Tři největší banky mění ceníky

 

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zruší od Nového roku některé poplatky. Současně zdraží výběry z bankomatů prostřednictvím kreditní karty.

 

 

Základních, tedy nejčastěji využívaných služeb, se změny nedotknou. V ceníku zůstává také kritizovaný paušální poplatek za vedení úvěrového účtu, který je podle více než dvaceti soudních rozhodnutí v souladu s českými zákony.

Spořitelna v oznámení klientům uvádí, že „zcela zruší“ jedenáct poplatků. Ve skutečnosti ale čtyři z nich nahradí novým jednotným poplatkem, nazvaným nově smluvní pokuta.

K začátku roku upraví ceníky i další z velkých bank – ČSOB, Komerční banka či Raiffeisenbank, v jejich případě jde ale o drobnější či zcela nepatrné změny.

 

NAJDI SI SÁM

Všechny tuzemské banky současně k Novému roku mění své všeobecné obchodní podmínky, aby byly v souladu s novým občanským zákoníkem. Ten začne být účinný od 1. ledna 2014 a ohledně bank přináší především terminologické a formální změny – například zavádí obecnou úpravu smlouvy o účtu místo dosavadní smlouvy o běžném účtu a smlouvy o vkladovém účtu. Věcné změny se dotknou prakticky jen zmocněnců či disponentů.

Až na výjimky, mezi něž patří především nízkonákladová mBank, přitom banky nechávají na klientech, aby si konkrétní změny všeobecných obchodních podmínek našli sami. Porovnání staré a nové verze dokumentů jim nijak neulehčují.

Pro představu: Jen nové podmínky České spořitelny mají přes dvacet stran a zhruba 80 tisíc znaků. Pokud s nimi klient nesouhlasí, musí to bance oznámit do konce prosince – jinak platí, že je schvaluje.

 

ZMĚNA PIN BEZ POPLATKU

Na rozdíl od všeobecných obchodních podmínek připravila Česká spořitelna u svého ceníku (jak nově nazývá sazebník spojený s přehledem úrokových sazeb) konkrétní seznam změn. Bohužel si zatím nelze ověřit jeho úplnost, protože kompletní nový ceník ještě není k dispozici. Banka sice odkazuje na jeho adresu, na ni ale umístila jen aktuální sazebník.

  • Spořitelna od 1. ledna zruší poplatek za změnu PIN u debetních karet i kreditních karet.
  • Klienti České spořitelny si nově mohou zdarma změnit i transakční limity k platebním kartám, pokud tak učiní přes internet, a nikoliv na pobočce.
  • Spořitelna ruší i šestikorunový poplatek za odemknutí a zamknutí platební karty přes internetové bankovnictví.
  • Lidé s nejnovějším balíčkem Osobní účet České spořitelny II, který je na trhu od poloviny letošního roku, nemuseli zmíněné poplatky hradit ani dosud – mají je v ceně paušálu.

 

Více informací si přečtěte na webu penize.cz zde.

Petr Kučera, redaktor webu penize.cz

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.