Kdy založit dítěti stavební spoření? A co další produkty?

 

Pokud se řekne dětský finanční produkt, tak se 39 % z nás vybaví dětské konto. Zhruba jedna třetina se domnívá, že typickým dětským produktem je stavební spoření, a pro 17 % je to pak specializované dětské pojištění.

 

 

Výše uvedené skutečnosti, ale i to, že téměř každý druhý Čech plánuje uzavřít finanční produkt potomkovi do půl roku po narození, vyplývají z Finančního barometru společnosti Partners realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Mylné předtavy stavebních spořitelen

„Dětská a studentská konta či specializované dětské pojistky jsou klasickými finančními produkty pro děti a jejich nabídka je na českém trhu dostatečná. Stavební spoření, které uvádí každý třetí, ale mezi ně většinou nepatří,“ upřesňuje Dana Míchalová, finanční poradkyně Partners, a dodává: „Vnímání stavebka jako produktu vhodného pro dlouhodobé spoření potomkům je mylná představa, kterou se nám snaží vnutit reklamní kampaně stavebních spořitelen. Domnívám se, že obdobný mediální tlak stojí i za představou, že uzavřít dětský finanční produkt je ideální do půl roku po narození dítěte.“

Stavební spoření pro malé děti není příliš výhodné

Z výzkumu také vyplynulo, že nejžádanějším bonusem k finančnímu produktu je možnost uzavřít zvýhodněné spoření na start dítěte do života nebo na studium na střední či vysoké škole, uvedlo to 73 procent respondentů. Jenže když rozebereme nabízející se modelový příklad do detailů, tak většina rodičů založí stavební spoření zhruba v době, kdy je dítěti půl roku. V případě dosažení maximální výše státní podpory, tedy 2 000 korun ročně, je třeba spořit minimálně 1 700 korun měsíčně, nebo 20 000 korun ročně. Vázací doba je šest let, takže cílové částky se státní dotací a nejvyšším zhodnocením je dosaženo zhruba v šesti až sedmi letech dítěte. „Po této době se úročení pohybuje již pod třemi procenty ročně, navíc s poplatky za vedení účtu. I po uplynutí vázací doby lze získat státní podporu, je však třeba dále spořit. Pokud bychom chtěli peníze dítěti spořit třeba do jeho plnoletosti, jsou zajímavější formy efektivnějšího a flexibilnějšího zhodnocení. Navíc, a to si málokdo uvědomuje, se v případě stavebního spoření jedná o poměrně nákladný produkt, co se výše měsíční úložky týče,“ vysvětluje Dana Míchalová. 

 

Jak naučit děti hospodařit s penězi pomocí dětského konta? Čtěte dál.

Zdroj: Finparada.cz

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.