Služební cesta? Náhrady rostou!

Podívejme se podrobně na pravidla náhrad za služební cesty. Možná ani nevíte, na co všechno máte nárok. Nejdřív se podíváme na pravidla tuzemských služebek.

Stravné: Kolik v roce 2015 dostanete na jídlo

Co se stravného týče, rozlišuje zákoník práce dva druhy zaměstnanců – zaměstnance státní a lidi zaměstnané u soukromníka, v podnikatelské sféře. Pro státní zaměstnance platí minimální i maximální limit stravného, ve stanovených mezích už si konkrétní sazbu určuje každý zaměstnavatel sám. V podnikatelské sféře je pevně stanovená jen minimální sazba, štědrosti zaměstnavatele se meze nekladou.

I když to neplatí tak docela. Jistý „motivační prvek“ tu roli nejspíš sehraje: zaměstnavatel ze soukromého sektoru sice může stravné zvýšit libovolně, jenže peníze nad rámec maxima platného pro státní zaměstnance pro něj už nebudou daňově uznatelným nákladem. V praxi se tedy částka připočte k vaší mzdě a bude se z ní odvádět také zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Letos si na služebkách můžete „dopřát“ o něco víc než loni, minimální sazby stravného povyrostly – i když k velkým oslavám není důvod (ani na ně nebude), rozdíl dělá jen pár kaček.

Státní zaměstnanec na jídlo dostane:

  • 69 až 82 korun, když pracovní cesta trvá 5 až 12 hodin
  • 104 až 125 korun, když pracovní cesta trvá 12 až 18 hodin
  • 163 až 195 korun, když pracovní cesta víc než 18 hodin

Člověk zaměstnaný v podnikatelské sféře musí na jídlo dostat aspoň:

  • 69 korun, když pracovní cesta trvá 5 až 12 hodin
  • 104 korun, když pracovní cesta trvá 12 hodin až 18 hodin
  • 163 korun, když pracovní cesta trvá víc než 18 hodin

Když je služební cesta vícedenní, platí uvedené sazby pro každý den, který na ní strávíte.

Když je na služební cestě zajištěno bezplatné stravování, stravné už si přirozeně nárokovat nemůžete. Pokud se jídlo zdarma poskytuje jen část dne, stravné se krátí podle zákonem stanoveného klíče, který je vyložený v boxu.

Jak se krátí stravné

Za každé bezplatně poskytnuté jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, vám zaměstnavatel sníží stravné až o:

  • 70 procent, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
  • 35 procent, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
  • 25 procent, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Když vám na služební cestě, která trvá pět až dvanáct hodin, dají zadarmo dvě jídla, nebo když na služebce v délce dvanácti až osmnácti hodin dostanete tři jídla gratis, nemáte už na stravné za tento den nárok vůbec.

Kolik dostanete na benzin a za opotřebení vlastního auta

Když jedete na pracovní cestu vlastním autem, musí vám zaměstnavatel vedle pohonných hmot zaplatit také za opotřebení vozu. Abychom byli přesní, nemusí jít o auto vlastní, klidně si ho můžete půjčit od rodičů nebo třeba od známých; zkrátka nesmí jít o auto služební.

Náhrada za opotřebení auta dělá nejméně jednu korunu za kilometr jízdy u motorek a tříkolek. U osobních aut tři koruny 70 haléřů na kilometr. Platí tedy stejné cifry jako loni.

Když použijete k pracovní cestě i svůj přívěs k silničnímu motorovému vozidlu, zaměstnavatel vám základní sazbu náhrady musí zvýšit aspoň o patnáct procent. U nákladních aut, autobusů a traktorů se základní sazba dvojnásobí, dělá tedy 7,4 koruny na kilometr.

Co se týče proplácení nákladů na pohonné hmoty, nabízejí se dvě varianty. Zaměstnavatel buď vyjde z účtenky od čerpací stanice, kterou mu přinesete, nebo z paušálu stanoveného vyhláškou, který se odvíjí od průměrných cen. Cena paliva doložená účtem nebo tabulkou se pak násobí spotřebou daného auta, jak ji má uvedenou v techničáku, a počtem najetých kilometrů. Tabulková cena Naturalu 95 letos dělá 35,9 koruny, u Naturalu 98 dosahuje 38,3 koruny a u nafty 36,1 koruny.

Když se se šéfem dohodnete, že na služební cestu pojedete autobusem nebo vlakem, proplatí vám náhradu podle doloženého výdaje čili podle jízdenky.

Zaplatit vám musí i nocleh

Když je služební cesta vícedenní a vyžaduje, abyste přespali mimo domov, musí vám zaměstnavatel proplatit i nocleh. Pokud vám ho tedy nezajistí bezplatně. Na formě a ceně zvoleného ubytování byste se ovšem měli předem dohodnout. Nemůžete čekat, že si vyberete pětihvězdičkový hotel v centru města a zaměstnavatel vám ho automaticky proplatí, když v rozpočtu počítal spíš s penzionem na periferii.

Jaká jsou pravidla pro zahraniční služební cesty? Čtěte dál.

 

Petra Dlouhá, Peníze.cz

Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.