Tn.cz: Dovolená? pozor na dvojité pojištění, zbytečně utrácíte!

Češi jsou zodpovědní a na cestu do zahraničí se pojišťují. Někdy zbytečně, protože už jedno pojištění mají a nevědí o tom. A vyhazují tak peníze z okna ven.

Nedávno vyšlo najevo, že Petr Kramný měl na cestu do Egypta, kde za zatím nevyjasněných okolností umřely jeho manželka a dcera, uzavřená dvě cestovní pojištění. Jedno si sjednal sám přes komerční pojišťovnu, druhé měl od cestovní kanceláře, u níž zájezd koupil. Okamžitě se vyrojily spekulace, že by mohlo jít o promyšlený pojistný podvod. Možné to je, ale možné je také, že Kramný jednal jako většina Čechů - z nevědomosti si sjednal druhé cestovní pojištění.

Dvojí cestovní pojištění není zas tak neobvyklé. Češi jsou poměrně zodpovědnými cestovateli a před zahraniční dovolenou si uzavřou specializované pojištění. Někdy zcela zbytečně a dle délky cesty a typu pojištění tak přijdou o stovky až tisíce koruny. Zapomenou totiž, že už jedno pojištění mají.

Pojištění jako bonus ke kartě, nemáte ho náhodou i vy?

"Téměř každý z nás má platební či kreditní kartu, ke které banky nabízejí řadu bonusů. Jedním z nejčastějších je právě cestovní pojištění zdarma. Jenže málokdo si na to vzpomene, zvlášť když už má kartu nějaký ten rok,“ uvádí analytik neživotního pojištění Partners Jiří Pěnčík.

"Na druhou stranu je třeba říci, že takovéto pojištění se hodí pro běžné rekreační cestování, protože má nižší pojistné limity a řadu výluk. Ale v případě, že jsou pro vás dostatečné, můžete při jedné cestě do zahraničí ušetřit nejméně v řádu stovek korun,“ dodal Pěnčík. V případě, že se však chystáte na fyzicky náročnější dovolenou či ji budete trávit v exotických destinacích, Pěnčík doporučuje si další rizika připojistit u komerční pojišťovny.

Sedm stovek vyhodila oknem, zapomněla, že pojištěná už je

Pokud ale už máte dvě pojištění a stane se vám pojistná událost, tak se nemusíte bát, že byste o své peníze přišli. Radka Peterová, klientka Partners, měla podobnou zkušenost loni v září na dovolené v Chorvatsku. "Nešťastnou náhodou jsem si vyvrkla kotník a natrhla achilovku. Jelikož pracuji jako zdravotní sestra, byla jsem skoro čtyři týdny na pracovní neschopnosti. Naštěstí jsem léčbu nepodcenila a obešla jsem se bez trvalého poškození,“ vzpomíná Radka. Již v Chorvatsku vše nahlásila pojišťovně, u které si před cestou sjednala cestovní pojištění.

"Jenže se ukázalo, že kromě tohoto pojištění má i v rámci bonusu cestovní pojištění k platební kartě, na které už dávno zapomněla. Plnění, tedy denní odškodné za nezbytně nutnou dobu léčby úrazem, pak vyplatily obě pojišťovny,“ upřesňuje David Kučera, finanční poradce Partners, jehož je Radka klientkou. "Pro Radku se tím v podstatě nic neměnilo, dostala stejnou částku, jako kdyby měla jen jedno pojištění. Jen zbytečně zaplatila pojistné, které jí stálo téměř sedm set korun na dva týdny,“ vysvětlil Kučera.

Zda tedy v případě Petra Kramného šlo o možný pojistný podvod, nebo o pouhou nevědomost, ukáže další vyšetřování. Nicméně mít sjednána dvě cestovní pojištění není žádnou výjimkou. Proto je dobré se před cestou do zahraničí zjistit, zda a případně jaké pojištění na kartě už máte, připojistit se jen na další rizika a zbytečně tak neplatit další pojistné.

Originál článku: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/planujete-dovolenou-pozor-na-dvojite-pojisteni-zbytecne-utracite.html


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.