Penize.cz: Výsledky nového penzijka - Lidí zvolna přibývá, výnosy zatím neoslní

Doplňkové penzijní spoření se snaží zařadit vyšší rychlost a získat víc klientů. Situace na finančních trzích ale nehraje penzijním společnostem do karet. Přečtěte si, jaké zhodnocení doteď účastnické fondy nabídly.

Kolik vám vydělalo penzijko?

Čechů, kteří využívají třetí pilíř důchodového systému – tedy penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření –, už několik let ubývá. Na konci roku 2012 hlásily penzijní společnosti 5,15 milionu klientů, ke konci letošního dubna to bylo jen 4,59 milionu. Brzy by se ale prý mohl trend zastavit. Úbytek lidí z fondů penzijního připojištění, od prosince roku 2012 pro nové klienty uzavřených, zpomaluje. A klientů „nového penzijka“ už loni přibývalo skoro tolik, kolik „starému penzijku“ ubylo. „Celkový úbytek za první čtyři měsíce roku 2016 činil 31 907 účastníků, tedy jen 0,69% z původního celkového počtu,“ říká mluvčí Asociace penzijních společností ČRJan Sedláček.

Je už nové penzijko víc sexy?

Za první roky své existence doplňkové penzijní spoření klienty zrovna nevábilo, Důchodová komise a Ministerstvo financí tedy vymyslely a prosadily úpravy, které by ho měly zatraktivnit:

  • Jedna ze změn, které mají národ přitáhnout k doplňkovému penzijnímu spoření, je nové určení věku, kdy bude mít člověk nárok na výplatu peněz bez sankce. Ještě loni platilo, že na jednorázovou výplatu si musel počkat do důchodového věku. Nově si můžete vybrat peníze v šedesáti letech, tedy stejně jako v penzijním připojištění.
  • Výrazně se zvýší limit daňových úlev pro zaměstnavatele přispívající zaměstnancům na pojištění a penzijní produkty. Teď si zaměstnavatel může odečíst z daní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění, penzijní pojištění a soukromé životní pojištění svého zaměstnance do výše třiceti tisíc korun ročně. Hranice se posouvá na padesát tisíc korun. A na atraktivnější daňové odpočty můžou dosáhnout i samotní klienti penzijních společností. Zatím si můžou z daňového základu odčítat ročně maximálně dvanáct tisíc korun. Napříště to má být až dvakrát tolik. Pozor ale, vyšší úlevy budou v obou případech platit až od daní za rok 2017.
  • Od letoška se může doplňkové penzijní spoření sjednávat i dětem. Rodiče a prarodiče jim můžou posílat peníze do fondů podobně, jako jim je dnes běžně posílají na stavební spoření. S příchodem plnoletosti pak někdejší nezletilí budou moct až třetinu peněz vybrat. Podle zákona by přitom zřejmě měli přijít o poměrnou část státních podpor – nicméně autoři zákona už hlásí, že tak to nezamýšleli, že podpory se vracet nebudou a že než dojde k prvním výplatám v plnoletosti, zákon v tomto smyslu upraví: Penzijní spoření pro děti: Všechno je jinak.
    Komplikaci by naopak mohl přinést aktuální návrh Ministerstva financí, které chce u smluv pro děti, u nichž se využila možnost vybrat třetinu peněz, zrušit výhodu daňového odpočtu. Klienti by navíc museli každý rok danit příspěvky zaměstnavatele. Zjišťujeme podrobnosti.
  • Poslední změna pak má produkt zatraktivnit specifické skupině lidí: Finanční zprostředkovatelé a poradci dostanou za jeho zprostředkování vyšší provize. Zatím jim penzijní společnosti mohly nabídnout provizi maximálně 3,5 procenta průměrné mzdy (zhruba 880 korun), nyní je to procent sedm (zhruba 1760 korun).

Rozhodnou výsledky

Rozhodující pro přitažlivost doplňkového penzijního spoření ale nakonec budou stejně především průběžné výsledky jednotlivých fondů. Na vyšší zhodnocení by totiž klienti určitě slyšeli, jakkoli jim nikdo nemůže dát záruku, že se v dalších letech bude opakovat. Některým fondům s dynamičtější investiční strategií se sice podařilo dosáhnout skvělých výsledků, jedná se ale spíš o výjimky. Zhodnocení většiny za posledních tři a půl roku nijak přesvědčivé není. A do karet penzijním společnostem nehraje ani aktuální situace na finančních trzích.

„Konzervativní účastnické fondy budou mít nepochybně problémy dosahovat atraktivních výnosů. Žijeme bohužel v období nízkých úrokových sazeb, průměrný výnos do splatnosti většiny českých státních dluhopisů je kolem nuly. K tomu je ale třeba dodat, že fond státních dluhopisů obecně není pro spoření na penzi ideální. Hodí se pro klienta nedlouho před penzí, na krátkém horizontu ale hlavní část celkového výnosu pro klienta tvoří státní podpora,“ vysvětluje finanční analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Právě konzervativní investiční strategii ale většina lidí v doplňkovém penzijním spoření zvolila.

 

Zdroj: http://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/312973-vysledky-noveho-penzijka-lidi-zvolna-pribyva-vynosy-zatim-neoslni dole v článku naleznete funkční tabulku Výnosy transformovaných fondů doplňkového penzijního spoření.


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.