Vlasta: 6 tipů jak ušetřit peníze na účtu

Víte, jak můžete měsíčně ušetřit i několik stokorun? Výběry z bankomatu zdarma, slevy při placení kartou, bezpoplatkové transakce, výběr hotovosti při nákupu... Poskytuje vaše banka tyto služby?

1. Převody na cizí účty zdarma

Za každou transakci mohou banky odečítat z vašeho účtu od 3 do 30 korun. Za měsíc tak můžete být chudší i o několik stovek korun. A to jste jenom poslali peníze z účtu na účet! Preferujte tedy produkty, kde se za posílání peněz nic neplatí. A pozor – pokud posíláte peníze například na Slovensko nebo do jiných států Evropské unie, příbuzným, známým či obchodním partnerům, budou vás zajímat nabídky bezpoplatkových transakcí mimo Českou republiku. „Nejsou sice zatím nabízeným standardem, ale lze je už u některých bank najít. V takovém případě ušetříte do 1500 korun za jednu transakci,“ radí finanční poradkyně Dana Míchalová.

2 Výběry z bankomatu zdarma

V České republice si banky za výběr z cizího bankomatu počítají většinou od 30 do 50 korun za jeden výběr. „V zahraničí dokonce za jeden výběr kolem 100 korun a ještě nějaké procento z vybírané částky,“ říká manažerka Partners bankovních služeb Dagmar Prajzlerová. Takže majitelé konta, u kterého jsou výběry ze všech bankomatů, všech bank na celém světě zdarma, ušetří nemalé peníze.

3 Výběr peněz při nákupu

Využívejte cash back – že nevíte, co to je? Když platíte nákup platební kartou, můžete si vybrat i hotovost. Při placení v některém ze super či hypermarketů řeknete, že chcete ještě vybrat, a pokud máte nákup alespoň za 300 korun, pokladní vám vydá až 1500 korun z vašeho účtu.
„Za prvé máte k dobru čas, který byste strávili hledáním vhodného bankomatu, a navíc ušetříte za částku, kterou by vám případně spolkl »cizí« bankomat,“ vypočítává Dana Míchalová.

4 Slevy při placení kartou

Při placení „obyčejnou“ platební nebo kreditní kartou můžete ušetřit. S některými z nich totiž můžete ve vybraných obchodech získat slevu od jednoho do pěti procent z nákupu.
Výši slevy vám sdělí prodavači na pokladnách. V bance by vám měli dát seznam prodejen, kde lze slevu uplatnit.

5 Poplatky za služby

Platit můžete například za sdělení výše zůstatku na účtu nebo při žádosti o výpis z účtu či pokud požádáte o změnu PINu ke kartě, případně změníte výši limitu pro výběry a placení kartou. Pět deset padesát sto korun... A je to zbytečné. Vybírejte si banku a konto, kde se za tyto služby neplatí.

6 Konto zdarma za poplatek

Pokud vás oslovila nabídka takzvaných kont zdarma, se kterými se teď na trhu roztrhl pytel, a hodláte si ho založit, zjistěte přesně, co nabídka obsahuje.
„Řada takových účtů je totiž skutečně bez měsíčního poplatku, ovšem za ostatní položky se platí – za výpis, za výběry, za pohyby či transakce na účtu,“ varuje Dagmar Prajzlerová. Vybírejte tedy pečlivě a chtějte opravdu jen ten, co bude zadarmo. 

Tipy na spořicí účty zdarma:

eKonto SMART Raiffeisenbank

CO NABÍZÍ: neomezený počet výběrů ze všech bankomatů v ČR, neomezené tuzemské elektronické odchozí i příchozí transakce, úrokovou sazbu 1,5 %, slevu na hypotéku, debetní kartu, bezkontaktní nálepky, kreditní kartu Easy a bezúročnou finanční rezervu.

PODMÍNKY: min. 15 tisíc korun na účtu měsíčně a min. tři odchozí transakce měsíčně. Jinak je poplatek 99 korun.

U konto Unicredit Bank

CO NABÍZÍ: výběry z bankomatů na celém světě, veškeré elektronické transakce. 

PODMÍNKY: min. 12 tisíc korun na účtu měsíčně (neplatí pro mladé do 26 let).

Genius Free & Flexi GE Money Bank

CO NABÍZÍ: bezkontaktní platební nálepky, platební karty s věrnostním programem, slevy v obchodech.

PODMÍNKY: min. 7 tisíc korun na účtu měsíčně. Jinak stojí 149 Kč měsíčně.

Česká Spořitelna

NABÍZÍ SPOŘICÍ ÚČET, na který můžete vkládat jakoukoliv částku úročenou 1 % (do 200 tisíc), peníze máte stále k dispozici, výběr z bankomatů a výpisy jsou zdarma.

Vlasta: 6 tipů, jak ušetřit peníze na účtu


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.