Vrátí klientům miliardy?

V Essoxu, Home Creditu a GE Money Auto teď asi nemají klidné spaní. Firmám hrozí, že kvůli špatně uvedené roční procentní sazbě nákladů (RPSN) budou muset vracet peníze tisícům lidí, kteří si u nich od roku 2011 půjčili, převážně na ojetá auta. Chyba ve výpočtu by je mohla přijít opravdu draho.

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

Arbitryně na straně klienta

Je to zrovna rok, co Česká obchodní inspekce zveřejnila výsledek svých kontrol: některé úvěrové společnosti uvádějí u půjček poskytovaných v autobazarech špatnou roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Vynechávají při výpočtu poplatek za poskytnutí úvěru, a protože tenhle poplatek nebývá žádný drobeček, výsledná procenta bez něj vypadají o dost přívětivěji.

Kromě pokut hrozí chybujícím společnostem, zejména Essoxu, ale i Home Creditu a GE Money Auto, že budou muset poplatky vrátit. A ještě hůř: přijít by mohly i o svůj zisk. Zákon o spotřebitelském úvěru totiž v paragrafu 8 říká, že pokud smlouva neobsahuje všechny potřebné údaje, úvěr se „přeúročí“ diskontní sazbou České národní banky, platnou v době uzavření kontraktu. Ta se v posledních letech pohybovala mezi 0,05 a 0,25 procenta, zato sazby autopůjček jsou běžně v řádu desítek procent.

Ve sporu o výpočet RPSN se finanční arbitryně přiklonila na stranu klienta společnosti Essox. Úvěrová firma prý nesprávně zohlednila při stanovování RPSN poplatek za uzavření smlouvy. Rozhodnutí arbitryně nařizuje úvěr zpětně přeúročit na diskontní sazbu v řádech setin procenta a vracet peníze. A navrch ještě jako třešinku přidává pokutu: „Spotřebitelský úvěr se pokládá od počátku za úročený ve výši 0,05 % p. a. a ujednání o jiných platbách na úvěr jsou neplatná. Z toho důvodu finanční arbitr také uložil instituci povinnost zaplatit navrhovateli částku, kterou navrhovatel zaplatil jako poplatek za uzavření smlouvy, a dále peněžní prostředky odpovídající rozdílu úroku při úročení spotřebitelského úvěru sjednanou výpůjční úrokovou sazbou a diskontní sazbou České národní banky. Protože finanční arbitr v nálezu vyhověl navrhovateli, uložil současně instituci sankci v zákonem stanovené výši, v tomto případě 15 tisíc korun,“ říká úřad arbitryně v tiskové zprávě. Podle informací deníku MF DNES, který o sporu jako první informoval, má splátková firma klientovi vyplatit 40 tisíc korun.

Verdikt ale zatím není pravomocný, běží patnáctidenní lhůta na odvolání. A Essox se podle mluvčího Miroslava Beneše taky odvolá: „S aktuálním rozhodnutím finančního arbitra, které se týká konkrétního sporu s jedním klientem, nesouhlasíme a po podrobném prostudování odůvodnění podáme proti rozhodnutí námitky. Prostřednictvím námitkového řízení se pokusíme rozhodnutí zvrátit.“

 Od arbitra k soudům

Podle právníka Petr Němce z portálu HromadnéŽaloby.cz je rozhodnutí finančního arbitra vedle dřívější pokuty od České obchodní inspekce, dalším signálem, že se firma Essox skutečně provinila a uvedla RPSN i celkovou splatnou částku klamavě. Jeho firma se ale zatím do houfování nespokojených klientů, které by od ní možná někdo čekal, nežene: „Kauzu řešíme zatím symbolicky. Zájemce nijak zvlášť neorganizujeme a volně jsme jim dali ke stažení vzorovou výzvu úvěrové společnosti a návrh na zahájení řízení před finančním arbitrem. Sledujeme ale aktivně řízení před finančním arbitrem i soudem. Jakmile to bude relevantní, přistoupíme k hromadnému zastupování, jehož cílem bude ‚zaparkování‘ nároků spotřebitelů právě u finančního arbitra, aby se nároky nepromlčely a vyčkalo se definitivního rozhodnutí justice v dřívějších sporech,“ popisuje další plány Petr Němec.

Vyjádření Petra Němce předjímá, kde se nakonec nejspíš bude spor rozhodovat. Pokud finanční arbitr námitky Essoxu neuzná a odvolání zamítne, napadne s nejvyšší pravděpodobností splátková firma jeho rozhodnutí u soudu. „Soudy se na problematiku dívají odlišně než finanční arbitr. Máme již nyní k dispozici rozhodnutí v jiném případě, kde se soud vyjádřil ve prospěch společnosti Essox,“ říká jeho mluvčí Miroslav Beneš.

Naráží na letošní rozhodnutí Okresního soudu v Nymburce, u kterého společnost Essox žalovala klienta kvůli nesplacenému úvěru na auto. Dlužník namítal, že ve smlouvě byla špatně uvedená RPSN, a tak se spor nakonec týkal i ostře sledované kauzy.

Verdikt nymburského soudu ale vrací spor vlastně na začátek – poplatek za sjednání úvěru podle něj k půjčce nepřináleží, a není tedy potřeba ho zohledňovat při výpočtu sazby nákladů. „Rozhodnutí se v zásadě opírá o skutkově chybné zjištění, že poplatek za sjednání úvěrové smlouvy spotřebitel nehradí Essoxu, ale autobazaru AAA Auto. To ovšem odporuje jak smlouvě spotřebitele se splátkovou firmou, kde je poplatek sjednán, i s autobazarem, kde poplatek sjednán není, ale také mnoha předloženým důkazům a tvrzením a také výročním zprávám obou společností. Ve svých vyjádřeních to navíc popírají i zástupci AAA Auto,“ říká Petr Němec s tím, že věc bude muset rozseknout odvolací soud v Praze.

Jak bude spor pokračovat? Čtěte dál.

 

Ondřej Tůma, Peníze.cz

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.