Dobré rady: Jak ukončit stavební spoření a dostat se k penězům co nejefektivněji?

Stavební spoření můžete vypovědět, kdykoli vás napadne. Vyplatí se ale načasování uvážit. Jakmile smlouvu o stavebku vypovíte, rozbíhá se výpovědní lhůta. Teprve po jejím konci smlouva zaniká a stavební spořitelna úspory vyplatí – na účet, který určíte. Když smlouvu vypovíte před koncem vázací doby, připravíte se o státní podporu. Spořitelny si navíc za předčasné ukončení smlouvy účtují poplatky.

1. K šestiletce připočtěte tři měsíce

Jestli vás nic vážně netlačí, vydržte s výběrem peněz na konec šestileté vázací doby. Jde o zákonem stanovené období; když peníze vyberete už v jeho průběhu, ztratíte nárok na státní podporu za celou dobu spoření, připisuje se totiž pouze zálohově. Když smlouva skončí po uplynutí vázací doby, dostanete úspory včetně úroků a státní podpory.

Ale o něco přesněji: pro zachování nároku na státní podporu je rozhodující okamžik výplaty peněz z účtu stavebního spoření, nikoli chvíle, kdy podáte výpověď. Takže jestli na peníze spěcháte, je šikovné smlouvu vypovědět s rozumným předstihem, aby vypršela s koncem vázací doby. Myslet totiž musíte na tříměsíční výpovědní lhůtu. Rozbíhá se od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy smlouvu vypovíte. Příklad: Když výpověď spořitelně doručíte prvního listopadu, smlouva skončí k poslednímu únoru. Teprve pak vám stavební spořitelna pošle peníze.

2. Kdo nespěchá, vydělá

Jestli chcete smlouvu ukončit a blíží se konec roku, zvažte znovu, jestli byste ještě chvilku nevydrželi. Když necháte ukončení smlouvy až na leden, můžete dostat státní podporu i za tento kalendářní rok. Státní podpora se vyplácí vždy k penězům naspořeným v daném roce, bez ohledu na to, ve kterém měsíci jste je na účet stavebního spoření vložili. Nárok na připsání záloh státní podpory vzniká k poslednímu prosinci roku, na účty se připisují v následujícím roce, zpravidla v dubnu.
Takže, když peníze vložíte ještě v lednu, a na konci měsíce pak smlouvu ukončíte, vyplatí vám stavební spořitelna státní podporu ještě napřesrok.

3. Chvátáte? Připlatíte si

Pokud nechcete nebo nemůžete čekat, až výpovědní lhůta uplyne, můžete stavební spořitelnu požádat o její prominutí nebo zkrácení. Pak už záleží na podmínkách konkrétní stavební spořitelny, zda vám vyjde vstříc a kolik to bude stát. Peníze můžete dostat i v řádu dnů nebo pár týdnů, ale připlatíte si – poplatek může dělat půl procenta z cílové částky, jedno procento ze zůstatku na účtu a podobně... Některé spořitelny podmiňují rychlejší výplatu převedením části peněz na novou smlouvu o stavebním spoření.

4. Ještě dřív? Ještě dráž

Smlouvu o stavebním spoření můžete ukončit ještě před koncem vázací doby. Připravíte se tak ale o státní podporu za celou dobu spoření. Stavební spořitelna vám navíc za předčasné vypovězení naúčtuje poplatek, který se pohybuje okolo jednoho procenta z cílové částky (poplatek je obvykle stejný, jako když chcete zkrátit výpovědní dobu).
Alespoň malá náplast: Kromě vašich vkladů vám zůstanou i úroky z vkladů a úroky z (odečtené) státní podpory.

5. Prakticky: Jak na to

Teorii už máte v malíčku. Teď ještě praktický návod, jak smlouvu stavební spořitelně vypovědět. Stavební spořitelny k tomu mají speciální formuláře. Výpověď můžete poslat poštou, nebo – a to nejspíš bude šikovnější – vyřídit přímo na pobočce. Když totiž výpověď nepodepisujete tam, musíte si nechat autogram úředně ověřit. Jestli na peníze hodně chvátáte, můžete se rovnou přeptat na možnost zkrácení tříměsíční výpovědní lhůty a propočíst, na kolik přijde.

 

Autor: Petra Dlouhá, Peníze.cz

http://www.penize.cz/stavebni-sporeni/305432-dobre-rady-jak-ukoncit-stavebni-sporeni-a-dostat-se-k-penezum


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.