Penize.cz: Hlad po vyšším zhodnocení. Češi lijou peníze do podílových fondů

Dohánění Západu, ale také urputné hledání vyššího zhodnocení. Češi chtě nechtě přicházejí na chuť investování do podílových fondů. Mají v nich uloženo přes 400 miliard korun.

Podílové fondy jedou jako nikdy dřív. Na konci prvního pololetí letošního roku jsme v domácích a zahraničních fondech kolektivního investování měli vloženo 400,19 miliardy korun. Objem majetku v podílových fondech narostl za poslední dva roky o víc než třetinu. Jen pro srovnání v penzijním připojištění spravují penzijní společnosti 352,8 miliardy korun. Ve stavebním spoření je uloženo zhruba 361 miliard.

Zvýšený zájem o podílové fondy má několik příčin, můžeme v něm vidět prosté dorovnávání Česka na úroveň západních zemí, kde se standardně investuje mnohem víc. Ta nejsilnější příčina bude ale jinde: ztratila se možnost víceméně bez rizika odkládat a zhodnocovat peníze ve vkladových produktech. Úroky na spořicích účtech jsou minimální a termínované vklady je na cestě k nule následují svižným tempem. „Klienti bank tedy hledají další alternativy, podílový fond je díky vysoké informační otevřenosti a prakticky třídenní likviditě atraktivním investičním instrumentem,“ říká předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Jan D. Kabelka.

Vývoj majetku ve fondech

O poptávce po vyšších úrocích, než nabízejí vkladové produkty, hovoří i Josef Uchytil z poradenské společnosti Partners: „V praxi můžeme vidět, že klientům v první řadě nejde o konkrétní typ či zaměření fondů, ale že hlavní roli hraje nebývalý hlad po vyšším zhodnocení a leckdy až nebezpečné potlačování typické averze k riziku.“ S klesajícím úročením spořicích účtů a stavebního spoření podle něj roste ochota riskovat i u jinak konzervativněji laděných klientů. „Role finančního poradce tak často není o konejšení, že investiční riziko není nic hrozného, ale naopak o vizualizaci černých scénářů. Ptám se klientů, co by s nimi emocionálně udělalo, kdyby po roce investování z jejich milionu bylo osm set tisíc korun,“ dodává Josef Uchytil. Češi prý mají v hlavě správně zakořeněno, že je při zhodnocování úspor důležité překonávat inflaci, zapomínají už ale na to, že inflace kolem dvou procent je dávno minulostí

Jaké fondy táhnou

Nejvíc peněz máme ve smíšených fondech, takřka 144 miliard korun. Následují dluhopisové fondy, ve kterých je uloženo 120 miliard. Třetí nejoblíbenější jsou pak akciové fondy, ve kterých je přes 71 miliard. Aktiva naopak viditelně poklesla v konzervativních fondech peněžního trhu.

Kolik máme ve fondech

„Tradičně největší zájem je o smíšené fondy, které jsou široce diverzifikované nejen mezi různé třídy aktiv, ale i v rámci jednotlivých regionů a sektorů,“ potvrzuje preference českých investorů obchodní ředitel ČSOB Asset Management Libor Svoboda. Klienty podle něj láká především možnost dobře rozložit riziko a také to, že se nemusí detailněji zabývat, do čeho je potřeba aktuálně investovat, protože to je práce portfolio manažerů jednotlivých fondů.

Na zvýšený zájem o fondy reagují investiční společnosti rozšiřováním nabídky, na trhu se tedy objevuje stále víc tematicky zaměřených fondů, u kterých mají investoři větší představu, kam jejich peníze míří. „Investovat prostřednictvím podílových fondů se dá prakticky do všeho. Každý klient je jiný a jeho důvody, proč se rozhodne investovat, se liší. Někdo chce ochránit své peníze před inflací, jiný našetřit peníze svým dětem na studia a další dosáhnout maximálního výnosu i za cenu vyššího rizika, které je spojené s kolísáním hodnoty jeho investice. Do nabídky proto zařazujeme jak široce diverzifikované fondy, které obsahují investice z celého světa, tak regionálně nebo oborově specializované fondy. Například na USA, energetiku nebo luxusní zboží, ale třeba i na firmy sponzorující velké sportovní události nebo na přední světové dodavatele potravin a nápojů,“ vysvětluje Libor Svoboda.

Zajímavé bude sledovat, jestli se v budoucnu promění poměr mezi jednorázovými a průběžnými investicemi do podílových fondů. „Stále převládají spíš pravidelné investice. Částečně je to dáno tím, že větší rezervy si klienti teprve vytvářejí. Jsou navíc po malých částkách ochotnější nést vyšší riziko kolísání hodnoty investice. Kvůli přetrvávajícím nízkým úrokovým sazbám ale výrazněji roste počet jednorázových investic, nebo alespoň zájem o ně,“ říká Josef Uchytil. Ten ale doporučuje i případnou jednorázovou investici rozložit v čase do několika pravidelných.

Bez rizika žádná rozkoš

Vydrží nadšení pro investice do podílových fondů? V tuzemsku jsme na kolísání investic značně citliví a pohled na letošní výsledky nejprodávanějších fondů napovídá, že zkouška nervů a trpělivosti začíná: většina z nich se pohybuje v minusu. Podle předsedy Asociace pro kapitálový trh Jana D. Kabelky, ale k hromadnému exodu z kolektivního investování nedojde: „Podílové fondy jsou flexibilní finanční instrument, který umožňuje změnu investiční strategie. Dnes mají čeští investoři k dispozici přibližně dva tisíce různých podílových fondů a jejich profilů, i s ohledem na vývoj trhu je možné mezi nimi zvolit pro každé období odpovídající strategii.“ Dokud se tedy něco nestane s úroky u vkladových produktů, budeme zřejmě dávat víc a víc peněz fondům jako druhé nejbezpečnější možnosti k odkládání menších částek. „Zůstat věrný konzervativním produktům znamená zůstat ve stavebním spoření a smířit se s nižší likviditou, nebo zůstat ve spořicím účtu a smířit se s nízkou úrokovou sazbou, která se může velmi brzy ještě snížit. Staré dobrá poučka, že větší výnos znamená vyšší riziko, dnes platí dvojnásob,“ uzavírá Josef Uchytil.

Zdroj: http://www.penize.cz/podilove-fondy/315912-hlad-po-vyssim-zhodnoceni-cesi-lijou-penize-do-podilovych-fondu


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.