Kapesné: Naučte děti myslet na zadní vrátka

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Říká se, a o to víc to platí v případě financí. Čím dřív se děti naučí hospodařit s penězi a získají správné finanční návyky, tím lépe. A kdy je ta správná doba začít je dětem vštěpovat a jakým způsobem bychom to měli dělat

 

Především bychom se v tom neměli spoléhat pouze na školu. Základy finanční gramotnosti se sice staly povinnou součástí výuky, ne vždy se ale daří ji zajistit kvalitně. Na učitele jsou kladeny stále vyšší nároky a finanční gramotnost pro ně znamená další porci vzdělávání. Ne vždy se jim proto daří zajistit, co nejefektivnější výuku.

Bohužel chybu ale stále dělají i někteří rodiče. Potomky chrání před realitou, z financí dělají záležitost dospělých a o penězích nemluví. Podle finančních odborníků bychom ale naopak děti do reálného dění měli vtáhnout.

S první lekcí bychom neměli otálet a začít už v předškolním věku. Začít můžeme třeba pořízením osvědčené pokladničky. Ještě hlouběji bychom je měli světem financí provézt v době, kdy se začínají učit číst, psát a počítat.

Ideálním vstupem do reálného světa financí je kapesné. Pravidelný přísun peněz naučí vaše děti nejenom plánovat si svoje příjmy, ale i stanovit si priority, co koupit a co ne. Stejně dobře může zafungovat i zřízení účtu a platební karty. Zde je ale třeba větší opatrnosti a počkat s tím až do doby, kdy si váš potomek základní principy hospodaření osvojil.

"Na začátek můžeme nastavit velmi nízký limit, například ve výši jen několika set korun, a pokud se bude dítě chovat zodpovědně, může karta sloužit nejen k výběru kapesného, ale dobrou školou hospodaření je třeba úhrada obědů, kroužků a podobně," radí finanční poradkyně Partners Daniela Kočí.

Kapesné ale nestačí. Děti bychom měli vybavit i řadou informací a zásad, bez nich se totiž správně hospodařit nenaučí. Které to jsou, nám poradila manažerka programu Finanční gramotnost do škol Kateřina Lichtenberková.

1. Naučte své děti myslet na zadní vrátka. Finanční rezervy jsou nedůležitějším principem ze všech a měla by se jím řídit celá společnost. Důležité je to tedy vštěpovat i dětem. Čím dřív se naučí neutrácet vše, co dostanou, tím lépe. Minimálně by to mělo být 10 až 20 procent. Dostává-li dítě měsíčně tři stovky, 30 korun by mělo ušetřit.

2. Co dál? Ukažte, že našetřená částka by v ideálním případě měla přinést další peníze.

3. Stále dokola opakujte, že dluhy jsou nežádoucí a v žádném případě nejsou řešením. Naučte rovněž své děti, jak se jim vyhnout. A jak? Ukažte, že právě proto je důležité pracovat se svým dlouhodobým finančním plánem.

4. Varujte je před podvodníky a před těmi, kteří sledují jen svůj prospěch.

5. A naposledy? "Nezapomeňte, že nejlepším možným způsobem, jak děti učit zdravým finančním návykům, je jít jim i vlastním příkladem," uzavírá Kateřina Lichtenberková. 

 

Autor: Andrea Ulagová s komentářem Daniely Kočí, Partners; Blesk.cz

http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=811529


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.