Pasti (a slasti) kreditních karet

 

Hodně zajímavý byznys pro banky, hodně nebezpečná záležitost pro držitele, který kreditku neumí správně používat. Jak se vyhnout ročnímu úroku, který se blíží 30 %, a využít kladů kreditních karet, jako jsou bonusy za platby?

  

 

 

Ruku na srdce: už jenom rozlišení mezi kreditní a debetní kartou dělá mnohým problém. Přitom je ten rozdíl naprosto zásadní! Zatímco s debetní kartou čerpáte svoje vlastní peníze z běžného účtu v bance, s kreditní kartou si půjčujete od banky a tento úvěr musíte následně splatit. Takže když někdo naprosto běžně říká: „Nemám hotovost, zaplatím kreditkou,“ velmi často má ve skutečnosti na mysli standardní debetní kartu ke svému běžnému účtu.

Co je dobré vědět?

To, že placení kreditkou je tedy půjčka, ale neznamená, že kreditní karty jsou stoprocentní zlo. Lze je využívat chytře, to ovšem vyžaduje určitou finanční gramotnost a povědomí o tom, jak kreditky fungují a půjčují.

Ideální kreditku…

Vaše ideální kreditka by tedy měla vypadat takto: dlouhé bezúročné období (min. 45 dní), bonus za platby dvě procenta, možnost bonusu čerpat na další platby kartou slevy u širokého spektra obchodníků, měsíční úrok pod dvě procenta a možnost inkasa (nemusíte hlídat výpisy a automaticky posílat půjčenou částku před vypršením bezúročného období z vašeho běžného účtu).

… používejte chytře!

Kreditní karta tedy může být zajímavý způsob, jak ušetřit při platbách v obchodech, nechat si vlastní peníze úročit na spořicím účtu a platit penězi banky. Takové chytré využívání kreditky ale vyžaduje pevnou platební disciplínu a dostatečnou finanční gramotnost.

 

Kreditkové desatero

  • S kreditkou si půjčujete od banky a úvěr jí musíte splatit. Debetní kartou čerpáte ze svého vlastní peníze.
  • Úrok na kreditních kartách bývá uváděn v podobě p. m., tedy za měsíc nebo p. a., za rok.
  • Kreditka je určena hlavně na platby u obchodníků, na výběry z bankomatů nebývá výhodná.
  • Půjčenou částku stihněte zaplatit v bezúročném období, než vám na ní začnou naskakovat úroky.
  • Toto období začíná zúčtováním platby a končí datem stanoveným ve výpise.
  • Výhodné je mít kreditku se zajímavým bonusem, kdy se určité procento z každé platby vrací na účet držitele karty.
  • Inkaso na kreditní kartě znamená automatické strhnutí půjčené částky z jiného účtu na konci bezúročného období. Jinak musíte hlídat výpisy a platbu poslat sami.
  • Ke kreditní kartě nabízejí různá pojištění. Nekývejte automaticky, ne vždy se jedná o smysluplnou nabídku.
  • Zajímejte se o to, jaké slevy získáte u různých obchodníků při platbě danou kreditní kartou.
  • Kreditními kartami se dobře platí i v zahraničí. Jsou dokonce častěji akceptované než elektronické debetní karty.

Zdroj: Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.