Penize.cz: Velké srovnání bankovních účtů pro děti

Bankovních účtů určených nejmladším není v Česku na trhu mnoho. A dost se od sebe liší. Přinášíme přehled, u kterých bank můžete dítěti sjednat účet a jaké u něj stanovily podmínky a možnosti.

Tradiční porcelánová prasátka už na poličkách dětských pokojíků často neuvidíte. V době elektronických plateb je pro rodiče pohodlnější posílat ratolestem kapesné přímo na bankovní účet, třeba i trvalým příkazem. A banky jsou rády, každá vazba, kterou s nimi budoucí zákazník už dnes má, se může jednou zúročit.

A končí nejen prasátka, ale i další tradiční formy spoření. „Dřív preferované vkladní knížky nahradila dětská bankovní konta. Osobně jsem motivovala rodiče své vnučky k založení konta pro děti ihned po jejím narození. Celá rodina přispívá na pořízení dražších věcí. Věříme, že jakmile půjde vnučka do školy, bude mít i vlastní platební kartu a postupnými krůčky, pod vedením rodičů, se naučí hospodařit s penězi,“ vysvětluje Dagmar Prajzlerová, manažerka projektu Partners bankovní služby.

 

K čemu účet slouží

Speciální dětské konto můžete na našem trhu sjednat u pěti bank. Několik dalších bank ale nabízí běžný účet pro všechny bez výjimky, takže ho můžete založit i dítěti. „V nabídce dětských kont je řada odlišností, které klient při zběžné poptávce nemusí vůbec zaregistrovat. Rozdíly jsou jednak v transakčních poplatcích a v úrokových sazbách, ale i v možnostech využívání internetového bankovnictví či v nastavování limitů pro různé druhy platebních transakcí,“ upozorňuje Michal Mošnička z analytické společnosti Scott & Rose.

Vybírejte tedy podle toho, co má být hlavní účel bankovního konta vašeho dítěte. Někdo chce na účet posílat peníze, které dítěti od narození dávají prarodiče a další příbuzní, ten by ale měl zvážit alternativy, které můžou vklady také zhodnotit – od spořicích účtů, termínovaných vkladů přes stavební spoření až k rozumně voleným podílovým fondům nebo dnes také doplňkovému penzijnímu spoření.  Další rodiče ale mají s kontem jiné plány: potomci mají účet opravdu používat, dostávají na ně kapesné a peníze na běžný provoz. Takový účet pak také často slouží jako výchovný prostředek, rodiče na něm děti učí s penězi správně nakládat.

Dětské konto je dítěte

Bankovní konto můžete dítěti sjednat už od narození. Platební kartu ale dostane nejdřív v osmi letech. Do té doby účet funguje spíš jen jako elektronické prasátko, kam se dítěti můžou ukládat úspory a dary dalších členů rodiny. Pokud chcete na účtu peníze alespoň trochu zhodnocovat, zjistěte si, jaký úrok banka nabízí. Ve většině případů jde o pásmové úročení, kdy se úspory například do třiceti tisíc korun úročí vyšší sazbou, nad tuto částku se ale už úrok výrazně snižuje. Proto nedává moc velký smysl držet na účtu víc než pár desítek tisíc korun. Pokud chcete dítěti aktivně spořit, zkuste radši stavební spoření. V delším časovém horizontu by se měly vyplatit i podílové fondy, u těch ale vždy hrozí do určité míry riziko ztráty.

Na atraktivitě nabývají dětská konta až v době, kdy už k nim můžete pořídit i platební kartu. V takovém případě je dobré zjistit, jestli je možné kartou platit v obchodech a na internetu – a zároveň správně nastavit limity, protože potomek je v hlavě dost možná ještě nemá. Právě na vlastním účtu se ale dítě může postupně učit zacházet s penězi. V tomto ohledu jde o ideální pomůcku pro zlepšování jeho finanční gramotnosti. Dejte si proto pozor, abyste nevybrali účet, u kterého nejde kartou platit u obchodníků ani na internetu. A při výběru sledujte i to, jestli banka k dětskému účtu nabízí jen pasivní internetové bankovnictví, nebo zda je možné od určitého věku nastavovat platby a limity přímo na internetu.

Stejně jako u jiných finančních produktů myslete na to, že peníze, které se na účtu nacházejí, patří vašemu dítěti, a ne vám – i když jste je třeba všechny naspořili vy. Pokud byste chtěli najednou vybrat větší částku, banka si může vyžádat potvrzení opatrovnického soudu. U toho byste museli doložit, že chcete prostředky využít výhradně ve prospěch dítěte, jemuž účet patří. „Zajímavé je, že některé banky nemají žádné limity pro výběr, převod prostředků na jiný účet, jiné banky tyto převody striktně limitují,“ komentuje to Michal Mošnička ze Scott & Rose.

Zdroj: http://www.penize.cz/ucty-pro-mlade/308755-velke-srovnani-bankovnich-uctu-pro-deti


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.