Kam vložit sto tisíc a milion korun?

Úroky spořicích produktů jsou proklatě nízko. Výjimkou nejsou ani termínované vklady. Při pohledu na čísla se sice strmý pád průměrných úrokových sazeb zastavil, radost by ale asi byla předčasná.

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

Úroky spořicích produktů jsou proklatě nízko. Výjimkou nejsou ani termínované vklady. Při pohledu na čísla (respektive na graf o malinko níž) se sice strmý pád průměrných úrokových sazeb zastavil, radost by ale asi byla předčasná. Výsledek totiž v tomto ohledu ovlivnily pouhé dva subjekty: záložna ANO spořitelní družstvo a česká pobočka slovenské Poštové banky. „Ostatní záložny a banky sazby neměnily nebo je mírně snižovaly. A další vývoj asi bude asi obdobný, bude docházet spíš k dalšímu mírnému poklesu,“ říká  šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák.

Na jak dlouho?

Pokud chce člověk peníze vložit do banky a nehledat jiné možnosti zhodnocení, čeká ho rozhodování mezi termínovaným vkladem a spořicím účtem. První nabízí zpravidla o něco málo vyšší úrok, druhý ale flexibilitu, snadný přístup k penězům. „Když vím, že budu v dohledné době rekonstruovat byt, asi si nesjednám dvouletý vklad. Ale pokud si je člověk jistý, že peníze nebude potřebovat, nebo najde vklad, který netrestá předčasný výběr příliš drasticky, tak proč ne. Například roční sazba dvě až tři procenta na dvouletém vkladu za omezení likvidity asi stojí. Doby, kdy takové úroky byly na spořicích účtech, už jsou pryč. Třeba nad pětiletým termínem už bych ale váhal,“ radí analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Klienti kampeliček, zbystřete!

Proč? Od prvního července začne platit novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech. Prosadily ji Ministerstvo financí a Česká národní banka. Kampeličkám pořádně zkomplikuje život.

Cílem novely je donutit spořílky k důkladnějšímu zvažování, komu své peníze svěří. Až příliš je prý zajímala jen výše úroků – bezpečnost řešit nemuseli. Vklady do sta tisíc eur měli pojištěné u Fondu pojištění vkladů a vždycky je dostali zpátky. A na tom se nic nemění. Od července ale bude v kampeličkách platit pravidlo, podle kterého se členům družstva může úročit jen desetinásobek členského vkladu. Ten se přitom dnes u většiny kampeliček pohybuje v řádu stokorun.

Pokud tedy budete chtít ve druhé polovině letošního roku na spořáku nebo termíňáku zhodnocovat sto tisíc korun, počítejte s tím, že z peněženky budete muset vytáhnout ještě deset tisíc na členský vklad. Ten je sice vratný, jenže – a to je ten fígl – netýká se ho pojištění vkladů, takže o něj v případě krachu můžete přijít.

Peníze, které v kampeličkách uložíte ještě do července, se vám ale díky přechodnému období budou do ledna 2018 zhodnocovat za stávajících podmínek. Jestliže si navíc do půlky letošního roku navýšíte členský vklad na víc než 20 tisíc korun, budou se vám vklady úročit v neomezené výši i od ledna 2018.

Šetřete chytře

Protože o no by se to jinak taky ani nemuselo vyplatit.

Především nezapomínejte, že šetřit se dá taky ve stavebku. S termínovaným vkladem má stavební spoření leccos společného. A navíc je tu státní podpora. Ať už si ale z typických možností spoření v bankách vyberete cokoli, důkladně zvažujte. Srovnávejte. Protože kdo dobře srovná, šetří chytře.

Přehledné tabulky se srovnáním termínovaných vkladů najdete v pokračování článku.

 Ondřej Tůma, Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.