„Chci začít investovat.“ Od koho si nechat poradit?

 

Mnoho začínajících investorů si pohrává s myšlenkou, že se do investování pustí na vlastní pěst. Často se setkáme s úvahami typu „přečtu pár analýz, budu sledovat dění na trhu a ono to snad nějak půjde“. Drtivá většina z nich pak o svoje peníze (nebo jejich velkou část) přijde.

 

 

Každý, kdo chce peníze investovat smysluplně, by měl aspoň na začátku vyhledat odborníka a nechat si poradit. „Začínající investor se za nějakým specialistou pro radu vydat v podstatě musí. Pokud tak neučiní, ať počítá s neustálým sledováním vývoje cen, se čtením stovek komentářů a analýz, se stresem při neočekávaném poklesu investice a s otázkami manželky, kolik že to už vydělal. Nebo spíš o co přišel. Skočit do investování rovnýma nohama není to pravé ořechové a většina lidí se na tom spálila,“ vysvětluje Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti. Zavrhuje tak představu některých začátečníků, kteří by si chtěli při investování vydělat pěkné peníze tím, že několik dnů v týdnu po práci usednou k počítači, pročtou analýzy a párkrát kliknou myší při správě portfolia.

Proč oslovit profesionála?

O tom, že bychom měli první investiční krůčky absolvovat po boku nějakého odborníka, nepochybuje ani ředitelka společnosti Conseq Hana Blovská. A vysvětluje, v čem tkví největší přínos profesionála: „Finanční poradce, ať už v pozici investičního poradce, nebo investičního zprostředkovatele, by měl klientovi především vysvětlit základní principy investování. Že není oběd zadarmo, že potenciál výnosu je vždy kompenzován rizikem, že výnosná investice bez rizika neexistuje. Měl by mu vysvětlit, co je akcie a co dluhopis, proč jejich ceny kolísají a jak moc. Jakou roli při investování hraje investiční horizont, co je to diverzifikace a jaký je rozdíl mezi investováním a spekulací.

Jak poznat dobré poradce od špatných?

Když se tedy přece jen smíříme s tím, že investice na vlastní pěst nejsou od samého začátku dobrý nápad, čeká na nás další úkol – najít poradce, kterému můžeme důvěřovat. Podle čeho to ale poznáme? Odborníci se shodují, že dobrý poradce se hned zajímá především o účel investice a o to, jaká je pravděpodobnost, že klient nebude moct dodržet investiční horizont, případně zda se jedná o jeho jediné volné prostředky. „Pokud by poradce klientovi rovnou nabízel nějaký produkt bez předchozího získání výše uvedených informací či dokonce klienta přesvědčoval o výhodnosti nákupu nabízeného produktu na základě dosavadních grafů výkonnosti a podobně, tak rozhodně nejde o poskytování služby s odbornou péčí,“ upozorňuje generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky Petr Šafránek. Nabídka na investiční produkt nám může přistát před očima třeba i od přepážkového pracovníka na pobočce banky, který dostal za úkol něco prodat, aby pobočka splnila plán. Tak ale práce investičního zprostředkovatele, natož investičního poradce, rozhodně nevypadá.

Pozor na nadměrné obchodování

Velký pozor je potřeba dávat také na nabídky zprostředkovatelů, kteří často přesvědčují klienta, že je potřeba obměnit portfolio, prodat stávající instrumenty a nakoupit nové. Jejich cílem může být generování poplatků za obchodování, ze kterých jsou zprostředkovatelé placeni a které mohou klienta připravit o značnou část vložených prostředků. To je v praxi označováno jako nadměrné obchodování, případně cizím slovem jako churning. Například u podílových fondů by tak nemělo jít o to, za každou cenu lovit fondy, které právě nejvíc vydělávají – jak se jim bude dařit v budoucnosti, totiž stejně nikdo dopředu neví. Důležité je naopak dát klientovi dostatek informací pro rozhodnutí, které nebude mít potřebu každý půl rok měnit.

 

Celý článek čtěte zde.

 

Ondřej Tůma, Peníze.cz

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.