Očima expertů: Banky musí snížit poplatky za použití karty. Kde se zahojí?

 

Banka za každou platbu inkasuje od obchodníka. Evropská unie nutí banky tyto poplatky snížit. Jak se se ztrátou vypořádají? Nebude ji nakonec zase platit zákazník?

 

 

Evropská unie se snaží regulovat mezibankovní poplatky, které si mezi sebou účtují banky při každém použití platební karty. Zastropování poplatků – u debetních karet na 0,2 procenta z transakce a u kreditních karet na 0,3 procenta – by mělo vést mimo jiné k tomu, že obchodníci budou bankám odvádět z přijatých plateb nižší marže. Úředníci v Bruselu si od regulace slibují větší rozšíření karetních terminálů, a tím pádem i k větší komfort pro spotřebitele. Snahu Evropské unie přirozeně vítají i zástupci obchodníků. „Přijetí nižších mezibankovních poplatků povede k lepším cenám pro spotřebitele v Evropě a jsme velmi rádi, že Evropský parlament zařadil k limitům i komerční karty,“ uvedl generální ředitel Evropského svazu obchodu EuroCommerce Christian Verschueren v rozhovoru pro portál EurActiv.

Ekonomové se ale obávají, že by tím, kdo z legislativních změn vyjde jako poražený, mohli být nakonec paradoxně právě klienti bank, kteří platební karty využívají. Banky se prý nebudou chtít smířit s tím, že přijdou o poměrně výrazné sumy, a tak se dost možná pokusí zahojit na svých klientech. Dost možná se tak můžeme dočkat toho, že se budou zvyšovat (nebo zavádět) poplatky za vedení a využívání platebních karet. Podle odborníků by to také mohlo znamenat konec pro věrnostní programy, které banky k platbám – zejména kreditní – kartou nabízejí. A zástupci karetních společností rovnou tvrdí, že si v konečném důsledku klienti bank za využívání karet připlatí až tři sta korun ročně. Dovolí ale bankám tvrdá konkurence jít s bankovními poplatky nahoru? Právě na nízkých nebo nulových poplatcích teď mnohé z nich staví svou marketingovou strategii…

Jak se na snahu Evropské unie regulovat mezibankovní poplatky dívají odborníci? Sníží se ceny v obchodech, nebo zůstanou stejné a ruce si budou mnout jen obchodníci? Hrozí, že se banky budou chtít zahojit na svých klientech? A samozřejmě – měla by Unie podobným způsobem do podnikání bank vůbec zasahovat?

Odpovědi odborníků najdete v pokračování článku zde.

 

Ondřej Tůma, Peníze.cz

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.