Očima analytiků: Co nás čeká ve financích v roce 2014?

 

Z hlediska financí nepatřil loňský rok k těm nudným. Čechům přinesl hned dvě zásadní změny: jednak to bylo důchodové spoření, neboli druhý pilíř, které se diskutovalo v první polovině roku, a pak boom hypoték v důsledku historicky nejnižších úrokových sazeb. Jak vidí analytici Partners další vývoj v letošním roce?

 

V současné době podle Pavla Kohouta, ekonoma a ředitele pro strategii Partners, není česká ekonomika v nejlepší kondici, a to hned z několika příčin: „V první řadě je to několikeré zvýšení daní během uplynulých několika let. Co stát vezme soukromému sektoru, to zkrátka bude chybět. Výhled na rok 2014 je možná poněkud optimističtější, vzhledem ke kalendářem danému faktu, že formující se koaliční vláda již nestihne zvýšit žádné daně,“ zdůvodňuje Kohout a dodává: „Druhý pilíř patrně skončí vzhledem k nedostatku zájemců. Bude sloučen s reformovaným třetím pilířem. Na jedné straně je to sice špatná zpráva, na straně druhé, nový třetí pilíř bude z mnoha důvodů atraktivní alternativou pro klienty,“ domnívá se Pavel Kohout, ekonom a ředitel pro strategii Partners.

Výhledy pro evropskou ekonomiku jsou podle ekonoma Kohouta smíšené. Sice se řada hospodářských čísel zlepšuje, zejména výnosy dluhopisů rizikových zemí, nicméně eurozóně hrozí úvěrová deflace, která bývá spojena s útlumem ekonomické aktivity. „Nyní si netroufám prognózovat, který z obou vlivů převládne,“ říká Pavel Kohout a dodává: „Poměrně dobré výsledky zaznamenávají ekonomiky USA a Velké Británie. Finanční krize je v těchto zemích věcí minulosti. Svědčí o tom zisky a finanční rezervy podniků. V Británii se hovoří dokonce o novém realitním a stavebním boomu. Z hlediska portfoliomanažera lze tvrdit, že je kam investovat.“

Hypoteční boom

Pokud se podíváme na letošní rok z hlediska jednotlivých segmentů finančního trhu, tak lze určitě říci, že hypoteční úvěry letos hrály prim. „Rok 2013 by se dal nazvat rokem hypotečního financování. Díky klesajícím úrokovým sazbám, stagnaci, či dokonce poklesu cen nemovitostí a poměrně příznivé ekonomické situaci českých domácností jsme se dočkali nečekaného – rok 2013 se pravděpodobně zapíše do hypotečních dějin jako rok rekordní,“ s jistotou říká Josef Uchytil.

 

Pokračuje hypoteční boom i v letošním roce? Co nového v investicích?

Jakých překvapení se můžeme dočkat od bank a pojišťoven?

Čtěte dál.


Pokračování článku zde.

 

Viola Baštýřová, tisková mluvčí Partners

 

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.