Změny v povinném ručení. Vyplatí se připlatit za vyšší limity?

Trh s povinným ručením se v posledních dvou letech dramaticky změnil. Nový občanský zákoník, který začal platit od roku 2014, výrazně zvýšil možné odškodnění pro oběti dopravních nehod. Řidiči by tak měli vážně uvažovat o tom, že v případě havárie nemusí stačit jen minimální – zákonem stanovený – limit pojištění. Zvláště když příplatek za vyšší limity pojistného plnění není přehnaně vysoký.

"Dříve byla stanovena náhrada za lidský život ve výši 240 000 korun, nyní je stanovena víceméně neomezeně," říká analytik neživotního pojištění společnosti Partners Zbyněk Kuběj. Nový občanský zákoník umožňuje vysoudit za škody na zdraví daleko vyšší částky než do té doby platná "bodová" vyhláška. Průměrná škoda za takzvanou nemajetkovou újmu, kam patří i škody na zdraví, proto výrazně roste. Letos by měla podle dat České kanceláře pojistitelů dosáhnout 603 047 korun.

Rozsah povinného ručení je dán zákonem, není tedy možné si povinné ručení sjednat v menším rozsahu, než ukládá zákon. Základní limit, vyplývající ze zákona, činí 35 milionů korun za všechny škody na majetku a 35 milionů korun na každou škodu na zdraví, to znamená za každou usmrcenou nebo zraněnou osobu. Problém přitom může nastat vždy, když se ukáže, že základní limit nepostačuje. Což se může stát zejména u těch pojistných událostí, kdy jsou hrazeny škody na zdraví.

Alespoň 50 milionů

"Člověk z pojistky musí zaplatit nejen náklady na léčení, ale i náklady spojené se ztrátou na výdělku. A ty se mohou velmi snadno vyšplhat nad 35 milionů korun. Podle mého názoru minimální limit by měl dnes činit 50 milionů korun při škodách na zdraví a 50 milionů korun při škodách na majetku," myslí si Kuběj.

Přidává i příklad, který ukazuje, že za vyšší limity se nepřiplácí velké peníze. Povinné ručení s minimálním zákonným limitem ve výši 35 milionů korun na vůz o objemu motoru 1,4, osobu ve věku 45 let, která bydlí ve městě velikosti Písku a disponuje maximálním bonusem, vyjde na necelých 1600 korun ročně. V případě, že by si tatáž osoba posunula limit za škody na majetku a zdraví na dvakrát sto milionů korun, pojistné ji v průměru vyjde na 1700 korun ročně.

Pohlídejte si výročí

Vedle pojistných limitů a ceny je při výběru povinného ručení dobré dávat pozor na to, zda je pojištění sjednáno bez finanční spoluúčasti pojištěného. To by mělo být standardem, ale na trhu jsou stále nabízeny i produkty, které finanční spoluúčast vyžadují.
"Je třeba si vždy pečlivě přečíst smlouvu a věnovat čas kontrole pojistných podmínek. Za povšimnutí stojí i to, že na trhu s povinným ručením jsou nabízeny i produkty, které umožňují alespoň částečnou úhradu za škodu na vlastním vozidle či připojištění živelních rizik a poškození zvířetem," říká Kuběj.

Doporučuje také nechat si vždy, když se blíží "výročí" povinného ručení, vystavit několik nabídek od různých pojišťoven a pokud je některá z nich výhodnější, než za jakých podmínek má klient momentálně vozidlo pojištěno, pracovat s ní.

"Je možné od své stávající pojišťovny vyžadovat obdobné podmínky, jako nabízí konkurence. Pokud i přesto s cenou, nebo rozsahem pojistného plnění nic neudělá, pak stačí jen podat výpověď a odejít k jiné pojišťovně, která nabízí více," doporučuje Kuběj.
V tomto ohledu je však podle něj nutné mít na mysli, že zákonem danou podmínkou každé pojistné smlouvy povinného ručení je výpovědní lhůta v délce šesti týdnů.
Průměrná cena povinného ručení v posledních dvou letech obrátila trend a mírně roste. Letos stoupne podle údajů České kanceláře pojistitelů o třicet korun na 2775 korun. Loni se zvýšila o padesát korun. V letech 2007 až 2013 zlevnilo povinné ručení kvůli silnému konkurenčnímu boji asi o 30 procent.

 

Autor: Dan Tácha s komentářem Zbyňka Kuběje, Aktuálně.cz

http://zpravy.aktualne.cz/finance/u-povinneho-ruceni-se-vyplati-priplatit-za-vyssi-limity/r~a6d61d607f1711e58c710025900fea04/


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.