Mladá fronta DNES: ANKETA

Jaký je váš tip na dobrou investici?

Tomáš Kofroň Raiffeisenbank
Můj tip jsou garantované certifikáty

Certifikáty jsou vhodnou alternativou k současným nízkým úrokovým sazbám na spořicích účtech či termínovaných vkladech. Aktuálně nabízený certifikát, jehož podkladovým aktivem je koš akcií vybraných velkých firem, umožňuje klientům dosáhnout výnosu 4,10 % ročně. Tento způsob spoření je vhodný pro ty klienty, kteří hledají vyšší výnos, než přinášejí spořicí účty, zároveň však chtějí mít garanci ochrany své investice. Nové emise jsou pravidelně rychle vyprodány.

Jaroslav Kropáček Česká spořitelna
Investujte pravidelně

Optimálním produktem pro pravidelnou investici jsou smíšené podílové fondy. Pro konzervativně laděné klienty může být řešením smíšený podílový fond Konzervativní Mix z nabídky České spořitelny. Optimálně rozkládá peníze do více druhů aktiv, především do konzervativních dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Tato konzervativní část portfolia dodává fondu stabilitu a snižuje kolísání jeho hodnoty. Pro zvýšení potenciálu výnosu jsou do portfolia nakupovány i akcie. Jejich podíl se dlouhodobě pohybuje mezi 10 až 15 %. I takové malé množství však dodává fondu velmi zajímavý potenciál vyššího zhodnocení. Roční zhodnocení fondu dosáhlo 3,56 %.

David Brzek Fio banka
Investoval bych do piva

Akcie společnosti Pivovary Lobkowicz Group. Nováček na pražské burze, který získal v rámci procesu IPO další prostředky na rozšíření distribuční sítě.
Předpokládáme zlepšení hospodaření v druhé polovině roku, když se začnou již více projevovat přínosy expanze.
Zároveň nebude hospodaření zatíženo úrokovými náklady z akcionářských půjček. Ceny pod 170 korun jsou pro střednědobé investory zajímavou příležitostí.

Základem je lidský kapitál

Doporučuji investici do vlastních znalostí, schopností, ale také zdraví. To vše ovlivní vaše budoucí příjmy. Anglicky se u nás domluví jen zhruba 28 procent populace. I když jste třeba velmi vytížený politik, investice trochy času a peněz do kurzu se rozhodně vyplatí. Z finančních produktů bych doporučil dynamické fondy penzijního spoření. Po reformě dávají konečně smysl jako dlouhodobá investice, ale zatím jsou velmi opomíjené.

Aleš Tůma, Partners

 

Nebál bych se akcií
Dobře investičně vypadají americké akcie, přestože již nejsou žádnou lácí. Nicméně jejich výnosu by mohlo pomoci dlouhodobější posilování dolaru, který stejně jako akcie v dnešní době investičně preferujeme.
Takže můj tip je KBC Equity Amerika CZK (fond se prodává v korunách, ale investice nejsou měnově zajištěny). Naopak zlato, i když podstatně pokleslo ze svých výšin, bych stále viděl jen jako diverzifikační složku portfolií a určitě bych do něj nijak masivně neinvestoval. Pokud dolar bude nadále posilovat a úroky na něm stoupat, což je náš hlavní scénář, zlato bude dále ztrácet svůj investiční lesk. Nicméně pokud má pro někoho zlato sloužit jako určité zajištění proti katastrofickým scénářům, pak je třeba volit jeho fyzickou formu, pro takového investora totiž budou náklady jeho držby podružné.

Aleš Prandstetter, ČSOB

 

Mé tipy jsou zemědělská půda, stříbro a telekomunikace
Zajímavou investicí pro větší investory je fond, který investuje do kvalitní zemědělské půdy. Ta je u nás stále velmi podhodnocená a výnosy fondu odhaduji na 4 až 7 procent ročně. Navíc nejsou vázány s akciovými ani dluhopisovými trhy. Jde však o velmi dlouhodobou investici. Pro menší a retailové investory vidím příležitost ve světových telekomunikačních společnostech, nejlépe formou indexu. Telekomy jsou stabilní velké firmy, často vyplácejí vysoké dividendy a jsou levnější nežli ostatní akcie. Z komodit mi přijde jako zajímavé stříbro, které je dlouhodobě velmi podhodnocené, avšak i zde se může jednat o velmi dlouhodobou investici.

Vratislav Svoboda, J&T Banka

Vyjednejte si příspěvek zaměstnavatele na spoření
Já jsem velmi pragmatická a pro mne je zajímavá investice ta, která šetří náklady, přináší výnosy nebo stabilizuje či zvyšuje životní úroveň, nejlépe kombinace uvedených parametrů. Z tohoto pohledu je nejzajímavější investice do vlastního bydlení, do vlastního vzdělání, případně vzdělání dětí, do zajištění na období v důchodu. V této poslední oblasti doporučuji dohodnout se se zaměstnavatelem o jeho příspěvku na některý z produktů vytvářejících kapitál pro důchod – penzijní spoření a soukromé životní pojištění.

Miriam Hanáková, FINVOX Finanční Služby

Mladá fronta DNES: Anketa

 

Mladá fronta DNES: Anketa


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.