Ihned.cz: Je skandální, že novela zákona o pojišťovnictví neprošla sněmovnou. Hrozí za to pokuta od Evropské komise, říká Babiš

Sněmovna v pátek neschválila vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která do českého zákona měla zavést nové evropské směrnice. Při závěrečném hlasování chyběly tři hlasy.

Poslanci předtím nepodpořili ani žádný návrh na omezení provizí zprostředkovatelů.

Pro zákon nehlasovali poslanci ČSSD a ani část lidovců. Někteří poslanci KDU-ČSL hlasovali pro zákon, podpořil ho klub ANO, většina poslanců KSČM i dva nezařazení poslanci.

Poslanci předtím neschválili ani jeden ze dvou pozměňovacích návrhů, které měly regulovat výplatu provizí pojišťovacích zprostředkovatelů. Právě kvůli těmto návrhům se letos v červnu rozhořel spor mezi jejich autorem Ladislavem Šinclem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Babiš se zamítnutím novely nesouhlasí. "Jenom vám chci říct, že to považuji za skandální, že sněmovna neodhlasovala tento zákon," prohlásil Babiš na závěr páteční schůze sněmovny.

Podle něj za to hrozí Česku pokuta od Evropské komise, protože bude Česká republika zřejmě jedinou zemí unie, která nesplní pravidla nové evropské směrnice. Novela je měla zavést, dnešním dnem ale její legislativní pouť skončila.

Vláda ji zřejmě bude muset předložit znovu.

"My si musíme v koalici skutečně vyříkat, jak můžeme fungovat ve sněmovně. Protože tento příklad ukazuje, že to nefunguje a je to nepříjemná situace a musíme se i v rámci našeho hnutí poradit, jak můžeme fungovat dál," řekl dále Babiš novinářům.

Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák poukázal na to, že poslanci hnutí ANO nepodpořili koaličně dohodnutý pozměňovací návrh, který měl omezit provize zprostředkovatelům. V reakci na to poslanci sociální demokracie nehlasovali pro celý zákon, řekl.

"Musíme si přiznat, že jsme něco dohodli a dohody nebyly naplněny. A musíme zákon předložit znovu a dodržovat, na čem se dohodneme," uvedl Sklenák. O další fungování koalice se ale nebojí. Vládní trojka už prý společně prosadila desítky zákonů a nyní šlo o výjimku.

"Pokud se u jednoho zákona stane, že nejsou postupy dokonale sladěny, není možné konstatovat, že nefunguje koalice," míní Sklenák.

Podle předsedy klubu lidovců Jiřího Miholy si nejednotné hlasování vládních poslanců musí koaliční partneři vyříkat. "Na lehkou váhu bych to nebral, rozhodně to není na mávnutí rukou, prohlásil.

Nesoulad vládní koalice podrobil ostré kritice místopředseda opoziční TOP 09 Miloslav Kalousek. Koaliční poslanci podle něj zákon neschválili, protože jeho smysl se rozmělnil v pozměňovacích návrzích. Ty podle něho vycházely ze soukromých zájmů Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Vládní návrh nebyl schválen jenom proto, že v rámci schvalovacího procesu nebyly uspokojeny soukromé zájmy rodiny Babišovy a rodiny Sobotkovy," prohlásil Kalousek.

"Cílem úpravy bylo omezení nekalých praktik zprostředkovatelů, kteří často nutí klienty k nevýhodnému ukončování těchto smluv a uzavírání nových. Je škoda, že tato možnost zatím nebyla využita," řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Vzhledem k zamítnutí novely zákona o pojišťovnictví nebude transponována evropská směrnice do národní legislativy v daném termínu.

Tato skutečnost podle něj ale nijak neohrozí služby poskytované pojišťovnami.

Ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták míní, že úprava neúměrně zasahovala do tržního vztahu pojišťoven a zprostředkovatelů, limitovala způsob vyplácení provizí, když vůbec neomezovala ani nezprůhledňovala náklady pro klienta.

V konečném důsledku by podle něj pojistné produkty zdražily a celý trh by se ještě více znepřehlednil. Regulace by prý navíc z trhu vytlačila menší hráče, pojišťovny i brokery, čímž by omezila konkurenční tlak a dále zvedla ceny pojistek. "Jsme rádi, že zvítězil zdravý rozum a horkou jehlou šitý kompromis nebyl přijat," doplnil Stanislav Holeš z poradenské firmy Partners.

Ředitel Unie společností finančního zprostředkování Jiří Šindelář upozornil na rozpravu, ve které údajně Šincl nebyl schopen odpovědět na otázku, proč je návrhem vedle investičního životního pojištění, kde se vyplácí odkupné, regulováno i čistě rizikové pojištění, kde žádné odkupné není a změna smlouvy může být pro klienta výhodná. Odpověď je podle něj jednoduchá.

"Skutečným cílem návrhu bylo držet klienty rizikových pojistek, kterých je dnes uzavírána drtivá většina, v nevýhodných smlouvách a bránit jim v přechodu k levnější konkurenci," podotkl.

Nejde o první vládní návrh, který ve sněmovně neprošel. Letos v lednu sněmovna neschválila vládní návrh na vydání státních dluhopisů za 674 miliard korun, protože 11 poslanců se tehdy zdrželo hlasování a pravděpodobně nebyli v jednacím sále.

Páteční neschválená předloha upravovala činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Hlavním cílem změn mělo být posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím takzvaného jednotného evropského pasu, který můžou v rámci unie používat už banky.

Novela měla také rozšířit dohledové pravomoci ČNB.

 

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-64860990-je-skandalni-ze-novela-zakona-o-pojistovnictvi-neprosla-snemovnou-hrozi-za-to-pokuta-od-evropske-komise-rika-babis

 

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.