ČTK: Nebankovní firmy: Nový zákon o úvěru vyčistí trh od nepoctivců

Praha - Připravovaný nový zákon o spotřebitelském úvěru vyčistí trh od nepoctivých poskytovatelů úvěrů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými nebankovními společnostmi. Někteří odborníci ale tvrdí, že lichvu nová legislativa nevymýtí. Zákon, který by měl jít do vlády během léta, zpřísňuje pravidla podnikání na úvěrovém trhu.

"Nový zákon bude znamenat mnohem vyšší regulaci úvěrového trhu. Slibujeme si od něj, že z trhu zmizí nepoctiví poskytovatelé úvěrů, z čehož bude nakonec profitovat především klient," řekl ČTK ředitel Profi Creditu Rudolf Cejnar.

Nyní zákon upravuje půjčky od 5000 do 1,88 milionu korun. Nově se zákon bude vztahovat na všechny, kdo půjčují peníze v libovolné výši. Výrazný dopad to bude mít především na firmy, které dávají tzv. půjčky před výplatou (mikroúvěry). Pro klienty bude novela znamenat větší jistotu. Zákon také nově stanovuje horní hranici pro výši smluvních pokut, dodal Cejnar.

"Základem zodpovědného posouzení situace klientů je využívání úvěrových registrů. Bylo by vhodné, aby registry byly využívané co největším počtem věřitelů, protože pak mají informace v nich obsažené vysokou vypovídací hodnotu," uvedla ředitelka právní divize Home Creditu Silvia Žižková. Nová právní úprava by měla vést k omezení činnosti poskytovatelů úvěrů, kteří je poskytují neseriózním způsobem a zamýšlejí profitovat na tom, že klient nebude moct úvěr splatit. Například prostřednictvím úroků z prodlení a dalších sankcí, což může vést k uvržení klientů do dluhové pasti, poznamenala.

Mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek připomněl, že pokud nějaká firma nyní podniká neférově, může jí stát maximálně odejmout živnostenské oprávnění. ČNB jako expertní instituce bude moci nastavit taková pravidla, aby se neférové praktiky nedaly používat. Veřejný registr, kde budou vidět všechna řízení ČNB s finančními institucemi včetně uložených pokut, je podle něj užitečná myšlenka. Spotřebitel si tak bude moci zkontrolovat, od koho si půjčuje peníze.

I když je příprava zákona vedena snahou chránit spotřebitele, je pravděpodobné, že se mine účinkem a pouze zvýší byrokracii, a tím i náklady pro všechny zúčastněné, tedy i klienty, míní ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Pokud regulované subjekty nebudou moct v novém prostředí uspokojit poptávku, přesune se automaticky do šedé, neregulované zóny. Lichva existuje od nepaměti a nikde se ji nepovedlo vymýtit jinak než přes zvyšování finanční gramotnosti obyvatel, podotkl.

Analytička poradenské firmy Partners Lucie Drásalová upozornila, že jde o zavedení směrnice EU do českého zákona. Klient by měl mít transparentní podmínky při získávání úvěru, a to před podpisem úvěrové smlouvy. Důraz bude podle ní kladen i na zprostředkovatele, od kterých se bude očekávat vzdělání a certifikace v úvěrové oblasti.

Zákon má například vymezit okruh subjektů oprávněných poskytovat úvěry pro spotřebitele a stanovit podmínky pro poskytování těchto úvěrů nebankovními subjekty. Dále stanoví podmínky pro zprostředkování úvěrů pro spotřebitele a zavádí registr nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů, který má vést ČNB. Dále zpřísňuje dosavadní úpravu jednání při poskytování a zprostředkování úvěrů pro spotřebitele, včetně pravidel pro posuzování úvěruschopnosti spotřebitele před uzavřením smlouvy.


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.