Jaký byl rok 2014 a co očekávat v tom novém?

Rok s rokem se sešel a v lednu málokdo tušil, že sklonek roku bude hektickým obdobím ve znamení velkých změn v oblasti daňových režimů u investičního životního pojištění. Jenže to nebyly jediné změny, které přinesl tento rok. Shrnutí toho nejzásadnějšího v roce 2014 a výhled na 2015 připravili analytici a specialisté Partners.


 

V České republice by se mezi hlavní zprávy 2014 daly zahrnout boj České národní banky s klesající mírou inflace a také lepší plnění státního rozpočtu s následně menší potřebou vlády si půjčovat pomocí státních dluhopisů. Nižší míra růstu cenové hladiny je dána především poklesem cen komodit a zboží dovážených ze zahraničí a neustále utlumeným růstem našich hlavních exportních partnerů. To omezuje především exportní sílu naší otevřené ekonomiky (podíl exportu dělá cca 80 procent HDP).

Nízká inflace vydrží

„Plnění rozpočtu zase vede k „nedostatku“ státních dluhopisů a růstu jejich cen jdoucí ruku v ruce se snižováním jejich výnosů. Český 10tiletý státní dluhopis má teď výnos jen asi 0,60 procenta ročně. Pro běžné občany je pozitivní pokles sazeb úvěrů včetně hypotéčních, které samozřejmě s určitým zpožděním tento pokles sazeb kopírují,“ shrnuje Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti, a dodává: „Výhled pro následující rok neslibuje žádné převratné změny. Nízká inflace by měla ještě nějaký čas vydržet, a proto nelze očekávat nějaký výraznější růst sazeb. Co se týče akciového trhu v České republice, tak ten se nadále zmenšuje a obecně přichází o výhody diverzifikace. Investoři by se tedy neměli soustředit pouze na něj, ale rozhlédnout se i v zahraničí.“

Kdo rozhýbá Evropu

O rozhýbání evropské, resp. americké ekonomiky se snaží především tamní centrální banky. Větší úspěch lze jednoznačně připsat prozatím americkému FEDu, který již skončil s kvantitativním uvolňováním a postupný pokles míry nezaměstnanosti k 6 procentům mu otevírá možnost začít zvyšovat sazby na normální úrovně. Martin Mašát dodává: „Pro srovnání, nezaměstnanost v eurozóně atakuje úroveň 12 procent. Zatím nejvýraznější prorůstový krok Evropské centrální banky je snížení sazeb pro vklady bank na mínus 0,2 procenta. Ano, banky platí trestný úrok, pokud si ukládají u centrální banky.“ Obecně lze říci, že svět bude nadále sledovat kroky centrálních bank a jejich vliv na zlepšení hospodářského růstu. Jedním z klíčových témat bude boj Evropské centrální banky s nízkou inflací a její kroky na podporu hospodářství Evropské (měnové) unie. Už i díky fundamentálním datům by měly akcie přinést lepší zhodnocení než státní dluhopisy, které velmi pravděpodobně čeká smutné období.

Konkurenční výhodu musí banky hledat jinde

Predikce pro hypoteční trh se potvrdily, úrokové sazby rekordně klesly pod dvě procenta u pětiletých fixací. Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners, to komentuje: „Zatímco ve státech evropské měnové unie, ale třeba i Švýcarsku pokořují úrokové sazby hranici 2 % p. a. při patnáctileté fixaci, na českém trhu sem tam nějaká banka zavítá pod tuto hranici s pětiletou fixací. Růstu sazeb v roce 2015 nic nenasvědčuje ani nenahrává, budeme tak pravděpodobně svědky mírného poklesu v řádu setin procentního bodu. V roce 2016 očekáváme v důsledku nové směrnice EU změny procesu hypoteční úvěrů, které s sebou mohou přinést zvýšení úrokových sazeb.“

Klienti ušetří díky refinancování úvěrů

Partners mají dlouhodobě desetinový podíl na trhu v oblasti sjednávání hypoték, což se potvrzuje i v letošním roce. Objem sjednaných úvěrů Partners se bude pohybovat v rozmezí 16 až 17 miliard, což je lehce nad loňským výsledkem. „Určitě ale pociťujeme nárůst počtu refinancovaných úvěrů na bydlení, poměr se navýšil zhruba z jedné třetiny v loňském roce na 40 procent v letošním roce. Týká se zejména refinancování úvěrů od stavebních spořitelen směrem k bankám, které dokáží klientům nabídnout zajímavější úrokové sazby,“ shrnuje Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners. „Tento trend, kdy se klienti chovají tržně a opravdu hledají pro sebe nejvhodnější podmínky, začíná být problematický pro stavební spořitelny, které nedokáží reagovat na snižující se úrokové sazby jako banky. Reakce spořitelem je taková, že se všemi možnými způsoby snaží klientům zabránit v odchodu, tedy refinancování úvěru jinam. Obáváme se, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce.“

Zrušte poplatky za běžný účet!

Snížení úrokových sazeb již příliš prostoru pro konkurenční výhody nenabízí, banky tedy musejí hledat nové oblasti, kde budou moci snížit náklady hypoték. „Úrokové sazby jsou jen jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují celkovou výhodnost úvěru na bydlení. Velký prostor pro konkurenční výhodu vidím v různých speciálních nabídkách, například: odhad zdarma, smartphonu, jednorázovém bonusu na účet atd. Další možností je snížení či zrušení poplatku za běžný účet, který musíte mít v bance povinně k hypotečnímu úvěru. Banky, které vyjdou vstříc klientům, budou mít jasně navrch,“ predikuje hypoteční analytička Partners.

 

Jaké legislativní změny chystá stát?

Do čeho se v příštím roce vyplatí investovat?

Změní se podmínky a úrokové sazby běžných účtů?

Čtěte dál!

 

 Viola Baštýřová, tisková mluvčí Partners

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.