Předčasný důchod: Kdy můžete jít a kolik dostanete

Jít do předčasného důchodu v praxi znamená, že si užijete delší čas na odpočinku, ale budete mít míň peněz, než byste mohli mít, kdybyste do důchodu odešli až v řádném termínu.

Zákon o důchodovém pojištění říká, že pokud má člověk nárok na řádný důchod dřív než v šedesáti třech letech, může do předčasného důchodu odejít maximálně tři roky před penzijním věkem. Jestli dosáhnete řádného důchodového věku ve třiašedesáti nebo později, můžete do předčasného důchodu odejít až o pět let dřív, musí vám ale být minimálně šedesát. Nezbytnou podmínkou je, že máte splněné doby účasti na důchodovém pojištění, které jsou potřebné pro vznik nároku na (řádný) starobní důchod.

Člověk, který chce do penze v roce 2015, musí mít odpracováno jednatřicet let, respektive být tak dlouho účasten důchodového pojištění. Tato podmínka se nedá obejít. Konkrétně to znamená, že za vás po tu dobu odváděl pojištění zaměstnavatel nebo jste si ho jako osoby samostatně výdělečně činné platili sami. Započítávají se ovšem i takzvané náhradní doby pojištění. Mezi ně patří kupříkladu období, kdy jste pečovali o dítě do čtyř let nebo o blízkého člověka, který byl pro špatný zdravotní stav závislý na naší pomoci. Dále třeba základní vojenská služba (kromě vojáků z povolání), částečně i doba studia na střední, vyšší odborné či vysoké škole před rokem 2010 nebo doba strávená v evidenci úřadu práce.

Předčasný důchod: O kolik nižší penzi dostanete

Předčasný důchod bohužel nevyhnutelně znamená nejen dřív, ale taky míň, budete dostávat nižší penzi, než byste brali při nástupu do řádného důchodu. A snížení je trvalé, důchod bude nižší i poté, co dosáhnete regulérního důchodového věku. I předčasné důchody se ale pochopitelně valorizují.

Výše srážky se odvíjí od toho, kolik času vám v okamžiku nástupu do předčasného důchodu chybí do doby, než by vám vznikl nárok na normální starobní důchod. Starobní důchod má dvě složky: základní výměru a procentní výměru. Základní výměra důchodu je stejná pro všechny druhy důchodů, procentní výměra důchodu je individuální, závisí na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech.

Když nastoupíte do předčasného důchodu, základní výměra důchodu se vám nijak krátit nebude. Procentní výměra důchodu se snižuje za každých (i započatých) devadesát dnů, které zbývají do doby, než by vám vznikl nárok na řádný starobní důchod. Jestli vám tedy kupříkladu vznikne nárok na důchod za devadesát sedm dní, vyplatí se zkusit nástup do předčasného důchodu o týden odložit. O kolik přesně se procentní výměra důchodu snižuje, vidíte v boxu.

Kdy půjdete do důchodu vy a jaká bude vaše penze?

Spočítejte si na našich kalkulačkách!

Čtěte dál.

 

Petra Dlouhá, Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.