Forbes: Petr Borkovec - Já, investor

Petr Borkovec je investor do startupů a šéf Partners. Vybudoval miliardovou firmu, investoval postupně a teď nechal své peníze vysvléct donaha. Abyste viděli, jak pracuje se svým portfoliem člověk, který v Česku patří mezi lídry trhu s finančním poradenstvím.

Petr Borkovec

ZÁKLAD JE PRO MĚ postupná tvorba finančních investic. Jsou bez starosti, dostatečně diverzifikované, nesahám na ně a postupně rostou. Tvoří jistotu pro rodinu a pro případ, že něco nevyjde. Všechno ostatní posílám do vlastního podnikání a investic do startupů.

ZAJIŠTĚNÍ RODINY: 2,4 % PORTFOLIA a 22 % PENĚZ, CO MĚSÍČNĚ UKLÁDÁM

Životní pojištění a rezerva. Mám je k zajištění rodiny pro případ, že by se mi něco vážného stalo, a sekundárně tvoří kapitál pro budoucnost - jako rezerva a na penzi. Na krytí rizik používám investiční životní pojištění, protože umožňuje tvořit kapitál a zároveň platit za rizika cenu dle věku, a ne průměrovanou cenu. Jako mladý platím za rizika málo a zbytek se investuje a jako starší už za rizika platit nebudu, protože na smlouvě bude investiční hodnota vyšší, než jsou pojistné částky. Investiční životní pojištění mi taky umožňuje investovat do standardních podílových fondů, vzhledem k investičnímu horizontu volím vždy dynamické portfolio akciových fondů. Tahle část portfolia pro mě byla důležitá hlavně v prvních letech podnikání, protože se na ni nedá sáhnout. Musel jsem ji prostě disciplinovaně platit.

STARTUPY: 80 % PORTFOLIA

Před třemi lety jsem vzal část svých příjmů a mimo pravidelné finanční investice jsem se rozhodl začít investovat do byznysu se zdravým a poctivým jídlem a do zajímavých nápadů a startupů. Celkem jsem investoval čtyřnásobek 80 svého finančního majetku, ale jakou má tahle investice hodnotu, se teprve ukáže. Největší část těch peněz (čtyři pětiny) šla do zdravého životního stylu. Mám podíl ve Sklizenu a v bistrech My Food. Zbytek jsem vložil do studia na tvorbu počítačových her Napoleon Games, do startupu na cestování s dětmi Travelove, léčby tupozrakosti Annasoft a chytré domácnosti a kanceláře Panliving a Panconnect.

ALTERNATIVNÍ INVESTICE

Ty nejsou pro mě. Obrazům nerozumím, veterány zabírají moc místa. Komoditám nevěřím, protože nesplňují smysl mého investování: buď je to spekulace, a to já nedělám, nebo je to dlouhodobý uchovatel hodnoty bez velkého výnosu, a to nehledám. Navíc zásadně neinvestuji do něčeho, o čem všichni mluví. Jo, když zlato kleslo z 1800 dolarů na 1200, tak se to vyplatilo. Mám drobné v P2P půjčkách Zonky, protože jsem to chtěl vyzkoušet, ale jsou to promile.

JEDNORÁZOVÉ INVESTICE: 10 % PORTFOLIA

Po nějakém čase jsem investoval i jednorázově do finančních investic. Původně akciové portfolio, ve kterém jsem si hrál s českými a americkými akciemi přes Broker Jet, jsem reinvestoval do střešních fondů, které pro Partners investiční společnost vytvořil Pavel Kohout. Jsou to aktivně spravovaná portfolia a vyhovuje mi jejich jednoduchost a široká diverzifikace oproti rizikovosti několika akciových titulů, což bylo jako na houpačce. Nakonec jsem dal peníze i do investičních bytů, abych si potvrdil, že jsou to hlavně starosti, pokud to člověk nedělá ve větším. Ale tady bylo mojí motivací i bydlení pro děti do budoucnosti.

PRAVIDELNÉ INVESTICE, PENZE, REZERVA: 7,6 % PORTFOLIA a 77 % PENĚZ, CO MĚSÍČNĚ UKLÁDÁM

Pravidelné investování do dynamických fondů mám radši než jednorázové investice, protože diverzifikuji v čase, a jistím se tak proti emocím na trhu a bublinám. Bez ohledu na vývoj trhů pak objem peněz stále roste. Pointou je především disciplína a dlouhodobost, proto do většiny těch produktů investuji deset let a to se potom projeví i při menších částkách. Pravidelné investice jsem napřed směroval do aktivně spravovaných portfolií, která v sobě obsahují další fondy, akcie nebo ETF. Dnes už investice posílám i do poměrně dost specializovaných fondů podle sektorů a regionů, které mají dlouhodobě vyšší potenciál zisku, ale jsou taky mnohem volatilnější.

Zdroj: Forbes, září 2016


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.