Pravidelný nebo jednorázový vklad?

 

Aleš Tůma, analytik ve společnosti Partners, radí čtenáři, zda je lepší investovat do akciových podílových fondů pravidelně měsíčně nebo raději jednorázově.

 

 

Otázka:

Dobrý den, můj dotaz zní: je lepší investovat do akciových podílových fondů pravidelně měsíčně nebo jednorázově?

 

Odpověď Partners:

Dobrý den,
co je "lepší" se dost dobře nedá říct, protože jsou to dvě odlišné situace. John Templeton údajně řekl: "Nejlepší čas na investování je, když máte peníze." Pokud spoříte každý měsíc část příjmu, ideální je samozřejmě pravidelná investice.

Ta má výhodu v tom, že investujete "na autopilota" bez ohledu na momentální kolísání trhů. Navíc neriskujete, že vrhnete naráz všechny peníze na trh v nejméně vhodnou dobu. Takzvaný "efekt průměrování nákladů" je ale nejsilnější jen na začátku pravidelné investice. Když už máte naspořený milion, tak vám investice další tisícikoruny při propadu trhů už moc nepomůže.

A co jednorázová investice? Dejme tomu, že máte 240 tisíc a váš investiční horizont je 20 let. Má smysl investovat postupně celých 20 let po tisícovce měsíčně? Zjevně ne, protože po deseti letech byste pořád "sušil" polovinu peněz na účtě a pravděpodobně by vám utekla podstatná část výnosů akciového trhu.

Pokud se bojíte, že koupíte zrovna na vrcholu, můžete se pokusit počkat si na příhodný pokles. Jenže "časování trhu" je notoricky zrádná činnost. Kompromis je rozdělit investici na několik menších částí v pevně naplánovaných časech - např. čtvrtinu každé 3 nebo 6 měsíců a podobně. Samozřejmě ani to není všelék, kýžená příležitost nakoupit levně může přijít až poté, co už máte zainvestováno. Asi nejlepší recept na jednorázové investice do akcií tedy je 1) dostatečně dlouhý horizont a 2) pevné nervy.

Aleš Tůma, analytik společnosti Partners


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.