Nový trend v refinancování: Češi řeší více změnu smlouvy, než nižší sazby

 

Zájem Čechů o vlastní bydlení nebo o investiční nemovitosti roste.  Během prvního pololetí 2015 pomohli profesionálové z Partners 5 tisícům klientů ke zprostředkování hypotečních úvěrů za více než 8 miliard Kč. V meziročním srovnání to znamená nárůst téměř o 1 miliardu Kč. Jen za červen sjednali Partners úvěry na bydlení ve  výši téměř 2 miliard Kč.

Koupit nemovitost a vyřídit si hypotéku se v současnosti vyplatí. Nízké úrokové sazby, levné nemovitosti a stabilní ekonomická situace vytvořily ty správné podmínky pro úvěry na bydlení.        „O hypotéky je zájem také kvůli hrozbě růstu úrokových sazeb. Některé banky už postupně zdražují, protože jim podražily zdroje financování hypotečních úvěrů,“ popisuje situaci hypoteční specialista Partners Josef Uchytil s tím, že začínají růst také ceny nemovitostí.

Stále více Čechů uvažuje o vlastním rodinném domě, který si v současnosti mohou snáze dovolit. Roste rovněž poptávka po investičních nemovitostech, v poptávce tradičně vedou malometrážní byty ve větších městech.

Z dat rovně vyplynulo, že průměrná výše hypotéky Partners je  1,7 milionu Kč na 26 let, u bank specializujících se na bonitnější žadatele činí průměr více než 2 miliony Kč. „Nejčastější výše hypotéky, kterou klienti využívají, je 80 % LTV. To znamená, že si berou úvěr na 80 procent hodnoty nemovitosti a dosáhnou tak na velmi nízké sazby,“ přibližuje další statistiky hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová. Zatímco v předchozích letech měli žadatelé zájem o tříletou fixaci, nyní preferují pětiletou. „Chtějí zafixovat současné extrémně nízké sazby na delší dobu,“ vysvětluje Drásalová.

Oproti minulosti se mění také účel hypotečních úvěrů. Dříve hrálo prim refinancování, banky ale začaly být v nabídkách na nové fixační období mnohem vstřícnější, proto se začal objem čistě převáděných úvěrů snižovat. „V současnosti řeší klienti refinancováním spíše navýšení úvěru nebo nějakou zásadní změnu parametrů – například zástavu, změny u spoludlužníků nebo změnu banky, která již nevyhovuje kvůli bankovním službám,“ zmiňuje nový trend Uchytil. Vedle refinancování tak klienti často žádají také o nový hypoteční úvěr na klasický nákup nemovitosti. Méně častým účelem jsou stavby nebo rekonstrukce.

Při vybírání a vyřizování hypotečního úvěru se vyplatí služby profesionála. Finanční poradce pomůže nejen při lepší orientaci v nabídce bank, jeho zkušenosti žadatel využije také při vyjednání zajímavých cenových podmínek. Klienta pak doprovází i v dalších letech a může pomoci například právě při refinancování a dalších úpravách.

Partners a hypotéky

 

 

Objem hypoték / počet smluv za první pololetí 2015

8,2 mld Kč / 5017

Objem hypoték / počet smluv za první pololetí 2014

7,4 mld Kč / 4727

Objem hypoték / počet smluv za červen 2015

1,9 mld Kč / 1162

Počet poradců Partners

2 600

Počet partnerů - bank v portfoliu Partners

10

 

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Píchalová, Partners

tereza.pichalova@partners.cz

tel. 603 173 254

 

Partners se v roce 2009 stali největší finančně-poradenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners Média a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners.

Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem a Dušanem Šídlem publikují v předních českých médiích i na finančním webu Finmag.cz a portálu Peníze.cz. Od roku 2008 do konce roku 2010 se vybraní poradci účastnili pořadu České televize Krotitelé dluhů. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners zkrátka znamená: „Finanční poradenství jinak.“


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.