Mesec: Hypotéky by měly zůstat ještě nějaký čas levné

Letošní rok by měl být z hlediska sjednaných hypotečních úvěrů rekordní za celou dobu jejich poskytování.

České ekonomice se velmi daří. Je nízká nezaměstnanost a  lidé cítí větší stabilitu a jistotu ve svých příjmech. Staví se více nových projektů, ceny nemovitostí jdou pomalu nahoru, popisuje příčiny hypotečního boomu Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Lákadlem jsou samozřejmě i nízké úrokové sazby, které ještě nějakou dobu zůstanou na úrovních kolem svého dna. Z hlediska průměrných úrokových sazeb hypoték na trhu se poslední půlrok zdá být skákáním po dně. Ačkoliv změna v průměrných sazbách oproti květnu je za listopad pouze 4 setiny procentního bodu, značný rozdíl byl v rozptylu nabídek. Koncem jara bylo díky různým akcím snazší pro kvalitně zajištěné úvěry sehnat pětileté fixace okolo 1,5 %, což vyvažovaly sazby jiných bank, které zaspaly pokles. Dnes jsou nabídky více vyrovnané – méně často klienti narazí na extrémy, ať už z jakékoliv strany, komentuje vývoj hypotečního trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, podle kterého v listopadu poklesly nejen sazby, ale také průměrná výše hypotéky. Lidé si podle Hypoindexu půjčovali v průměru 1 843 878 korun.

Nízké sazby by měly vydržet i po část příštího roku, protože panuje silná konkurence a nikdo nechce jako první sazby u hypoték výrazněji zvýšit. Pro nízké sazby mluví i data z ekonomiky. Překvapit by podle Drásalové mohly spíše legislativní novinky, kvůli kterým banky začnou tyto úvěry zdražovat.

Tempo i trend úrokových sazeb by měly pokračovat i příštím roce. Makroekonomicky zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo cokoliv změnit. Velkou neznámou ale zatím představuje připravovaný úvěrový zákon, myslí si Drásalová.

 

Zdroj:http://www.mesec.cz/aktuality/hypoteky-by-mely-zustat-jeste-nejaky-cas-levne/

 


Získejte levnou hypotéku

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.