HN: Mzdy přes pojistky skončí

STÁT COUVÁ Z PLÁNU ZRUŠIT DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ ŽIVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ PLOŠNĚ, FIRMÁM ALE ZABRÁNÍ VYUŽÍVAT JE NA ÚSPORU MZDOVÝCH NÁKLADŮ.

Stát od příštího roku zamezí praktikám ve firmách, které si neoprávněně snižují náklady na mzdy zaměstnanců. Čím dál víc firem totiž část platu posílá lidem na životní pojištění, a vyhýbá se tak odvodům na sociální a zdravotní pojištění, které jinak činí 34 procent ze mzdy. Lidé si pak mohou nezdaněné peníze do tří dnů vyzvednout v pojišťovně. Stop těmto daňovým únikům chce dát ministerstvo financí připravovanou novelou zákona o daních z příjmů, která zruší možnost těchto nezdaněných výběrů.

Osvobození až po pěti letech

Od daní budou nově osvobozeny jenom peníze, které lidé vyzvednou nejdříve po pěti letech od uzavření pojistky – vybírat tímto způsobem půjde jen prostřednictvím takzvaných mimořádných výběrů, kdy si člověk vyzvedne část peněz, ale pojistka poběží dál. Změna se dotkne i stávajících smluv. „Kdo si ve smlouvě o životním pojištění sjedná možnost mimořádných výběrů v době kratší než pět let, nebude moci využívat daňového osvobození,“ potvrdila HN náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. V posledních letech od krize se totiž rozmáhá sjednávání speciálních takzvaných průtokových pojistek, kterými firmy dorovnávají lidem platy až o 2500 korun měsíčně. To je částka, která je od daní a odvodů osvobozená. Firmy tak ušetří na mzdových nákladech až 850 korun na jednoho zaměstnance. Nadto ještě firmy často dostávají provize od pojišťovny za sjednání obchodu. Ta činí v případě velkých společností až několik milionů korun, jak tvrdí lidé, kteří se na pojišťovacím trhu pohybují.

Firmy tak poškozují zaměstnance

Výplata peněz přes pojistku ale poškozuje zaměstnance. Pokud si neodvádí z části mzdy sociální a životní pojištění, budou mít nižší vyměřovací základ pro výpočet důchodu, nižší nemocenskou, nižší příspěvek v mateřství. Mohou být znevýhodněni i při žádosti o hypotéku, protože banky při posuzování schopnosti splácet vycházejí z výše mzdy. „Některé firmy dokonce tlačí na své zaměstnance, aby přistoupili na snížení základní mzdy s tím, že část mzdy firma dorovná přes životní pojištění,“ tvrdí Lukáš Škopek z poradenské společnosti Partners. Týká se to i například dělnických profesí a pozic s nižším příjmem, u nichž se v minulosti příspěvek na životní pojištění prakticky neobjevoval. Jiné firmy naopak tímto způsobem zvyšují mzdu zaměstnancům, které si chtějí udržet. V současnosti tak funguje zhruba třetina životních pojistek, na které přispívají zaměstnancům firmy. Fígl se velmi rychle šíří. Zatímco v roce 2007 se uzavřely jen tři tisíce průtokových pojistek, loni to bylo bezmála 12 tisíc nových smluv. Podle České asociace pojišťoven je jich už celkem 67 tisíc. Firmy se o tento způsob výplaty mezd začaly zajímat v posledních letech pod tlakem na snižování nákladů. Pojišťovny ho podpořily i tím, že zrušily poplatek za mimořádný výběr. Tuto možnost nabízejí prakticky všechny tuzemské pojišťovny a většina poradenských firem. U některých pojišťoven podle informací z trhu činí tento typ pojistek až 60 procent z nově uzavíraných obchodů.
Na trhu jsou ale i pojišťovny, které se od tohoto počínání už distancovaly. „Rozhodli jsme se zhruba před rokem a půl, že nechceme obcházet zákon a toto pojištění nenabízíme,“ řekla Helena Lazosová, ředitelka marketingu a vývoje produktů ING Pojišťovny v ČR a SR. Podobně přestala zprostředkovávat průtokové pojistky například i poradenská firma Partners.

Ruší se původní plán

Stát ustoupil od původního záměru zrušit daňové zvýhodnění životního pojištění úplně. Návrh už schválila vláda, proti změnám ale protestovaly pojišťovny, které tvrdily, že by tento typ pojištění neměl šanci na přežití. „Chceme návrh pozměnit. Lze vymyslet mírnější variantu, která by také zabránila zneužívání toho produktu a nepostihla i lidi, kteří si produkt pořizovali v dobré víře,“ řekla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. O novém návrhu má sněmovna jednat v září. Lidé, kteří si uzavřeli životní pojištění a vytváří si rezervu na stáří, budou nadále moci využívat daňový odpočet až ve výši 12 tisíc korun. Nesmí ale sáhnout na peníze po dobu pěti let po uzavření smlouvy. „Považuji tuto úpravu za správnou. Zabrání velké většině případů obcházení zákona zaměstnavateli,“ uvedl expert na pojišťovnictví Karel Veselý ze společnosti Deloitte.

***

Počet smluv na životním pojištění
(v milionech kusů)
6,95 7,01 6,98 6,90 6,70 6,61 6,39
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Kolik si lidé platí na životní pojištění
(v miliardách korun)
47,6 47,9 39,5 42,1 43,9 45,9 45,7 29,7 31,5 34,0 36,3
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Zdroj: ČAP

Chceme zabránit zneužívání životního pojištění k obcházení daní, ale zároveň ochránit lidi, kteří si ho sjednali v dobré víře. Simona Hornochová náměstkyně ministra financí

JAK PODNIKY NEJČASTĚJI OBCHÁZEJÍ DANĚ PŘES ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Firma navrhne zaměstnanci snížení základní mzdy o 2500 korun s tím, že rozdíl doplatí přes životní pojištění.

Z příspěvku na životní pojištění nemusí firma odvádět ani sociální, ani zdravotní pojištění, které činí celkem 34 procent z poslané částky. Ušetří tak 850 korun.

Zaměstnanec si z pojišťovny může již po třech dnech většinu zaslané částky každý měsíc vyzvednout. V pojišťovně nechá jen poplatek (typicky zhruba 300 korun).

Podnik dostane od pojišťovny za sjednání pojistek pro zaměstnance vysokou provizi. U větších firem se pohybují v řádu milionů korun.

Zaměstnanec je ale v nevýhodě – má nižší vyměřovací základ pro výpočet důchodu, nižší nemocenskou, nižší příspěvek v mateřství, je znevýhodněn při žádosti o hypotéku.

31 procent pojistek, na které přispívají lidem firmy, umožňují pravidelné měsíční výběry, a slouží tak k obcházení daní. Jde o 67 tisíc smluv z celkem 211 tisíc smluv, na které zaměstnancům přispívají firmy.


O autorovi| Miroslava Jirsová, Olga Skalková, autori@economia.cz

Hospodářské noviny


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.