Český rozhlas: Za finančně zodpovědné se považuje 57 procent Čechů, ukázal průzkum

Už 57 procent Čechů si o sobě myslí, že jsou finančně odpovědní. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Mindbridge. Ještě před dvěma lety to bylo o 9 procent méně.

„Ty poslední tři, čtyři, pět let se na finanční gramotnost hodně klade důraz, zejména na jednu její oblast, a to je právě oblast dluhů a půjček,“ vysvětluje možný důvod tohoto trendu Lada Kičmerová, zástupkyně zadavatele průzkumu. Výuka finanční gramotnosti je už dva roky povinná i na základních školách. V běžných hodinách, třeba matematiky, nebo na speciálních seminářích se děti učí, jak vytvářet rodinný rozpočet, plánovat koupi auta nebo bydlení. Podle manažerky programu Rozumíme penězům Stanislavy Křížové je o podobné aktivity mezi žáky velký zájem, a to i na prvním stupni.„Děti tam mají svého fiktivního kamaráda, který je tam popsaný, a pomáhají mu, jak nakládat s jeho kapesným. Protože my máme zásadu, že děti při výuce finanční gramotnosti, v tom našem programu, nemluví o svých financích, aby se nemusely cítit hloupě, že někdo kapesné má, někdo kapesné nemá,“ přibližuje Křížová.Odborné semináře i pro učiteleNa hodnocení úspěšnosti výuky je ale podle Heleny Brychové z České bankovní asociace ještě brzy. Mohla by ale pomoci zvýšit i finanční gramotnost rodičů.„Možná i tím, že se ten předmět dostává do škol a třeba se o tom děti doma baví i s rodiči, tak to potom zase může mít trošku vliv i na tu dospělou populaci,“ říká Brychová.Jak ale ukázal loňský průzkum pro projekt Den finanční gramotnosti, mezery mají často i samotní kantoři. Dětem umí vysvětlit principy stavebního spoření nebo dopady silné koruny. Větší problémy ale mají u témat, jako je zhodnocování peněz nebo třeba zajištění na stáří. I pro učitele proto školy připravují odborné semináře.Produkty lidé znají, práci s nimi nikoli„Největší mezery mají Češi v oblasti finančního plánování,“ poznamenal šéfredaktor serveru investujeme.cz Petr Zámečník. „Sice znají řadu finančních produktů, ale nevědí, jak s nimi pracovat.“„Také podceňují některé oblasti finančního zajištění domácnosti, jako jsou například finanční rezervy, a příliš často využívají například spotřebitelské půjčky.“„Podceňují také zajištění na stáří a pojištění, hlavně životní pojištění pro krytí rizik, zejména rizika smrti a invalidity,“ uvedl Zámečník.Jak připomněl, témata zajištění pro případ nějaké nešťastné události lidé spíše odsouvají, nechtějí se tím zabývat.Češi dál pokulhávají ve finanční gramotnostiČechů ohrožených chudobou přibývá. V evropském měřítku si ale země vede dobřeNedostatek peněz trápí na Liberecku více lidí, pomoci jim můžou kurzy finanční gramotnostiFinanční gramotnost žáků základních škol se výrazně zlepšuje

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/1528813

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.