Finanční trh: Rok 2015 v číslech a co se chystá v roce 2016

Rok 2015 přinesl kromě hypotečních rekordů a minimálních úrokových sazeb také řadu legislativních změn – v penzijním spoření či v životním pojištění. Rok 2016 by ho ale měl v tomto ohledu ještě předstihnout. V čem? 

 

Hypotéky: Boom bude pokračovat

V letošním roce se očekává celkový objem hypotečních úvěrů kolem 175 miliard korun. Bude to nejvyšší číslo od roku 1995, kdy se začaly první hypotéky poskytovat. „České ekonomice se velmi daří. Je nízká nezaměstnanost a  lidé cítí větší stabilitu a jistotu ve svých příjmech. Staví se více nových projektů, ceny nemovitostí jdou pomalu nahoru,“ popisuje příčiny hypotečního boomu Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners. Zatímco v roce 2014 zprostředkovali Partners hypotéky za 14,8 miliard korun, za rok 2015 je to již 17 miliard korun.

Velkým lákadlem letošního roku jsou extrémně nízké sazby, které se pohybují jen lehce nad hranicí 2 % p.a. Češi této situace využívají a volí jak hypotéky na vlastní bydlení, tak i na investiční byty – ať už jde o dlouhodobý pronájem, či stále atraktivnější krátký pronájem.

„Tempo i trend úrokových sazeb by měly pokračovat i příštím roce. Makroekonomicky zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo cokoliv změnit. Velkou neznámou ale zatím představuje připravovaný úvěrový zákon,“ doplňuje Drásalová z Partners.

 

Legislativa: Trhem zatřese zákon o úvěrech pro spotřebitele

Směrnice Evropské unie, kterou by mělo Česko implementovat do své legislativy 21. března 2016, bude mít dopad nejen na banky, ale také na zprostředkovatele a samotné klienty. „Zavedení zákona může celkový objem hypoték mírně zbrzdit. Jak moc? To bude jasnější, jakmile začne návrh zákona projednávat poslanecká sněmovna. Podle reakcí a případných návrhů změn se uvidí, kam se zákon bude ubírat a tím i reálný dopad na hypoteční trh,“ odhaduje Drásalová s tím, že reálně vidí platnost novely spíše na přelom května a června 2016.

Nová pravidla se uplatní jak na již zákonem regulované spotřebitelské úvěry, tak i na dosud neregulované úvěry na bydlení. Bude se tedy vztahovat nejen na hypotéky, ale i na úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry, leasing, kreditní karty apod. Zákon navíc začne regulovat spotřebitelské úvěry malých objemů, tedy těch do 5 tisíc korun, které dosud často představovaly pád lidí do dluhové pasti.

„Novinek bude celá řada. Jednou z nich je například požadavek na detailní posouzení finanční bilance žadatele, bank se to příliš nedotkne, ale nebankovní poskytovatelé budou muset být přísnější,“ vyjmenovává Vít Mikolášek, ředitel úseku právních služeb Partners. Více výhod ale přinese novela klientům. Jestliže si poskytovatel úvěru žadatele neproklepne dostatečně a ten pak bude mít problémy splácet, může se dovolat neplatnosti úvěrové smlouvy, a to až 10 let od uzavření smlouvy. Navíc mu stačí vrátit poskytnutou jistinu úvěru, ale jen „dle svých možností“. „Je možné, že tato věta bude ještě upřesněna, ale s jistotou můžeme již nyní říci, že pokud klient využije tohoto práva, nebude muset platit ani úroky, smluvní pokuty a ani další náklady, které by měl platit v souvislosti s půjčením prostředků,“ říká Mikolášek z Partners.

Plusem je, že banky budou muset podávat informace o úvěrech přehledněji. Nejdůležitějším ukazatelem bude celková nákladovost úvěru, tedy kolik za půjčení žadatel zaplatí. Přesně daná a strukturovaná podoba dokumentů umožní laikům snadné porovnání jednotlivých nabídek a garantovaná dvoutýdenní lhůta na rozmyšlenou, aniž by poskytovatel mohl změnit podmínky, bude znamenat dost času na hledání té nejlepší možnosti.

„Lidé navíc budou moci splatit úvěr na bydlení zdarma v případě zásadních životních situací. Půjde o případy úmrtí, dlouhodobé nemoci či invalidity dlužníka, jeho manžela nebo partnera, které by vedly ke snížení schopnosti spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr na bydlení,“ vysvětluje Mikolášek z Partners. Limitovány budou také smluvní pokuty a úroky z prodlení.

Od přísnějších pravidel se očekává, že pročistí trh od nepoctivých poskytovatelů půjček, nabízet je bude moci jen ten, kdo bude mít povolení od České národní banky.

 

Investice: Češi věří více nemovitostem než fondům. Přesto fondy rostou.   

Objem majetku ve fondech na českém trhu stoupl jen za první tři kvartály o 44 miliard korun na 367 miliard. „Pokrizové minimum bylo 222 miliard, s trochou štěstí by tedy v roce 2016 mohla padnout dvojnásobná meta. Bude ale samozřejmě záležet na vývoji trhů,“ říká Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

„Poradci Partners sjednali letos zhruba o čtvrtinu vyšší objem jednorázových investic než loni, a to ještě nejsou čísla za prosinec,“ dodává.  Populární jsou i programy pravidelného investování, ideální nástroj pro střadatele, kteří se nechtějí stresovat výkyvy trhů.

Celkově loni podle údajů AKAT přiteklo nejvíc peněz do smíšených fondů. „Pro začínající investory jsou stravitelnější, protože akcie jsou schované uvnitř konzervativně se tvářícího fondu. Klienti by se ale neměli vždy spokojit s univerzálním řešením, dobrý investiční poradce by měl přizpůsobit portfolio jejich individuálním potřebám,“ říká Tůma.

Zajímavý je pokračující příliv peněz do dluhopisových fondů. „Úrokové sazby už prakticky nemají kam klesat, spíš naopak. Dluhopisoví investoři by místo naskakování do rozjetého vlaku měli spíš myslet na záchranné brzdy,“ komentuje trh Tůma.

Navzdory popularitě fondů v průzkumu provedeném agenturou Instant Research pro Partners vyšlo, že Češi stále spíše věří investování do nemovitostí. „Nemovitost je zkrátka hmatatelnější než fond. Nízké úrokové sazby nahrávají tomu, pořídit si druhý byt na pronájem jako investici. Při dnešních cenách bytů ve velkých městech ale není lehké dosáhnout zajímavého výnosu,“ upozorňuje Tůma.

O nemovitosti a další alternativní investice ale bude podle něj zájem i v roce 2016. Chystá se totiž snížení minimálního vkladu do fondů kvalifikovaných investorů ze 125 tisíc eur na 1 milion korun. Fondy tak budou moci oslovit více klientů. „V této oblasti je samozřejmě třeba věnovat dvojnásobnou péči správnému výběru,“ dodává analytik.

 

Novinky v Partners: Růst franšíz Partners market a nově biometrický podpis

V roce 2012 zahájili Partners franšízový projekt Partners marketů, poboček, které poskytují poradenství a klasické bankovnictví pod jednou střechou. Projektu se daří. Letos bylo otevřeno 20 nových poboček a produktivita  jednotlivých  franšíz stoupla oproti loňsku o 25 %.  „Cílem bylo a stále je dosáhnout 150 - 200 poboček a obrat 1,5 miliardy korun do pěti let od zahájení. A můžeme říci, že jedeme podle plánu. Máme otevřeno 70 poboček na nejlepších místech. Klienti v nich najdou top nabídky z celého trhu, a především srovnání produktů, které nenajdou v žádné bance,“ přibližuje Petr Borkovec, generální ředitel Partners.

V roce 2014 byl provizní obrat 62 milionů korun a bylo otevřeno 50 poboček. Očekávaný obrat v roce 2015 je okolo 150 milionů korun, což odpovídá našemu plánu. Celkový růst byl podpořen nejen růstem počtu poboček, ale především růstem obratu jednotlivých franšíz. Obrat nejlepších franšízantů se v roce 2015 dostal nad 500 tisíc korun měsíčně. „V roce 2016 chceme otevřít dalších 20 poboček a očekáváme obrat blížící se 300 milionům korun,“ říká Petr Borkovec.

Trendem posledních let je vlna elektronizace, na které se vezou také Partners. Od nového roku tak poradci svým klientům nabídnou možnost biometrického podpisu. Odpadne tak původně zdlouhavé podepisování produktových smluv a finančních analýz přes SMS či maily, vše se vyřeší hned a na místě. "Obrovská výhoda biometrického podpisu je v tom, že k němu není potřeba nic zařizovat nebo oběhávat na úřadech. Lze se tak úplně zbavit nutnosti podepisovat věci papírově a tím klinetům velice zjednodušíme život," přibližuje výhody Petr Bartoš, ředitel Operations Partnes.

Stručně: Co přinesl rok 2015, ale ukáže se až v roce 2016

V listopadu shodili poslanci pod stůl novelu zákona o pojišťovnictví, která měla přinést dlouho očekávanou regulaci provizí životního pojištění. „Skutečně poraženým v tuto chvíli zůstal jen spotřebitel. Produkty jsou stále netransparentní a často předražené. Odpovědnost pojišťoven za ty, kterým platí provizi za prodej, je nulová. Prodávat pojištění může téměř kdokoliv. A v registru pojišťovacích zprostředkovatelů je 150 000 lidí, z nichž oboru skutečně rozumí maximálně pětina,“ komentoval situace Petr Borkovec, generální ředitel Partners. Až rok 2016 ukáže, jak se bude tato regulace nakonec upravovat.

 

Těsně před vánočními svátky prezident podepsal novelu zákona, kterou se vláda snaží zatraktivnit spoření ve třetím pilíři. Nově bude možné z doplňkového penzijního spoření vybrat peníze v 60 letech, tedy stejně jako v původním penzijním připojištění. Zároveň bude daňově výhodnější zvolit dlouhodobou penzi (nejméně 10 let). Další novinkou je možnost sjednat smlouvu na dítě, od roku 2017 pak bude vyšší daňový odpočet na vklady. „Celkově jsou změny příznivé a posilují atraktivitu tohoto nástroje. Na druhou stranu, řada účastníků nespoří ani tolik, aby dosáhli na státní podporu či daňovou úlevu podle stávající úpravy. Revoluci ve třetím pilíři tedy novela nejspíš nevyvolá,“ přibližuje změnu investiční analytik Partners Aleš Tůma.

V roce 2016 budou definitivně uzavřeny fondy druhého pilíře, klienti dostanou peníze ve 4. kvartálu buď na účet, nebo do třetího pilíře. „Doporučujeme spíše druhou možnost, jde přeci jen o úspory určené na penzi. Bude možné si zpětně doplatit odvody do 1. pilíře, ale tu využijí zřejmě jen odvážlivci,“ komentuje Tůma.

 

Dochází k neustálému zdražování povinného ručení. Příčinou je nový občanský zákoník účinný od 1. 1. 2014 a nejistota pojišťoven. „Při dopravních nehodách může dojít ke značnému poškození zdraví. Podle zákoníku nejsou nově stanoveny horní limity náhrady škody a očekává se, že výše částek za újmy výrazně porostou. Konkrétní verdikty ale zatím u soudů nepadly, není proto jasné, jaké částky budou soudy přiznávat,“ vysvětluje Stanislav Holeš, vedoucí právního oddělení Partners. Havarijní pojištění naopak vlivem konkurenčního tlaku pojišťoven zlevňuje.

 

V roce 2015 došlo ke zpřesnění povodňových zón u jednotlivých pojistitelů. „V mnoha případech proto dochází k přestupňování jednotlivých míst pojištění, bohužel většinou k horšímu. Dochází tak nejen ke zdražení již uzavřených pojistných smluv, ale také k podání výpovědi právě rizika záplava a povodeň u již pojištěných nemovitostí,“ přibližuje Zbyněk Kuběj, pojistný analytik Partners. To s sebou může nést velké problémy v případě vinkulací u bank, které požadují i pojištění záplavy a povodně. Může nastat ale také opačná situace. Tam, kde byly vybudovány například protipovodňové zábrany, může dojít k přehodnocení záplavové zóny na tu příznivější.

 

Velké změny přinesla letos také lednová novela zákona o daních z příjmů, která zavedla dva nové daňové režimy – režim s daňovým zvýhodněním a režim bez daňového zvýhodnění. Lidé si museli zvolit, zda chtějí mít smlouvu, která umožňuje mimořádné výběry, nebo chtějí čerpat daňové výhody. „Aktuálně se vyplatí, aby provedli kontrolu a případnou změnu daňového režimu. Na smlouvu, která je v režimu bez daňových výhod, nesmí přispívat zaměstnavatel. U smlouvy, která je v režimu bez daňových výhod, klienti v lednu neobdrží zasílané potvrzení o zaplaceném pojistném, které sloužilo ke snížení základu daně. A kolik mohou ušetřit,“ radí Lukáš Škopek,odborník na zaměstnanecké benefity Partners.

 

Na začátku prosince u nás začala platit evropská regulace mezibankovních poplatků za platby kartou. Dosud se poplatek obchodníka pro banku, která platební kartu vystavila, pohyboval těsně nad jedním procentem z placené částky. Nově je stanoven horní limit pro debetní kartu 0,2 % z platby, u kreditní karty na 0,3 %. Cílem je podpora plateb kartou a zlevnění služeb a zboží. Praxe ale ukazuje, že situaci využijí hlavně velcí obchodníci.

 

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Píchalová, Partners, tereza.pichalova@partners.cz, tel.: 603 173 254

Partners se v roce 2009 stali největší finančně-poradenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners Média a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners.

Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem publikují v předních českých médiích i na finančním webu Finmag.cz a portálu Peníze.cz. Od roku 2008 do konce roku 2010 se vybraní poradci účastnili pořadu České televize Krotitelé dluhů. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners zkrátka znamená: „Finanční poradenství jinak.“ 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.