Milionu dávek hrozí zpoždění

 

Vzpomínáte si na začátek roku 2012? Tehdy zkolaboval systém na výplatu dávek a úředníci ve svých kancelářích strávili desítky tisíc hodin přesčas. Letos hrozí, že se bude situace opakovat. Zhruba milion sociálních dávek může lidem dorazit se zpožděním nebo naopak dorazit dvakrát.

 

 

Úřady se totiž musí narychlo vrátit ke starému počítačovému systému od společnosti OKsystem, který využívaly předtím, než tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek prosadil nového dodavatele.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže týden před Vánoci potvrdil své rozhodnutí z konce února a s okamžitou platností zakázal další používání systému od společnosti Fujitsu Technology Solutions, respektive Vítkovice IT Solutions. Miliardovou zakázku zadali Drábek se svým bývalým prvním náměstkem Vladimírem Šiškou bez řádného výběrového řízení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož resortu úřady práce spadají, je rozhodnutím antimonopolního úřadu zaskočeno. Zjednodušeně řečeno: Čekalo sice, že úřad své únorové rozhodnutí potvrdí a nový systém „zakáže“, nový ministr František Koníček však chtěl uzavřít novou smlouvu prakticky se stejným dodavatelem (Vítkovice IT Solutions). A to přesto, že s novým systémem byly v praxi problémy ještě rok a půl poté, co Drábek se Šiškou prosadili jeho spuštění bez dostatečné přípravy.

Jak uvedl server Lidovky.cz, dosavadní dodavatel, společnost Fujitsu, teď nový systém jednoduše „vypnul“ a odmítl předat ministerstvu potřebná data. Krizový štáb úřadu nyní řeší, jak výplatu dávek zajistit. Firma se na konci roku obrátila ke Krajskému soudu v Brně a chce po něm, aby zákaz používání jejích systémů odložil.

Návrat do starého systému

Do nového systému od společnosti Fujitsu, spuštěného v lednu 2012, postupně přešla výplata podpory v nezaměstnanosti a řady takzvaných nepojistných dávek (dávky v hmotné nouzi, dávky pro zdravotně postižené či příspěvek na péči). Měsíčně jde o zhruba milion dávek.

Aktuální data o jejich příjemcích nyní musí úřady práce převést zpátky do starého systému od společnosti OKsystem. Ten byl podle úředníků spolehlivější a uměl mnohem víc věcí než nový systém. Když se on-line deník Aktuálně.cz ptal v polovině loňského roku zhruba desítky vedoucích pracovníků úřadů práce v různých regionech, všichni doporučovali jako nejlepší řešení právě návrat ke starému systému.

 

 

Více informací zde.

Petr Kučera, redaktor webu Peníze.cz.


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.