Denik.cz: Nebojte se finančního poradce. Pomůže vám dosáhnout rovnováhy rodinného rozpočtu

Nedaří se vám spořit podle představ? Chcete se pojistit, ale nevíte, jakou pojistku zvolit? Plánujete bydlet ve vlastním, ale děsíte se slova hypotéka? Cestu k vytyčeným cílům vám pomůže najít dobrý finanční poradce. Nejdříve si však musíte vybrat toho pravého. A jak se při výběru nespálit?

Internetové diskuse jsou plné negativních komentářů na téma finančního zprostředkování a poradenství. „Finanční poradce? Děkuji, ale jednou mi tato zkušenost stačila!" Proč má finanční poradenství u části populace špatnou pověst? Vždyť ve vyspělých zemích je profese finančního poradce dlouhodobě uznávaná.

Žádejte kvalitu

Plánujete-li koupi nového bytu, investici nebo pojistku, máte v zásadě dvě možnosti. První je, že začnete obíhat banky, srovnávat nabídky a projíždět internet. Druhá spočívá v tom, že si domluvíte schůzku s finančním poradcem.

Pokud je odborníkem na svém místě, ušetří vám čas i peníze a jednotlivé možnosti porovná za vás. Navíc vám vytvoří soubor finančních služeb vhodný pro vaši příjmovou skupinu a momentální životní situaci. Jenže jak najít toho pravého? Vždyť „finanční poradce" si dnes říká každý, kdo zazvoní u dveří bytu a chce prodat pojistku.

Než někomu svěříte peníze, dobře si ho prověřte. Sjednejte si schůzku, utvořte si první dojem, ovšem nedejte jen na něj. Řada nepoctivých poradců bývá skvěle vyškolena v psychologii jednání s lidmi a v manipulaci. Zjišťujte si proto další informace. Měli byste vědět, jak dlouho funguje tento člověk v oboru, jakou kariéru má za sebou včetně vzdělání.

Dobrý poradce se musí jako každý odborník neustále vzdělávat, a to nejen ve financích či v ekonomii, ale také v metodách práce, mezi které patří například schopnost komunikace nebo organizační činnost.

Poradce si prověřte

Poskytování finančních služeb se řídí zákonem. Aby poradce mohl poskytovat doporučení ze všech oblastí finančního trhu, potřebuje relativně velké množství osvědčení. Vše si lze veřejně vyhledat.

Pozitivním ukazatelem je například vzdělání pod záštitou Asociace pro finanční plánování, kde špičkoví poradci získávají titul EFA (což je zkratka anglických slov European Financial Advisor, v překladu evropský finanční poradce).

Dobrou vizitkou není ani časté střídání zaměstnavatelů. Jak je na tom váš poradce, se dozvíte například v registru poradců Elixír.

Finanční poradce by měl být objektivní a nezávislý. Neměl by zastupovat jen jednu instituci, naopak, zájemci by měl dát vybrat z nabídky vícero bank a pojišťoven. „Samozřejmostí je podrobné srovnání a fakt, že zájemce nechá, aby si vše v klidu promyslel. Jestliže člověka tlačí k podpisu smlouvy hned na první schůzce, je čas se zvednout a hledat jinde. Pak nejde o poradce, ale o pouhého prodavače finančních produktů, kterým ani nerozumí a chce je jen za každou cenu udat," upozorňuje finanční poradce Partners Vladimír Weiss. Na prvním místě by však měla být kvalitní služba.

Vyhněte se poradcům na „vedlejšák"

O kvalitě poradce vypovídá také doporučení známých nebo dostupné reference. Vyplatí se vybírat také podle délky praxe. Automaticky to sice neznamená, že by vám začátečník neporadil také, ale mějte se více na pozoru.

Jestliže poradce působí v oboru už několik let, můžete očekávat, že ho hned tak neopustí a bude mu záležet i na dobře odvedené práci, a tím rovněž na svém dobrém jménu. Profesi by se měl věnovat nejen dlouhodobě, ale také na hlavní pracovní poměr.

Jedná-li se pouze o vedlejší poměr, znamená to, že profesi se nevěnuje naplno. Samozřejmostí by mělo být dodržování etických a morálních zásad.

Zjistěte si také podrobnosti o společnosti, pod jejímiž křídly funguje. Plusem je například existence etického výboru v této společnosti, který hodnotí práci poradců a na který se zákazník může obrátit v případě nejasností.

 Ideálem je finanční nezávislost

Jak má probíhat kvalitní finanční poradenství? „Základem je podrobná analýza, včetně prověření stávající finanční situace zákazníka. Následuje přiblížení cílů a přání zákazníka – čeho chce v životě dosáhnout, kam směřuje a co všechno si chce dopřát," říká Vladimír Weiss z Partners.

Ideálem je, aby se každý člověk dostal dříve či později do stavu finanční nezávislosti. Někomu se to podaří až v důchodovém věku, někomu dříve a někomu nikdy. Lidé jsme různí. V dalším kole se připravuje finanční plán.

V něm si zájemce určí priority, dozví se podrobnosti o výši rezerv a pojistných částek. A teprve poté přijdou na řadu finanční produkty.

Když už víte, co chcete, poradce vám poradí s tím, které produkty byste si měli ponechat, které přidat, které zrušit či obměnit. Podpisem smlouvy však činnost poradce nekončí. Finanční plánování je postavené na dlouhodobém vztahu poradce a občana, krátkodobý nemá smysl. Poradce by měl zůstat se spotřebitelem v kontaktu a dohodnout se na pravidelných úpravách uzavřených smluv.

Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/nebojte-se-financniho-poradce-pomuze-vam-dosahnout-rovnovahy-rodinneho-rozpoctu-20151214.html

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.