Finparáda.cz: Jak vidí druhou polovinu roku 2014 analytici společnosti Partners?

Loňský rok přepisoval historické tabulky a už teď je jasné, že letos se budou měnit znovu. Současnou makroekonomickou situaci Česka, Evropy a světa nelze jednoduše charakterizovat jako dobrou nebo špatnou. Přinášíme Vám komentáře analytiků společnosti Partners k tomu, jak vidí vývoj jednotlivých produktů na trhu.

V Evropě se nejlépe daří Německu, které je hlavním tahounem české ekonomiky, a celosvětová ekonomika je v přiměřené kondici. “Je pozoruhodné, že objem úspor českých domácností v bankách stále roste. Navzdory extrémně nízkým úrokovým sazbám vklady domácností vzrostly o více než 40 mld. Kč od začátku roku. Svědčí to o skutečnosti, že občané myslí na budoucnost, ale také o tom, že dobrých investičních příležitostí je málo,“ říká Pavel Kohout, ekonom Partners.

Běžné a spořicí účty

V bankovním sektoru jsou v tomto pololetí patrné dva trendy - spořicí účty už se nevyplatí, protože úroky nedosahují ani výše inflace, a běžné účty jsou zadarmo. “Na začátku roku 2014 jsem odhadovala, že banky budou postupně snižovat úrokové sazby na spořicích účtech a začnou se zamýšlet nad tím, jaké další zajímavé produkty klientům nabídnou. Současný vývoj se ubírá nabídkou kont, které v základu poskytují co nejvíce služeb bez poplatku. Jedním z takových produktů je například U konto od UniCredit bank. Ta v dubnu přišla s jednoduchým bankovním produktem se základními službami zdarma a výběry z bankomatů na celém světě bez poplatku. Podmínky garantuje na deset let,“ uvádí Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovní služby.

Hypotéky

V prvním pololetí tohoto roku byly hypoteční úvěry stále v kurzu a ještě nějakou dobu zůstanou. Na konci roku Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners, predikoval, že rok 2013 se do dějin zapíše jako rekordní. To ale netušil, že pokles bude dále pokračovat stejným tempem. Objem sjednaných úvěrů na bydlení za Partners byl v prvním pololetí 6,5 mld. Kč, z čehož podíl refinancovaných byl zhruba kolem 35 %. “Zájem o úvěry na bydlení díky příznivé situaci na trhu přetrvává, je však patrná stagnace či mírný pokles. Za celý rok 2014 odhaduji objem úvěrů za Partners ve výši 16 miliard, což znamená, že bychom si měli udržet pozici jedničky se zhruba desetiprocentním podílem na trhu,“ komentuje čísla Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Důchodové spoření

Kromě hypoték se v prvním pololetí tohoto roku hodně diskutovalo o zrušení důchodového spoření, tedy druhého pilíře. Ten i kvůli politickým sporům přilákal jen mírně přes 83 000 účastníků. Jeho zrušení je jedním z důležitých bodů koaliční smlouvy. Politické zadání je ukončit důchodové spoření k 1. lednu 2016, realistický termín je ale podle Ministerstva financí o rok později. “Do konce roku se nejspíše dočkáme návrhu, jak konkrétně bude druhý pilíř ukončen. Vláda ho chce otevřít, takže by z něj postupně účastníci odešli. Otázkou zůstává, jak budou moci naložit s naspořenými penězi. Stát se bojí právních sporů se správci i klienty. Jednou z možných variant je nechat fondy “dožít“. Účastníci by už nemohli vyvádět tři procentní body ze sociálního pojištění, museli by je spořit ze svého. Prostředky by si ale nově mohli vybrat,“ říká Aleš Tůma, analytik Partners. Zájem o třetí pilíř byl v prvním pololetí poměrně vlažný, tématem pro druhou polovinu roku budou ale přestupy do účastnických fondů. “Pro mladší klienty většinou není optimální zůstávat v transformovaném fondu a obětovat výnos ve prospěch garancí,“ říká Aleš Tůma.

Životní pojištění

Trh životního pojištění v prvním čtvrtletí víceméně stagnoval, to dokazují statistiky České asociace pojišťoven. Meziroční nárůst za první kvartál se pohyboval pod jedním procentem (0,7 %). Tento nepatrný růst táhly zejména jednorázově placené smlouvy, které narostly cca o 22 %, poměrově však tvoří menší objem. Běžně placené smlouvy poklesly o 0,6 %. V oblasti vývoje produktů navázaly pojišťovny na předchozí rok a více se zaměřují na podrobnější segmentaci zákazníků a specializované pojistné produkty (kuřáci versus nekuřáci, zdravý životní styl atd.). “Kam se bude oblast životního pojištění ubírat dál, bude více patrné až po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí. V poslední době jsme svědky stále silnější diskuse o tom, že pojištění jako produkt slouží na krytí rizik, a nikoli na spoření. Věřím, že toto téma neutichne a povede k větší edukaci spotřebitelů,“ shrnuje Pavel Krejčík, pojistný analytik Partners.

Podílové fondy

Zájem o podílové fondy roste. Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT) přiteklo do akciových fondů za prvních pět měsíců roku přes 700 mil. Kč, což už je téměř tolik jako za celý rok 2013. Z dluhopisových fondů naopak peníze odtékají. Rok 2013 byl pro české dluhopisy slabý, v první polovině roku se jim paradoxně opět dařilo, index přidal do konce května přes 4 %. V roce 2013 se moc nedařilo zlatu. Jeho propad činil více než 26 %. Letos je ale situace zcela jiná. “Od začátku roku vzrostla cena zlata o necelých 10 %. Zlatu ovšem pomáhá slabší dolar a situace v Iráku, která hrozí návratem k občanské válce,“ vysvětluje Martin Tománek, investiční specialista Partners.

Zaměstnanecké benefity

Zaměstnavatel má možnost každému zaměstnanci přispět až 30 000 Kč ročně formou příspěvku na životní pojištění nebo penzijní produkty. Z tohoto nepřímého navýšení mzdy nemusí zaměstnavatel ani zaměstnanec platit odvody na veřejnoprávní pojištění. “V praxi to ale funguje tak, že místo navýšení, tedy přilepšení ke stávajícím příjmům, dojde ke snížení základní hrubé mzdy o výši možného benefitu. Jedná se o takzvané průtokáče. Zaměstnavatel v podstatě zaměstnance přinutí k souhlasu se snížením hrubé mzdy právě o zmíněných 30 000 Kč ročně, tedy 2 500 Kč měsíčně, s tím, že se snížená část “odkloní“ do životního pojištění, ze kterého si zaměstnanec bude moci peníze vybírat,“ vysvětluje Lukáš Škopek, specialista firemních obchodů Partners. Zaměstnavatel tedy při stejných nákladech na zaměstnance ušetří na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnanci se ale tímto krokem sníží základ například pro podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky či pro důchod. “Na trhu se už objevují signály, že v následujícím období budou na tento trend reagovat i zákonodárci návrhy na úpravu stávající legislativy, která to v podstatě dovoluje. Už teď jsou tyto praktiky pod zvýšeným dohledem ze strany správce daně,“ uzavírá Lukáš Škopek.

Originál článku: http://www.finparada.cz/2142-Jak-vidi-druhou-polovinu-roku-2014-analytici-spolecnosti-Partners.aspx?ID=2142

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.