Týden: Kdo vydělal na penzijním spoření

Penzijní spoření bylo loni doslova sázkou do loterie. Zatímco některé fondy ani nepřekonaly inflaci, u jiných bylo možné vydělat velké peníze. Podívejte se, kterým fondům se vedlo nejlépe.

ANALÝZA TÝDNE:

Kdo se loni rozhodl, že bude spořit s penzijní společností Conseq důchodová a vybral si přitom jejich Globální akciový účastnický fond, neprohloupil. Tento fond totiž dosáhl nejvyššího zhodnocení na trhu, a to ve výši 21,3 procenta. Podle Richarda Siudy ze společnosti Conseq je důvodem vysokých výnosů vývoj na kaciových trzích a intervence České nýrodní banky, která loni na podzim oslabila korunu. „Spíš se divím, že ostatní nedosáhli také takových výnosů. Asi nezačali včas investovat do akcií,“ řekl Siuda. Druhé nejvyšší roční zhodnocení vykázal Růstový účastnický fond Penzijní společnosti Raiffeisenbank (12,8 %). U těch ostatních se výnosy pohybovaly v řádech jednotek procent, občas dokonce i na nule. Vyplývá to z velkého srovnání, které provedl časopis TÝDEN na základě údajů Asociace penzijních společností ČR.

Konzervativní Češi

Výše zmíněné výsledky se týkají takzvaných účastnických fondů, ve kterých je možné spořit teprve od počátku minulého roku. Oproti starému penzijnímu připojištění přitom mají mít tu výhodu, že si při nich lidé vyberou, jak chtějí investovat. Tedy zda chtějí více riskovat a mít případně vyšší výnosy (či vyšší ztrátu), nebo zda dají přednost jistějším investicím, které sice nejsou tak výhodné, ale zase na nich spořící nemohou tolik prodělat. Celkové výsledky přitom loni u účastnických fondů příliš potěšující nebyly. Průměrné zhodnocení se pohybovalo ve výši 1,5 procenta, tedy těsně nad inflací. „Účastnické fondy vznikly teprve na začátku loňského roku a na efektivní investice musí napřed získat potřebné množství prostředků,“ odůvodňuje Ondřej Kubala z Asociace penzijních společností relativně nízké průměrné výnosy. Zatímco ve starých, takzvaných transformovaných fondech spravovaly penzijní společnosti na konci roku 2013 celkem 283 miliard korun, v účastnických fondech to bylo zatím jen 1,25 miliardy. Z této částky přitom byly dvě třetiny na účtech a termínovaných vkladech. „Teď se to začíná postupně měnit a penzijní společnosti začínají mít možnost ve větší míře skutečně investovat,“ dodává Kubala.

„Na hodnocení výnosnosti je ještě brzo, účastnické fondy za sebou mají jen něco přes rok existence a některé z nich začaly reálně investovat až v průběhu roku,“ potvrzuje to i analytik Partners Aleš Tůma (na snímku). Dlouhodobě podle něho mají smysl zejména dynamičtější strategie. „Přinejmenším tedy pro mladé klienty. Pokud mám do penze 30 let, nemá smysl ‚sušit‘ úspory v povinném konzervativním fondu, který bude nejspíše sotva držet krok s inflací.“

„Staré“ penzijní připojištění

Lidé si loni ovšem spořili i v takzvaných transformovaných fondech. To je bývalé penzijní připojištění, ve kterém má své peníze většina spořících. Jeho výhodou je skutečnost, že na něm nemůžete prodělat, což zmíněné penzijní společnosti musí garantovat. Nevýhodou je naopak to, že do něj nemůže od konce roku 2012 nikdo nový vstoupit, současní účastníci pak nemohou přejít do jiného transformovaného fondu.
Nejlépe se přitom u tohoto typu fondů loni dařilo transformovanému fondu provozovanému penzijní společností AXA, které dosáhlo zhodnocení 2,29 procenta. „Náš transformovaný fond inflaci překonal o 0,9 procenta,“ pochlubil se Karel Žyla z finanční skupiny AXA. Druhého nejlepšího zhodnocení dosáhly v tomto případě klienti penzijní společnosti Conseq důchodová, což je bývalá penzijní společnost AEGON, se zhodnocením 2,17 procenta. Třetí nejvyšší výnosy měla Penzijní společnost České pojišťovny, která zahrnuje i bývalé klienty Generali. Zhodnocení u ní dosáhlo 2,1 procenta.
Průměrný výnos transformovaných fondů byl 1,8 procenta, což je jen 0,4 procentního bodu nad inflací. „Cílem transformovaných fondů je pokrýt inflaci a tento cíl se jim daří plnit, víc však klienti nemohou očekávat,“ konstatuje finanční analytik Broker Consulting Jan Šimek.


To potvrzují i čísla z posledních pěti let, kdy byla průměrná inflace na úrovni 1,82 procenta, výnosy transformovaných fondů se pak pohybovaly v rozmezí 1,5 až 2,5 procenta. Takže i z tohoto střednědobého pětiletého pohledu oscilují plus minus kolem inflace.


Kromě již zmíněných účastnických a transformovaných fondů existuje ještě takzvaný druhý pilíř penzijního systému. V jeho rámci chtěla bývalá Nečasova vláda zajistit stabilitu důchodového systému, který se každoročně ocitá ve velkých deficitech. Lidé, kteří do něho vstoupili, si převádějí část svého sociálního pojištění ze státního systému na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou ale je, že tam člověk dává další část peněz ze svého. Současná vláda už ovšem oznámila, že tento pilíř zruší. „Kdo vstoupí do druhého pilíře ještě teď, měl by dostat naspořené peníze zpět, a to i ty vyvedené ze státního sytému. Při hrubé mzdě 30 tisíc tedy za 2,5 roku naspoří zhruba 45 tisíc,“ uvedl Šimek. Otázkou ale je, jestli se za dobu strávenou v tomto pilíři bude krátit státní důchod, s čímž počítala původní koncepce. „Zatím se totiž neví, jak přesně bude ukončení druhého pilíře upraveno,“ dodal Jan Šimek.

***
Kolik vydělalo staré penzijní připojištění (tzv. transformované fondy)

název penzijní / zhodnocení společnosti (v %)

AXA 2,29
Conseq důchodová (dříve AEGON) 2,17
Česká pojišťovna (včetně Generali) 2,1
ČSOB 1,7
Allianz 1,6
KB 1,44
ING 1,41
Česká spořitelna 1,3

Zdroj: Asociace penzijních společností

Kolik vydělaly nové fondy (tzv. účastnické fondy)

název penzijní společnosti / název fondu zhodnocení (v procentech)

Allianz Povinný konzervativní 1,6
Vyvážený ÚF 1,8
Dynamický ÚF 1,9
ÚF Selection 1,9

AXA Povinný konzervativní 0,5
Dluhopisový ÚF 0,6
Smíšený ÚF 0,5

Conseq důchodová Povinný konzervativní 0,8
(dříve AEGON) Dluhopisový ÚF 3,7
Státních dluhopisů 2023 ÚF 3,3
Státních dluhopisů 2033 ÚF 2,9
Globální akciový ÚF 21,3

Česká spořitelna Povinný konzervativní 0,5
Vyvážený ÚF 0,4
Dynamický ÚF 0,2

ČSOB Povinný konzervativní 1,0
Vyvážený ÚF 0,7
Dynamický ÚF 0,7
Garantovaný ÚF 1,2

ING Povinný konzervativní 0,3
Penze 2030 0,1
Penze 2040 0,1
Fond světových akcií 0,1

KB Povinný konzervativní 0,4
Zajištěný ÚF 1,1
Vyvážený ÚF 1,2
Dynamický ÚF 2,3

Česká pojišťovna Povinný konzervativní 2,7
Spořicí 3,2
Vyvážený ÚF 3,9
Dynamický ÚF 3,9

Raiffeisenbank Povinný konzervativní 0,2
Chráněný ÚF 0,0
Růstový ÚF 12,8

Zdroj: Asociace penzijních společností, Týden

Tyden_1

 

Týden_2


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.