Denik.cz: Začít podnikat jako student? To nejlepší, co můžete udělat

Praha /ROZHOVOR/ - Rozjeďte svůj život na plné obrátky jako Ondřej Hatlapatka, který na nic nečekal, a už na vysoké škole se vrhl do světa financí. Dnes má v Brně fungující kancelář a říká: „Jako student se můžete osamostatnit snáz. Nedostali jste přes pusu a do všeho jdete naplno!"

Ondřej Hatlapatka

Jak jste se dostal k profesi finančního poradce?

To si vybavuji živě. Studoval jsem třetím rokem vysokou školu a bavil se vedením počítačového herního tým. Známý mi tady nabídnul, abych šel dělat finančního poradce. Nikdy jsem o tom neslyšel. Vzal jsem si dva týdny na rozmyšlenou a začal obvolávat vysoké školy a banky. Téměř všude se shodli, že pokud chci jako poradce pracovat kvalitně a dlouhodobě, měl bych jít do Partners.

Znal jste Partners?

Vůbec jsem nevěděl, kdo, nebo co jsou. Našel jsem si je na internetu a poslal životopis s tím, že bych zde rád pracoval. Dlouho se ale nikdo neozýval a já už nechtěl dál čekat. Vyrazil jsem k nejbližší pobočce Partners v Ostravě a oznámil: Rád bych dělal finančního poradce!

Pak už šlo všechno hladce?

Nešlo. Manažer, který se mnou dělal přijímací pohovor, mě nechtěl přijmout kvůli nízkému věku. Dnes už ho chápu. Sám nemám rád, když se o peníze stará úplně mladý člověk bez zkušeností. Ale já jsem se rozhodl, že dokážu opak.

Jak jste to udělal?

Už během školení jsem se vzdělával několikanásobně víc než ostatní. Četl jsem si pojistné podmínky pojišťoven, obchodní podmínky bank, učil jsem se práci, kterou jsem ještě ani neměl jistou. Čekalo mě totiž složení závěrečných zkoušek.

Uspěl jste a mohl se vrhnout do podnikání. Dařilo se vám?

To nejtěžší období nastalo až po zkouškách. Mladý člověk nemá kontakty na rodiny, které chtějí řešit své finance. Znáte nanejvýš své vrstevníky, kteří ještě studují, a pár jejich rodičů. Jakmile jsem ale oslovil kamarády, kategoricky mě odmítli s tím, že tohle už dělal každý. To mi na sebevědomí moc nepřidalo.

Přemýšlel jste, že skončíte?

Naopak. Tahle negativní energii pro mě byla pohon, abych se posunul vpřed. Chtěl jsem dokázat, že jsem profesionál, že to myslím vážně a moje práce má smysl. Nejtěžší bylo najít první klienty. Nakonec jsem je získal díky svým rodičům a jejich dobrému jménu. Dnes jsem rád, že už i moje jméno něco znamená.

Jak dlouho vám trvalo vybudovat si stabilní klientelu a dobré jméno?

Byl to běh na dlouhou trať. Svoji práci beru jako koníček, zábavu. Každé ráno, poté co obejmu manželku a syna, si řeknu, že mám skutečně práci snů. Je to ale podnikání, a proto jsem nikdy neřešil státní svátky, víkendy, ráno nebo noc. Na začátku jsem pracoval fakticky pořád. Tvrdá práce a dřina trvala asi rok a půl. Pak už mi klienti začali volat sami. To začala být teprve fuška…

Proč? To je přece cíl, každého podnikatele?

Uvědomíte si, že už jste v podvědomí lidí a nesmíte to pokazit. Snažil jsem se pracovat ještě pečlivěji, zvyšoval své znalosti. To, že se dařilo, mi dávalo další energii potřebnou k rozvoji jako hnací motor. I když jsem dosáhl cíle, neznamenalo to konec. Nemůžete si dát nohy křížem. Musíte makat ještě víc, dávat si nové cíle jako vyšší objemy obchodů, abyste měl pro své klienty ještě lepší podmínky atd. A když je klientů více, nastává problém s časem, den nenafouknete..

Dnes jste nezávislí finanční poradce, máte svoji kancelář. Proč jste se rozhodl pro tuto variantu?

V Partners je několik cest, jak podnikat. Mě nejvíce oslovila ta, díky které se mohu věnovat co největšímu počtu svých klientů. Zjistil jsem, že nejsem moc úspěšný v hledání nových lidí, protože to není vůbec jednoduché. Sedět dlouhé hodiny a přesvědčovat ostatní, aby pracovali, mi nesedí. V současnosti mám tedy v Brně takzvanou VIP poradenskou kanceláře s vlastními koncipienty a asistentkou.

Co děláte vy a co vaši koncipienti?

Starám se hlavně o své klienty, vysvětluji jim finance, vymýšlím řešení pro jejich potřeby, vyjednávám pro ně co nejlepší podmínky u obchodních partnerů. Moji koncipienti a asistenti zpracovávají administrativu a hlídají veškeré termíny. Je to podobný systém, jaký můžete znát například u profesionálních advokátních kanceláří.

Máte pro tuto práci vůbec potřebné vzdělání?

Jako manažer kanceláře jsem musel složit náročný mezinárodní titul EFA, který má přibližně jen 145 lidí u nás. Tento titul je dokladem mé profesionality a odbornosti. A to je i moje práce. Původně jsem ale vystudoval ekonomii na vysoké škole, i když k číslům jsem původně paradoxně nikdy netíhnul. Ekonomie a hospodářské systémy mě ale začaly bavit a tak jsem získával pozitivní vztah k číslům.

Proto jste si nakonec vybral finance a finanční poradenství?

Služba finančního poradce se mi zdála přínosná. Rád měním věci k lepšímu a tady jsem viděl jasný cíl - měnit životy lidí k lepšímu. Učit je zacházet s penězi. Naučit i sám sebe hospodařit a dostat se do skvělé praxe.

Mluvíte o pomoci s lidem. Řada lidí to ale vidí jinak. Máte nějaký příklad?

Práce s mými klienty je pro mě vším. Neskutečně rád si s lidmi povídám. Nejvíc na své práci ale miluji to, když klientům pomůžu. Někdy je to malá pomoc, jako když jsem jedné paní - důchodkyni změnou běžného účtu ušetřil 75 Kč měsíčně. Pro mnoho lidí je to drobnost, ale ta paní si mohla najednou měsíčně, při svém důchodu, koupit o mléko a chleba navíc.

Nebo příklad rodiny, která bydlela v nájmu za 14 tisíc korun měsíčně. Chtěli vlastní bydlení a díky výjimkám, které jsem vyjednal, bydlí dnes ve svém a náklady na bydlení jim klesly na 8500 Kč. Při dvou dětech ušetřili 5500 Kč.

Nikdy ale nezapomenu na případ mých klientů, se kterými spolupracuji už pět let. Při své první návštěvě jsem se musel dokonce prokázat občankou. Když jsem pak viděl, co všechno platí, nedivil jsem se jejich obavám z budoucnosti. Přenastavili jsme hypotéku, stopli mnoho plateb, upravili finanční toky tak, aby dávaly smysl. Nakonec jsme ušetřili sedm tisíc Kč měsíčně.

Měli velkou radost a jejich dcera navíc mohla začít chodit na koníček, který dříve z finančních důvodů dělat nemohla. Přesně pro tyto chvíle dělám svoji práci rád.

Je výhoda začít podnikat už jako student? Není lepší si spíš studentská léta užít?

Je to ta nejlepší doba pro začínajícího podnikatele. Narážíte sice na problém mládí a nedostatku zkušenosti, ale právě proto musíte být tak dobří, aby se vás nikdy klienti nezeptali na to, jak dlouho tu práci děláte a aby ve vás viděli profíka, který ví, co dělá.

Mladý člověk bydlí většinou u rodičů a může se pustit do budování kariéry bez rizika fatální ztráty peněz, hladovějících dětí nebo hypotéky na krku. Můžete tak rozjet svůj život na plné obrátky a pak se jednodušeji osamostatnit a založit si rodinu. Má to ještě jednu výhodu. Nejste zkažení žádným zaměstnáním, pravidly a hlavně, nikdy jste ještě nedostali přes pusu. Proto jdete do všeho naplno. Mozek je v tu chvíli jako nepopsaná tabule, na kterou začnete psát svůj nový příběh.


Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/zacit-podnikat-jako-student-to-nejlepsi-co-muzete-udelat-20160219.html


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.