Jak se rychle dostat k penězům ze stavebního spoření

 

Končí vám smlouva o stavebním spoření a přemýšlíte o tom, jak se co nejdřív dostat ke svým úsporám? Rozdíly mezi stavebními spořitelnami jsou poměrně výrazné. Přečtěte si, co vás všechno při vypovídání smlouvy může potkat.

 

 

Peníze ze stavebního spoření můžete mít na účtu už za pár dní, nebo taky skoro až za čtyři měsíce. Záleží na tom, jak moc na výplatu úspor spěcháte a kolik jste případně ochotni zaplatit jako penále za předčasný výběr. Smluvní podmínky stavebních spořitelen se od sebe navíc často dost odlišují.

A samozřejmě – kdy a kolik ze stavebka nakonec dostanete, záleží samozřejmě také na tom, jestli peníze vybíráte po uplynutí vázací doby.

Ukončení stavebka po vázací době

Výpovědní lhůta smlouvy o stavebním spoření je obvykle tříměsíční a běžet začíná od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy ji vypovídáte. Může se stát, že peníze potřebujete rychleji. V takovém případě je možné spořitelnu požádat o zkrácení výpovědní lhůty. Počítejte však s tím, že vás to bude něco stát. Některé instituce předčasné vyplacení peněz penalizují sankčním poplatkem (např. 0,5 procenta z cílové částky), jiné vám zase pošlou peníze dřív jen v případě, že si u nich založíte novou smlouvu o stavebním spoření a z té staré na ni převedete určitý obnos.

Konec smlouvy před uplynutím vázací doby

Pokud se rozhodnete ukončit smlouvu o stavebním spoření ještě před uplynutím vázací doby, která je u smluv uzavřených po roce 2004 šest let (u starších smluv byla o rok kratší), musíte počítat s nepříjemnými ztrátami. Jednou z nich je odečtení veškeré státní podpory, kterou vám každoročně posílalo ministerstvo financí. Spořitelny si navíc naúčtují poplatek za předčasné vypovězení smlouvy během vázací doby. Ten se většinou pohybuje mezi polovičkou procenta a jedním procentem z cílové částky. Malou útěchou pro ty, kteří si peníze musí vybrat ještě před uplynutím vázací lhůty, může být alespoň to, že po vypovězení smlouvy jim kromě jejich vkladů zůstávají také úroky z vkladů a úroky ze (stržené) státní podpory.

Co se týče možnosti získat peníze ze stavebního spoření s předstihem, většina spořitelen nerozlišuje mezi tím, zda je smlouva vypovězena po uplynutí vázací doby nebo dřív. Termíny a poplatky pro zkrácení výpovědní lhůty jsou v obou případech stejné. Výjimkou je zde stavební spořitelna Wüstenrot, která trvá na dodržení tříměsíční výpovědní lhůty.

 

Více informací si přeštěte na webu penize.cz zde.

Ondřej Tůma, redaktor webu penize.cz

 

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.