Rusové shrábnou poklady z Alibabovy jeskyně i Arktidy

 

Rusko je velké, největší na světě. Saje ropu i plyn a roste. Nejnověji se rozšířilo jak na Krym, tak do oblasti severozápadního Tichomoří. Jeho dalším cílem je Arktida.

 

 

Ruská federace se v březnu rozrostla o dvě oblasti, jejichž celková rozloha se rovná ploše České republiky. Jednou je Krym, černomořský poloostrov zabírající 26 000 kilometrů čtverečních, druhou šelf v Ochotském moři na Dálném východě s dvojnásobnou rozlohou.

Tento mělký pevninský práh mezi Sachalinem a Kamčatkou je nazýván Alibabovou jeskyní.

Pro odrostlejší připomínám, že v pohádce o Alibabovi a čtyřiceti loupežnících je jeskyně s pokladem. Pokud vyslovíte kouzelnou větu (Sezame, otevři se!), sluj se rozestoupí a vydá své bohatství.

Jeskyně, do níž získal přístup Alibaba, přetéká perlami a zlatem. Šelf, který připadl Rusku, zase oplývá biliony kubíků zemního plynu a miliardami tun ropy.

Sezame, vydej plyn a ropu!

Password otevírající vrata do podzemí šelfu dostali Rusové od OSN. Na rozdíl od Krymu v Ochotském moři nepotřebovali vojáky v bévépéčkách či domobrance s kalašnikovy. Na východě své zájmy prosadili s pomocí geodetů a diplomatů.

V Ochotském moři dosud platila zásada Úmluvy OSN o mořském právu, která dává státu (v tomto případě Rusku) právo využívat přírodní zdroje z mořského dna do 200 námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží. Dva dny před referendem, které vrhlo Krym do náruče matičky Rusi, komise pro hranice kontinentálního šelfu uznala, že do moře zasahuje ruský kontinentální výběžek. Tím potvrdila ruský nárok na dno uprostřed moře. Na vysvětlenou: šelf může prodloužit ekonomickou zónu až do 350 námořních mil (648 kilometrů) od pobřeží.

Požadavek na Alibabovu jeskyni vznesl prezident Vladimir Putin v roce 2001. Ještě před tím vyslal do oblasti geodety, jejichž měření Rusové předložili OSN. Po třinácti letech se dočkali souhlasu a o bohatství se nemusí s nikým dělit.

Siberian Times označují zisk Alibabovy jeskyně za „cenné vítězství bez jediného výstřelu“. Připomínají však, že to je jen dílčí úspěch v ruském tažení za surovinovými zdroji. Jeho další cíle leží v Arktidě.

Celý článek čtěte zde.

 

 Pavel Jégl, Finmag.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.