Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Podíváme se na to, jak si k mateřské a rodičovské legálně přilepšit, aniž byste se museli bát, že o rodičovské dávky přijdete.

Přivýdělek na mateřské

Chci brát mateřskou a zároveň se nechat zaměstnat

Na úvod je důležité zdůraznit, že peněžitá pomoc v mateřství se nerovná mateřská dovolená. Dovolenou čerpáte od zaměstnavatele, abyste mohli pečovat o dítě. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění, kterou vyplácí stát, aby vykryl výpadek příjmů spojený s mateřstvím. Mateřská dovolená musí trvat minimálně po dobu šestinedělí, v jeho průběhu vás zaměstnavatel nechat pracovat nesmí. Do práce se tedy můžete vrátit nejdřív sedmý týden po porodu.

Co se týče přivýdělku k peněžité pomoci v mateřství, jsou pravidla složitější. Pokud budete chtít pracovat pro původního zaměstnavatele, nesmí to být na pracovní smlouvu, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Jestli si tedy chcete u původního zaměstnavatele přivydělat, musí jít o jinou pracovní smlouvu, případně dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP). A další omezení: nemělo by jít o práci stejného druhu, jako byla původní, ze které momentálně čerpáte mateřskou.

Pak je tu samozřejmě alternativa čerpat z jednoho zaměstnání peněžitou pomoc v mateřství a zároveň se nechat zaměstnat jinde.

Každopádně, jestli se necháte během mateřské zaměstnat, na plný nebo zkrácený úvazek, platí pro vás ohledně sociálního pojištění, zdravotního pojištění a daně z příjmů stejná pravidla jako pro ostatní zaměstnance. Oproti bezdětným kolegům ovšem budete mít jistou výhodu – v daňovém přiznání můžete uplatňovat slevu na dítě, která výslednou mzdu zvýší. Víc poví naše kalkulačka čisté mzdy.

Chci brát mateřskou a zároveň (začít) podnikat

Jestli jste před narozením dítěte podnikali, platili si dostatečně dlouho dobrovolné nemocenské pojištění a teď z něj čerpáte peněžitou pomoc v mateřství, nesmíte se podle zákona po dobu čerpání dávky původní podnikatelské činnosti osobně věnovat. Vaše podnikání ovšem může běžet dál – pracovat můžou podřízení a kolegové.

Jestli jste před mateřskou podnikali, ovšem nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám vzniká na základě jiné pojištěné činnosti – například jste byli současně zaměstnaní a ze zaměstnání nyní dávku čerpáte, můžete v průběhu mateřské bez starostí podnikat dál.

Nikdo vám také nebude bránit, abyste v průběhu čerpání peněžité pomoci v mateřství s podnikáním teprve začali. Na podnikání se bude nahlížet jako na vedlejší činnost, což přináší řadu výhod, například ohledně placení záloh na zdravotní pojištění a sociální pojištění. V prvním roce podnikání zálohy platit nemusíte. Pojištění doplatíte až po podání přehledu zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení začátkem následujícího roku. Vypočte se podle vašich skutečných výdělků z podnikání.

Na podrobnosti o výměře sociálního a zdravotního pojištění se podívejte zde.

Chci brát mateřskou a zároveň pracovat na „dohodu"

Oblíbenou formou přivýdělku je práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pro rodiče na mateřské dovolené, čerpající peněžitou pomoc v mateřství, v tomto ohledu platí stejná pravidla jako pro každého jiného smrtelníka.

Chci si přivydělávat k rodičovskému příspěvku

Dosud byla řeč jen o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství. Navazuje na ni rodičovská dovolená a čerpání rodičovského příspěvku. Rodiče, kteří na mateřskou nárok nemají, začínají rodičovský příspěvek čerpat hned po narození ratolesti.

K rodičovskému příspěvku si můžete přivydělávat téměř bez omezení, o jeho ztrátu se strachovat nemusíte. Zákonné limity jsou jen dva. Předně samozřejmě musíte zajistit celodenní péči o dítě. Obstarat ji může třeba babička nebo chůva nebo můžete prostě pracovat z domova. U dětí do dvou let navíc platí, že nesmí trávit v jeslích nebo ve školce víc než čtyřicet šest hodin měsíčně, jinak o rodičovský příspěvek přijdete.

Jinak můžete během čerpání rodičovského příspěvku (na rozdíl od mateřské) bez omezení pracovat i u původního zaměstnavatele nebo pokračovat v podnikání. Co se týče povinných odvodů, daně z příjmů a dalšího, budou pro vás platit v případě zaměstnání, podnikání i práce na dohodu stejná pravidla, jako jsme vyložili výš u mateřské.

Příležitostné příjmy: výhodnější režim

Přivydělávat si můžete také formou takzvaných příležitostných činností. Když příjmy z nich nepřesáhnou hranici třicet tisíc ta rok, nemusíte je nikde přiznávat, vykazovat ani danit. Řeč je opravdu o ročním příjmu, nikoli zisku (tedy příjmu sníženém o výdaje).
Aby byla splněna podmínka „příležitostnosti", musí jít o činnost, které se věnujete jen výjimečně nebo nárazově, nikoli pravidelně a opakovaně.


Přečtěte si celý článek zde.

 

Zdroj: Petra Dlouhá, Penize.cz

http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/304798-prehled-jak-si-privydelat-k-materske-a-rodicovske-a-neprijit-o-davky


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.