Denik.cz: Skloubit rodinu a skvělé podnikání? Ve financích to jde!

Jak příznivě ovlivnit život lidí kolem sebe? Stanislava Lišková se po vysoké škole vydala cestou poradenství ve financích. Někteří její klienti se mezitím oženili, založili rodiny, dělají kariéru, zhodnocují svůj matek. A ona jim v tom pomáhá. V současnosti v bankovní a poradenské pobočce Partners market v Brně.

Stanislava Lišková

Proč jste se po vysoké škole rozhodla pro poradenství ve financích?

Přivedl mě k němu spolužák z vysoké školy, kterému jsem za studií půjčovala přednášky. Na postgraduálu se však naše role otočily. On už ve financích pracoval, já jsem ho považovala za odborníka a nechali jsme si od něj s manželem radit s vyřízením hypotéky. Takže jsme vlastně byli jeho klienty. Tím spolužákem byl Petr Borkovec, dnešní spolumajitel Partners.
A proč finance? Mělo to smysl. I když mám vystudovanou vysokou školu ekonomického směru, tak jsem tehdy stejně potřebovala poradit. Ta džungle finančního světa je prostě příliš složitá.

V čem vám vaše podnikání vyhovuje?

Těší mě, jak dokážu pozitivně ovlivnit životy lidí. Těch, kteří mají pocit, že něco nezvládnou nebo si něco nemohou dovolit. Líbí se mi, jak postupně pracujeme na tom, aby to šlo. Jak napravíme chybné kroky, nebo se jich úplně vyvarujeme. Nikomu nehrozí, že by naletěl podvodníkům. Je skvělé, že mohu své klienty provázet během jejich života. Jsem v oboru už 10 let a pracuji s lidmi, kteří za mnou přišli, když byli mladý nesezdaný pár a uvažovali do budoucna o prvním bydlení. Teď už jsou svoji, mají rodinný dům, na který jsem jim pomáhala vyřídit hypotéku, mají rodinu, kariéru v práci. Už řešíme i jiné věci: jak zabezpečit dětem do budoucna studia, jak doplatit hypotéku, jak vytvářet majetek, aby se v budoucnu měli lépe. V duchu hesla: Učíme lidi žít pro sny a ne snít o životě. Ne vždy je to jednoduché, ale je to možné. To mě baví.

V současnosti máte s manželem v Brně Partners market. Proč jste se rozhodli pro změnu?

Ona to není až tak změna. Je to spíš reakce na měnící se podmínky na finančním trhu. To odvětví se více profesionalizuje, tím jak vstupují v platnost různé regulace, už to nemůže dělat každý. Ale i klienti se mění, nespokojí se s málem, více věcí vědí nebo si ověří díky médiím atd. Partners market je více vidět, a tak i klient z ulice, který nemá doporučení na dobrého poradce, má možnost se někam obrátit a získat kvalitní finanční službu. Navíc díky pobočce cítíme zázemí silné značky. Jde o další podnikatelský model, který může být úspěšný. Je to místo, kde máme to nejlepší z banky a to nejlepší z poradenství pod jednou střechou. Což je na trhu unikátní.

V čem se liší práce poradce od té na franšíze?

V zásadě v ničem. Principy práce s klientem jsou stejné. Nejdříve zjistím, co chce a potřebuje, pak mu vypracuji finanční plán a poradím, jak toho dosáhnout, pomůžu mu to zrealizovat a on se má následně do budoucna stále na koho obrátit. Odlišnost je v zásadě v tom, že pokud bych už v oboru nebyla já, bude se mít o tohoto klienta stále kdo postarat, protože franšíza na rohu zde bude pořád a vždycky v ní bude někdo, kdo na moji práci naváže.

Proč je výhodně otevřít si franšízu a ne podnikat na zelené louce?

Protože na to nejste sám. Máte podporu silného týmu na centrále společnosti. Ať už co se týče právních služeb, marketingu, know-how, značky, brandingu atd. Pořád je to o tom, že je největší díl práce na vás, ale máte se s kým o tom poradit.

Když přijdu do Partners marketu, co pro mě jako klienta můžete udělat?

Co se týče financí, tak všechno. Je to, jako když přijdete do 50 různých finančních poboček naráz. U nás máte vše pod jednou střechou: banky, pojišťovny, stavební spořitelny, penzijní společnosti atd.

Jaký je rozdíl, když půjdu do Partners marketu nebo do klasické bankovní pobočky?

Když přijdete do klasické bankovní pobočky, tak vám asi neřeknou: k nám nechoďte, v té cizí bance naproti mají nižší úrokové sazby nebo účty zdarma, ne jak u nás, tady jsou poplatky. Když přijdete k nám, tak my s vámi nejdříve projdeme, co potřebujete, co si přejete, jaká je vaše situace, a pak vám řekneme: „Ok, nejlépe to pro vás umí tato nebo tato banka" a pak to za vás i vyřídíme.
Ale i jinak. Nedávno za mnou byla klientka s tím, že si chce koupit byt. Prošly jsme spolu, co si představuje, co by chtěla, jaké jsou její příjmy, výdaje, splátky, jakou má práci, zda smlouvu na dobu určitou, neurčitou, přítel, děti atd. Měla nějakou představu o velikosti bytu a jeho ceně. V bance by jí řekli: ano, na to máte, my vám půjčíme. Já jsem jí ale doporučila, aby se podívala po něčem levnějším, ne tak drahém. A to proto, aby jí zbyly příjmy na vytváření rezerv a nebylo to takzvaně na krev. Aby byla připravená na situaci, když se něco změní: přijde o práci, vzrostou úrokové sazby, bude čekat dítě…

Jak funguje v rámci podnikání vaše rodina? Jde to zvládat?

Upřímně přiznávám, že hekticky. Jsme dvoukariérové manželství se vším, co to s sebou obnáší. Bez ochotných prarodičů a tety na výpomoc bychom to s dětmi vůbec nezvládli. Já jsem za to velmi vděčná, že se na ně mohu spolehnout, že nám tak pomáhají. A doufám, že mají aspoň radost, že mají tak skvělé vztahy s vnuky.

Dbáte u svých dětí na finanční vzdělání? Myslíte si, že je důležité?

Finanční vzdělání je extrémně důležité. Vždy bylo, ale v dnešním světě obzvlášť. A protože se v průzkumech opakovaně ukazuje, že na tom s finančním vzděláním nejsme nejlépe, spustila Partners v roce 2011 projekt Den finanční gramotnosti, který se zaměřuje právě na vzdělávání tímto směrem. Je určeno základním a středním školám, ale zaměřuje se i na dospělé.

Co vaše děti?

Moji kluci jsou malí, mají 4 a 7 let, ale přesto s nimi mluvíme o tom, kde se berou peníze, že je bankomat nedává jen tak. Co kolik stojí a že stojí peníze pro ně i tak samozřejmé věci, jako že si mohou v pokojíčku rozsvítit, mají doma teplo, co jíst… A že se peníze nedávají, že je potřeba je vydělat. Za úspěch považuji, když se mě syn zeptal: Maminko, a jak si já můžu vydělat peníze? Což ovšem otevřelo jinou kapitolu, a to je odměňování dětí penězi za pomoc v domácnosti či za výsledky ve škole. Ale to je už asi zase na jinou diskusi.


Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/skloubit-rodinu-a-skvele-podnikani-ve-financich-to-jde-20160414.html


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.