Denik.cz: Má smysl pořídit si vlastní bydlení? Ano, sazby už nižší nebudou

Praha - Rekordně nízké úrokové sazby, zmenšující se procento lidí, kteří chtějí bydlet v nájmu, klesající nezaměstnanost, poptávka po nových bytech, realitní trh na vzestupu, sílící medializace, konkurenční prostředí bank. To vše jsou faktory, které nahrávají lidem k pořízení vlastní nemovitosti.

Realitní trh je od dob poslední finanční krize opět na výši. Loňský rok byl v oblasti hypoték doslova rekordní. Průměrná úroková sazba hypoték se již přes rok udržuje kolem hranice dvou procent a poptávka lidí po pořízení vlastní nemovitosti stále roste. Vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky a rekordně nízkým úrokovým sazbám panuje na trhu předpoklad, že příznivý vývoj bude pokračovat i v nadcházejícím období.

„Úrokové sazby ale již výrazně klesat nebudou. Ceny nemovitostí stále rostou a očekává se, že jejich růst bude pokračovat. Vyčkávat s nákupem nemovitosti a spekulovat na pokles ceny úrokové sazby vůči ceně nemovitosti se proto nemusí vyplatit. K nákupu nemovitosti je v současnosti příhodná doba," popisuje aktuální situaci finanční poradce Partners Kamil Masný.

Impulsem k růstu sazeb se ale letos může stát připravovaný zákon o úvěrech pro spotřebitele, který přinese klientům vyšší flexibilitu a větší míru ochrany. Ta ale může být vykoupena růstem cen hypotéky – tedy vyšší úrokovou sazbou.

Poraďte se s odborníkem

Jaké jsou další důvody pro pořízení vlastního bydlení kromě nízkých úrokových sazeb? Život ve svém znamená značné snížení nákladů na bydlení, protože odpadnou náklady spojené s měsíčním placením nájmu. Do hry ale vstupují pořizovací náklady navýšené o úroky z hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření a následné náklady spojené s údržbou nemovitosti.

Výhodou je, že v České republice roste počet bank, které jsou schopny poskytnout hypoteční úvěr na pořízení nového bydlení. Každý by měl pečlivě zvážit, kterou banku si vybere. Mnohdy může být správná ta banka, u které má zájemce o úvěr určitou historii díky svému běžnému účtu. Ne vždy tomu tak je. „Je dobré nepodléhat marketingovým tlakům a zdánlivě skvělým nabídkám a porovnat si nabídky bank. Vždyť se jedná o závazek i na dvacet či třicet let. Proto je zásadní správný výběr banky, která poskytne dobrou úrokovou sazbu, nízké či téměř nulové poplatky a především kvalitní servis," informuje poradce Kamil Masný.

Každý by si měl také promyslet, zda se neporadit s odborníkem. Ten mívá lepší přehled o trhu a jednotlivých nabídkách a dokáže zhodnotit, zda rozpočet žadatele o úvěr odpovídá jeho cílům a jestli vůbec má vůbec možnosti a disciplínu k vytváření rezervy a kompetence pro rozhodování o správném využití finančních instrumentů.

Vytvoření rezervy je základ

Při vyřízení úvěru sloužícího na bydlení je nezbytné myslet také na zadní vrátka. Tím je myšlen finanční polštář pro případ nouze. To nejhorší, co se může při splácení úvěru stát, jsou zdravotní komplikace, ztráta příjmu a nepředvídatelná životní událost. Proto je dobré vědět, že splátku lze v těchto případech vykrýt ze své rezervy.

Jestliže se ale během celého období splácení na rodinné finanční situaci nic výrazného nezmění, může být cílem zbavit se svého dluhu co nejdříve a nepřeplácet úroky. Pokud si souběžně s hypotečním úvěrem vytvářím finanční rezervu, mohu úvěr doplatit dříve a ušetřit tak i několik let na splátce.

„Při předčasném doplacení je průměrná úspora na jednom milionu korun až sto padesát tisíc korun. Pokud by ale investice vydělávala větší procento, než je procento na splácejícím se úvěru, je lepší si ji ponechat na pozdější dobu či na stáří a zabezpečit tak svůj život v pozdním věku a dorovnat jím finanční propad vzniklý odchodem do důchodu," říká Kamil Masný z Partners. Díky složenému úroku může měsíční úložka ve výši 1500 Kč během 30 let (počítáno s šestiprocentním úrokem) vytvořit rezervu ve výši přibližně jeden a půl milionu Kč.

Většina Evropanů bydlí ve svém

Česká republika patří k zemím, kde poměrně velké procento populace využívá bydlení v nájmu, ve svém žije necelých 80 procent Čechů. Pro srovnání v sousedním Slovensku je to více než 90 procent populace. Vlastní dům nebo byt má 70 procent všech Evropanů, z toho jich necelá třetina (27 procent) splácí hypotéku nebo jiný úvěr na bydlení. Pronajatý byt má v unii necelých 30 procent lidí.

Zajímavé je srovnání, kolik obyvatel žije ve svých rodinných domech. V rámci Evropské unie to jsou tři pětiny obyvatel. V Česku obývá domy necelá polovina (47 procent) lidí, z toho 37 procent žije v samostatných domech a desetina v dvojdomcích. Byt vlastní něco přes polovinu (53 procent) Čechů – 40 procent z nich žije v domech s více než deseti byty.

Se svým bydlením jsou Češi spíše spokojeni, nejspokojenější jsou obyvatelé severských, skandinávských zemí. Na opačném konci žebříčku spokojenosti se nachází Řecko. Nejdražší je bydlení tradičně v Londýně, ceny v britském hlavním městě přesahují Prahu až čtyřnásobně. Nejlevnější bydlení mají lidé v Ústeckém kraji. Měsíční náklady spojené s bydlením patří rovněž k těm levnějším ve srovnání s evropským průměrem.


Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/ma-smysl-poridit-si-vlastni-bydleni-ano-sazby-uz-nizsi-nebudou-20160324.html


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.