Blesk.cz: Vyplatí se vám pojištění hypotéky? Michaela (28) si za klid raději připlácí

Ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc vás můžou s hypotékou dostat do velkých problémů. Abyste měli na splátky i v těžkých časech, nabízejí banky pojištění schopnosti splácet. Kdy se vám to vyplatí?

Michaela (28) si s přítelem brala hypotéku na domek u Prahy, když jí bylo 23 let. Kromě parametrů úvěru zkoumala i pojištění schopnosti splácet. V první „pětiletce“ ho pár nevyužil. Když si nyní navýšili původní částku hypotéky, aby mohli rekonstruovat, přeci jen se pro něj rozhodli – i když jim zvedne splátky.

 Schopnost splácet si pojistili u přítele Michaely. Pokud by nemohl pracovat ze zdravotních důvodů nebo zemřel, pojišťovna jim splátky uhradí. „Myslím, že tento druh jistoty za ten měsíční poplatek stojí. Úvěr se nesjednává na dva roky, ale na 30 let. Za tu dobu se může stát cokoliv, chceme na to být připraveni,“ míní mladá žena.

Odborníci radí dělat si rezervu

 Názory odborníků na pojištění neschopnosti splácet se různí. Některé banky mají podmínky nastavené tak, že na plnění nedosáhnete, a zaplatíte tak peníze navíc. Pokud ovšem nemáte dostatečnou finanční rezervu, pokud byste se dostali se splácením do potíží, měli byste o pojištění uvažovat.

 „Pokud mám dostatečnou finanční rezervu, tak tento typ pojištění nepotřebuji. Pojištění schopnosti splácet má specifické výluky pojištění, které v drtivé většině případů znamená nemožnost plnění z tohoto pojištění,“ řekl Michal Cibulka z Broker Consulting.

S lidmi, kteří rezervu nemají, řešíme tuto situaci v rámci životního pojištění. Doporučujeme hlavně pojištění pracovní neschopnosti, naopak pro případ ztráty práce je ideální finanční rezerva, vysvětluje Pavel Krejčík ze společnosti Partners. Zároveň doporučuje, aby lidé uzavírali pojistky odděleně v pojišťovně. Pojistky uzavírané zároveň s hypotékou nebývají totiž tak kvalitní a variabilní.

 „Pojištění nelze doporučit, nebo nedoporučit. Jde vždy o komplexní posouzení úvěru, podmínek pojistky, její ceny, ale i situace klienta. V neposlední řadě je také potřeba věnovat pozornost i podmínkám konkrétního pojištění, které jsou velmi často striktně vymezeny, a nemusejí tedy pokrývat všechny životní situace,“ dodávají odborníci ze serveru Ušetřeno.cz.

 Někdo řeší hypotéku, to kancléř Vratislav Mynář uměl levně koupit vilu v Praze-Strašnicích a pak ji nákladně zrekonstruoval.

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/418408/vyplati-se-vam-pojisteni-hypoteky-michaela-28-si-za-klid-radeji-priplaci.html

 

 

 

 


Získejte levnou hypotéku

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.