Blesk.cz: Karla vyhodili z práce, neměl žádné rezervy. „Nepůjčujte si,“ radí i tak

Karel dostal před rokem nečekaně výpověď z práce. Neměl téměř žádné úspory, musel tak začít šetřit. Ani to mu ale díky nečekaným výdajům nepomohlo, začal proto uvažovat o půjčce. Jak celou situaci vyřešil, se svěřil Domácí ekonomce.

Pracoval jako úředník, výpověď ho zastihla zcela bez finančních rezerv. „Úspory jsem nějaké měl, ale nic, co by mě zachránilo,“ vzpomíná Karel na nepříjemné období.
Nová práce na obzoru nebyla, tak musel omezit svoje výdaje. „Přestal jsem jezdit autem, abych ušetřil na benzinu, pak jsem musel začít šetřit na jídle, například jsem více začal vyhledávat slevy,“ vzpomíná.

Máte stranou dva až šest platů?

Tvorba finančních rezerv je podle finančního poradce Vladimíra Weisse ze společnosti Partners základ. „Je nutné počítat se vším, a proto byste měli mít rezervu, která by měla dosahovat dvojnásobku až šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti,“ uvedl Weiss. Pomoci by vám měla i podpora v nezaměstnanosti.

Situace se Karlovi zkomplikovala, když měl dva nečekané a nezbytné výdaje v domácnosti. „Nejprve jsem uvažoval o půjčce od banky nebo jiné úvěrové společnosti, nakonec jsem si to rozmyslel a půjčil si od rodiny,“ přiznává. Půjčka ale není řešení. „O půjčce uvažujte až na posledním místě, vyvarujte se lichvářů, drahých a krátkodobých půjček,“ upozorňuje Weiss.


Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/404451/karla-vyhodili-z-prace-nemel-zadne-rezervy-nepujcujte-si-radi-i-tak.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.