Blesk.cz: Nechcete mít z dětí dlužníky? „Drilujte“ je odmala pomocí pohádek a her

Rodiče by s dětmi měli začít mluvit o penězích co nejdříve, radí odborníci. Důležité je přitom najít vhodnou formu. Tradiční spoření do prasátka a kapesné můžou doplnit deskové finanční hry. Adam a Dagmar, rodiče dvou synů, už nyní plánují, že brzy jejich potomci dostanou spořící prasátko. Domácí ekonomka přináší první ze série článků, kde vám poradíme, jak naučit děti hospodařit a zacházet s penězi.

Dagmar (31) i Adam (29) podnikají, cenu peněz proto chtějí své syny Adama (4) a Denise (1) naučit co nejdříve. „Jen co budou umět kluci počítat, dostanou kapesné, ze začátku třeba týdenní a pak měsíční,“ říká maminka Dagmar. Dále jim plánují pořídit spořící prasátka, aby si uměli dávat peníze stranou. „A také budeme s kluky hrát deskové finanční hry,“ těší se Adam. Podle rodičů budou tak jejich děti připravené na reálný život a naučí se podnikatelsky přemýšlet.
Odborník: S penězi začněte už od pěti
„S penězi a jejich funkcemi bychom tedy naše děti měli postupně seznamovat nejpozději v jejich pěti až šesti letech,“ říká Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting. Složitější je ale volba formy. Tady záleží na věku i na tom, jak s penězi hospodaří rodiče.

„Děti nás velmi vnímavě pozorují, mají snahu nás napodobovat. Těžko je přesvědčíme, aby dělaly a dodržovaly něco, co sami neděláme či nedodržujeme,“ dodává Lener s tím, že přístup v rodinách musí být individuální.
„Pokud chcete děti naučit přemýšlet o penězích, velmi dobře fungují hry a i pohádky. Na trhu existuje celá řada deskových her, povinnou četbou by se měl stát Zlatý poklad od Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové,“ radí Vladimír Weiss, finanční poradce firmy Partners.
„O penězích je třeba s dětmi mluvit,“ vzkazuje rodičům Dagmar. Uvědomuje si přitom, že jenom škola na zvládnutí financí nestačí.


Jak a kdy mluvit s dětmi o penězích? Pomůže vám tato časová osa:

časová osa


Základní postupy, jak učit děti zacházet s penězi

Děti jsou vnímavé. I když ještě neumí počítat, dokáží pochopit, že rodiče chodí do práce také proto, aby vydělali peníze. Proto je dobré s nimi začít mluvit o penězích co nejdříve.
Jakmile začnou děti ovládat první počty, měly by se s penězi seznámit detailněji.
Pořiďte dětem spořící prasátko.
Učte je pomocí her, příběhů a pohádek.
„Kapesné má smysl od doby, kdy dítě už umí počítat. Je vhodné začít s malou částkou, řádově pár stokorun, na měsíční bázi a pak postupně přidávat,“ radí Weiss.
Nechte děti, ať si hradí běžné výdaje samy, jako je např. školní oběd, koníčky, apod.
Naučte je spořit a dávat si peníze stranou.
Naučte je si peníze vydělat. Nemusíte je hnát ve školním věku do práce, odměnit je můžete např. za úklid v pokoji nebo za úspěchy, které stojí úsilí.
Upozorněte děti na dluhy a jejich závažnost.
Jděte dětem příkladem. Děti vidí, jak zacházíte s rodinným rozpočtem a budou se vás snažit napodobit.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/413142/nechcete-mit-z-deti-dluzniky-drilujte-je-odmala-pomoci-pohadek-a-her.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/413142/nechcete-mit-z-deti-dluzniky-drilujte-je-odmala-pomoci-pohadek-a-her.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.