Právo: Výdaje na děti pořádně provětrávají peněženky rodičů

Zabezpečení každodenních potřeb dětí vytváří pořádnou díru do rodinných rozpočtů. Náklady na děti přitom od jejich narození neklesají ani nezůstávají konstantní, ale s věkem naopak výrazně rostou.
Rodiče navíc často nevnímají skutečné náklady na děti, protože je platí z běžných provozních výdajů celé domácnosti. Například třetina českých rodičů se domnívá, že za pět let školní docházky utratí za svého potomka maximálně 50 tisíc, další třetina se domnívá, že náklady představují výdaj do sta tisíc. Skutečnost je však zcela jiná, tvrdí studie Finanční barometr společnosti Partners.
Podle odhadů a výpočtů se náklady na dítě od první do páté třídy pohybují okolo 200 až 220 tisíc korun, měsíčně tedy zhruba 3500 korun. Částku 200 tisíc korun však uvedla pouze čtyři procenta rodičů.
„Je to přitom střízlivý odhad, pokud rodiče musí koupit pro svého potomka všechno nové. V případě, že mají více dětí, mohou mladší děti něco podědit, náklady se tak sníží na dva a půl až tři tisíce korun měsíčně,“ sdělila Právu finanční poradkyně Dana Michalová.

Matoucí běžné výdaje
Podle průzkumu 44 procent rodičů pokrývá útraty na školáka z běžných příjmů, aniž by se ostatní členové rodiny museli uskromnit. Dalších 43 procent dotázaných rovněž kryje potřeby dětí z běžných výdajů, ale ostatní členové se musí uskromnit. Každá dvanáctá rodina kryje výdaje na prvních pět let školy z předchozích úspor či z finančních rezerv, uvádí průzkum Partners.

Výdaje na děti pořádně provětrávají peněženky…
Děti jsou velká investice, tvrdí Michalová, a jako na každou investici je dobré se připravit předem. Například si na výdaje spojené se vzděláním potomků průběžně spořit.

Průměr do dvou miliónů
Podle ekonomů celkové náklady na výchovu a vzdělání dětí od narození po vysokou školu se pohybují v průměru od 1,2 do dvou miliónů korun. A to se ještě v průzkumech a odhadech nezohledňuje, když potomek začne například vrcholově provozovat nějaký sport či náročný koníček.
Zde náklady skokem vzrostou o desetitisíce, ale i statisíce. To pokud rodiče chtějí skutečně výrazně podpořit talent či jsou přesvědčeni, že mají doma budoucího šampióna, který jim vložené náklady v dospělém věku svými mimořádnými příjmy vrátí.
Podle dětských a dorostových psychologů je však dobré, když děti vědí, kolik stojí jejich život, koníčky či studium, co vše musí rodina obětovat, jak se musí uskromnit ostatní členové rodiny.
Podle psychologů není možné brát přísun peněz a rostoucí náklady jako samozřejmost nebo automatickou povinnost rodičů.
Nejsou výjimkou rodiny, které aby pokryly náklady například na sport či vysokoškolské studium, se zadluží, a dostávají se tak do finančních, často neřešitelných problémů. Svůj postup zdůvodňují tím, že potomek je zvyklý na určitý životní standard, musí se věnovat pouze studiu, slíbili mu podporu atd.
Proto psychologové doporučují, aby v pozdějším teenagerovském věku byli potomci vedeni k tomu, že není od věci na studia, koníčky nebo sport také přispět vlastními silami, například brigádami, prací v rodinné firmě, během vysoké školy i zaměstnáním či vlastním podnikáním.

Právo: Výdaje na děti pořádně provětrávají peněženky rodičů

Právo: Výdaje na děti pořádně provětrávají peněženky rodičů


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.