Hospodářské noviny: Partners investiční společnost spravuje už přes dvě miliardy korun

Češi konečně začínají více důvěřovat fondům a zajímá je, jak své peníze investovat. Vloni se dařilo také Partners investiční společnosti, která pod taktovkou ředitelky Lucie Simpartlové dosáhla obratu 25 milionů korun. „Investička“ se bude rozšiřovat a chystá pro své klienty novinku z oblasti realit.

Začínala jste v Pioneer Investments, nyní jste ředitelkou Partners investiční společnosti, v investicích se tedy pohybujete dlouhodobě. Jak jste se k nim dostala?

Ano, ve financích se pohybuji už dlouho, dokonce jsem ještě před Pioneerem působila pět let v investiční společnosti Conseq. Začínala jsem ale u plzeňského obchodníka s cennými papíry West Brokers, i když celé moje směřování do oboru investic bylo na začátku dílem náhody. Do West Brokers jsem se dostala už během studia vysoké školy, kdy jsem připravovala marketingový výzkum pro firmy, a tato společnost mi v rámci anketního rozhovoru nabídla práci.

To byly úplné začátky, následně jste působila v renomovaných společnostech. Jaký je rozdíl mezi tím, co jste dělala pro Pioneer a co nyní děláte v Partners investiční společnosti?

V Pioneeru jsem měla na starosti primárně obchod, nyní ale zodpovídám za kompletní chod společnosti a zaměstnávají mě nejen obchodní záležitosti, ale také operativa, legislativa a ekonomika celé společnosti. Rozdíl vnímám také ve velikosti společnosti. Je jiné pracovat pro středně velkou korporaci se zaběhlými pravidly a pak naopak v malé firmě, kde byli na začátku dva zaměstnanci. Byla obrovská zkušenost být u toho a vidět, jak se celá společnost buduje od úplných základů.

Jaké to je, tvořit investiční společnost úplně od nuly a na zelené louce?

Původní rozhodnutí založit vlastní investiční společnost vzniklo v Partners v druhé polovině roku 2010. Byl to unikátní nápad obou spolumajitelů firmy Petra Borkovce a Radima Lukeše. V té době jsem ale ještě působila v Pioneeru a nová investička začala vznikat právě za podpory Pioneeru, protože do ní bylo outsourcováno mnoho odborných činností. Díky tomu jsem mohla být hned od začátku u jejího vzniku a sledovat celý proces od počátku.

V té době jste se ale zaměřovala spíš na svoji rodinu.

Ano, v dubnu 2011 se mi narodila dcera a v červnu mě Partners oslovili s tím, jestli bych se nechtěla stát ředitelkou Partners investiční společnosti. Byla to úžasná pracovní příležitost, ale vzhledem ke své rodinné situaci jsem váhala. Nakonec jsem se ale rozhodla, že chci u tohoto jedinečného projektu být, a souhlasila jsem. Není prostě obvyklé, aby finančněporadenská společnost měla vlastní investičku. To je v České republice převážně doména bankovních skupin. Mít možnost vytvářet produkty a investiční strategie bez ohledu na často svazující pravidla mateřské banky a zároveň mít k dispozici silnou distribuční síť je v našem oboru vždy velmi lákavé.

Investička tedy vznikla v roce 2011?

Společnost vznikla na konci roku 2010 a v dubnu 2011 uvedla na trh své první dva fondy. Nyní spravujeme fondy čtyři a pod správou máme aktuálně okolo dvou miliard korun. Mám radost, že se společnosti daří. Za hlavní úspěch považuji konzistentní nárůst aktiv pod naší správou a oblibu našeho nejmladšího čistě akciového fondu Partners 7 Stars. Vyzdvihla bych také náš největší fond Partners Universe 13, který poskytuje diverzifikované portfolio sestávající z akcií celého světa, firemních dluhopisů, realit a alternativních investic.

Kdo stojí za investičními myšlenkami společnosti?

Impulzy k tvorbě nových produktů přicházejí z mnoha směrů a díky tomu, jak inovativní myšlení mají poradci a akcionáři Partners, si rozhodně nemůžeme stěžovat, že bychom neměli k dispozici spoustu nápadů. Obecně se dá říct, že duchovním otcem investičních nápadů je ekonom a ředitel pro strategii společnosti Partners Pavel Kohout, který na základě svých analýz přišel s mnoha zajímavými myšlenkami a algoritmy. Je také tvůrcem dynamického fondu Partners 7 Stars, který investuje do akciových trhů zemí vyznačujících se vyspělostí, demokratickými principy a dlouhodobým a nepřetržitým fungováním svých finančních trhů. Praktickým realizátorem investičních rozhodnutí je zkušený portfolio manažer Martin Mašát, který předtím dlouhodobě působil v ING Investment Management na pozici investičního manažera pro portfolia pojišťoven a penzijních fondů.

V čem jsou výhody PIS oproti konkurenci?

Za naši obrovskou výhodu považuji poplatkové schéma, které umožňuje klientům investovat do fondů bez vstupních poplatků, a pokud dodrží minimální investiční horizont, tak i bez výstupních poplatků. Klademe důraz na objektivní rozhodování nezávislé na bankovních skupinách, na diverzifikaci a na neomezený přístup na globální finanční trh.

Po celou dobu existence vám s výkonem činností pomáhal právě Pioneer Investments, to se nyní mění a vše si budete dělat sami. Co se změní?

Do Pioneer Investments jsou outsourcovány některé odborné činnosti, konkrétně se jedná zejména o administraci, účetnictví a oceňování fondů a risk management. Po vzájemné dohodě spěje tato spolupráce ke konci a my se připravujeme od letošního července na samostatné plnohodnotné fungování. S tím je spojena obrovská spousta práce, která není z vnějšího pohledu vidět, ale uvnitř firmy dochází k implementaci nových systémů, procesů, zapracovávají se noví zaměstnanci. Musím říct, že je jednodušší založit novou firmu než dělat tak zásadní změnu v již existující společnosti se zaběhlými pravidly. Do budoucna je to pro nás ale nezbytný krok, který je zásadní pro další rozvoj společnosti. Je to příležitost, jak položit základ novým produktům.

Jaké další změny a novinky tedy plánujete?

Nápadů máme spoustu a často je těžké korigovat nadšení inovátorů a vybírat projekty, které jsou nejen zajímavé, ale také realizovatelné. V Partners stále koketujeme s různými myšlenkami v segmentu nemovitostí a je hodně pravděpodobné, že v příštím období spustíme nějaký realitní investiční produkt. Rádi bychom také začali být aktivní v oblasti fondů kvalifikovaných investorů. Plánujeme proto podat žádost o rozšíření licence, následovalo by samozřejmě založení fondu. Jednalo by se o skutečnou třešničku na dortu ze světa investic pro zkušené a movitější investory.

Jaké vidíte současné trendy v investicích?

Už delší dobu se nacházíme v období bezprecedentně nízkých úrokových sazeb a to přináší mnoho komplikovaných a v podstatě neřešitelných otázek, kam směrovat konzervativní investice. Oblíbené státní dluhopisy mají nejlepší léta již za sebou a neslibují žádné výrazné výnosy. Zároveň jsme také svědky lehce znepokojivého trendu podceňování kreditního rizika u high yield dluhopisů a dluhopisových fondů. Lidé často nekriticky investují do dluhopisů, jejichž riziko nesplacení je několikanásobně vyšší než u státních dluhopisů.

Jaký mají podle vás Češi vztah k investování a fondům obecně?

Vzdělávat veřejnost je jedním z náročných a nekončících úkolů. Dlouhodobé odkládání peněz podporujeme, protože přímo souvisí také s přípravou na důchod, kterou Češi stále často podceňují. Je to sice běh na dlouhou trať, ale postupně se situace zlepšuje. Češi patří spíše k opatrným investorům, ale také vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se jich stále více rozhlíží po jiných příležitostech, jak zhodnotit svoje úspory než jen na bankovních vkladech.

Lucie Simpartlová působí v Partners od roku 2011 na pozici ředitelky investiční společnosti a členky představenstva. V oblasti investic a investičních strategií má dlouhodobé zkušenosti. Vystudovala Ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, do roku 2001 zastávala funkci zástupkyně ředitele ve West Brokers, s.r.o. Následně působila pět let v obchodním oddělení společnosti Conseq Investment Management a od roku 2006 pracovala v Pioneer Investments, kde byla o rok později jmenována ředitelkou obchodu externí distribuce.Hovoří anglicky, španělsky a německy. Volný čas věnuje své dceři a ráda cestuje a sportuje.

 

Rozhovor vyšel v Hospodářských novinách v příloze Zlatá koruna 13. 6. 2016 v tištěné podobě, můžete stáhnout ZDE.

Zdroj: https://www.facebook.com/notes/partners-financial-services/partners-investiční-společnost-spravuje-už-přes-dvě-miliardy-korun/968937619894581


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.