V čem vám (ne)pomůže životní pojištění

Životní pojištění nepatří mezi produkty, na které se stojí fronty. Vlastně, ruku na srdce, kdo z nás kdy přišel do pojišťovny, nebo za svým finančním poradcem s větou: Neodejdu, dokud nebudu mít sjednanou životní pojistku

 

 

I přesto, že životní pojištění nepatří mezi sexy finanční produkty, by se nad jeho sjednáním měl zamyslet každý z nás. Při správném nastavení a vhodné cenové politice nás může ochránit před nečekanými událostmi, které mohou výrazně zasáhnout do našeho života. 

Optimismus se finančně vyplatit nemusí

Odmítání životního pojištění jako finančního produktu, který musím a potřebuji mít, je dáno tím, že na budoucnost vždy pohlížíme s optimismem. Plánujeme si, že budeme mít vlastní bydlení, spokojenou rodinu, nové auto a ne že si zlomíme nohu či že kvůli nehodě zůstaneme na invalidním křesle. Životní pojištění je ale produkt, o kterém by měla uvažovat většina lidí. Problém je v tom, že existuje celá řada názorů, jaké pojištění vlastně uzavřít a jak ho nastavit, aby bylo hodné právě pro toho konkrétního člověka. Podívejme se tedy na pojištění co nejjednodušeji.

Co je účelem životního pojištění?

Velmi často dochází ke špatnému pochopení toho, jakou roli má plnit životní pojištění. Lidé mají tendence podceňovat důležitost a nutnost řešení dlouhodobých problémů a naopak přeceňují ty krátkodobé. Mohou za to částečně všechny tři strany – tedy zprostředkovatelé, pojišťovny i samotní klienti. Hlavní úlohou životního pojištění je nahradit ušlý příjem člověka v případě, kdy není schopen si příjem zajistit vlastními silami.

Toto základní pravidlo je třeba mít na paměti při každé komunikaci k tématu životního pojištění. Primárně by pojištění mělo vždy řešit výpadek příjmu, kterým pokrýváme naše základní potřeby včetně nákladů na bydlení při nečekaných životních událostech. Případný příjem navíc, v řeči pojištění další specializovaná připojištění, by měl být zahrnut v pojistné smlouvě až v momentě, kdy jsou zajištěna základní rizika.

Uvedu jedno přirovnání: Při koupi auta také řešíte nejprve základní vybavení a teprve pak nadstandard. Na co by vám byla při jízdě super stereo souprava, kdyby vůz neměl ruční brzdu? Stejné je to s pojištěním. Proč si lidé kupují pouze trvalé následky úrazu, denní odškodné úrazem a hospitalizaci, když nemají zajištěnou dlouhodobou invaliditu, pracovní neschopnost a smrt? Ty jsou totiž tou ruční brzdou, za kterou zatáhnete, když se dostanete do nečekané situace ohrožující váš život. 

Co se řadí mezi dlouhodobé a krátkodobé zdravotní problémy?

Čtěte dál.

 

Pavel Krejčík, pojistný analytik Partners


Životní pojištění na míru

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.