Půjčka horší než vzpříčená kost

 

Reklamy na spotřebitelské úvěry visí takřka na každém sloupu. Na co si při sjednávání půjčky dávat pozor? A proč u nás dostatečně nefunguje regulace trhu spotřebitelských úvěrů?

 

 

Lidé si zpravidla dávají pozor na to, komu půjčují své peníze. Když si ale berou půjčku sami, je často obezřetnost ta tam. Zásadní problém je především v tom, že si důkladně nepročtou smlouvu, kterou podepisují. Většinou navíc ani neví, které ukazatele by měli sledovat. Spokojí se tak s přijatelnou měsíční splátkou, ale už vůbec neřeší, jaký je úrok a RPSN, zda smlouva obsahuje nějaké skryté poplatky a informace o tom, co se stane v případě, že dlužník nebude schopen splácet.

 

REGULÁTOŘI MAJÍ JINÉ STAROSTI

Dozor nad poskytovateli půjček bývá kritizován za malý počet kontrol a příliš nízké postihy odhaleným viníkům. Podle slov ekonoma Světové banky pro finanční služby a ochranu spotřebitele Tomáše Prouzy se pochybných firem žijících z neznalosti lidí nezbavíme, dokud se nepřitvrdí povinnost řádně klienty informovat a dokud dohled nebude skutečně aktivně vyhledávat a trestat nekalé a agresivní praktiky.

 

STUDIE UPOZORŇUJE NA ÚVĚROVÉ PREDÁTORY

Na rizika trhu spotřebitelských úvěrů se snaží upozorňovat také odborníci z Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP, kteří na konci listopadu zveřejnili výsledky studie Navigátor bezpečného úvěru 2012. Nejbezpečnějšími poskytovateli úvěru jsou podle ní Raiffeisenbank, LBBW, Komerční banka a Zuno. Možná pro někoho trochu překvapivě dosáhly dobrého výsledku také zavedené nebankovní společnosti jako Cetelem, Home Credit či Cofidis.

Společností, které nabízejí spotřebitelský úvěr, jsou však na našem trhu tisíce. A většina z nich patří do kategorie rizikových. Můžeme se tak setkat s produkty, které budí pochybnost již svým názvem – jmenovat můžeme například Dám i vám, Půjčka bez, Příjemné peníze či Štědrá půjčka. K běžné praxi na trhu spotřebitelských úvěrů patří bohužel také to, že pokud je nějaká úvěrová firma v médiích spojována s nekalými praktikami, tak se zkrátka jen přejmenuje a po pár týdnech se vesele začíná nanovo. Opět se tak dostáváme k problému nedostatečné kontroly trhu.

 

ANI PŘÍSNÁ REGULACE NÁS NESPASÍ

Všichni oslovení odborníci se však shodují na tom, že i ta nejpřísnější regulace trhu nebude mít sama o sobě spásné účinky. Dokud se lidé nenaučí vyhýbat zbytečnému zadlužování a nebudou vědět, co všechno ve smlouvě o úvěru sledovat, situace se jen tak nezmění. Opět nám tak nezbývá nic jiného, než zopakovat radu: Dvakrát měř a pak zvaž, jestli stojí za to řezat!

 

Více informací naleznete na webu penize.cz zde.

Ondřej Tůma, redaktor

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.