Předčasný důchod? Pět dobrých rad

Přemýšlíte o odchodu do předčasného důchodu? Váháte, jestli se vyplatí, jestli neukousne z penze příliš? Máme pro vás pět rad, které se můžou hodit. 

Dost bylo práce? Pět dobrých rad pro každého, kdo zvažuje předčasný důchod

S odchodem na odpočinek nemusíte čekat na dosažení důchodového věku. Do penze se můžete odebrat i předčasně. Bude to ale něco za něco: delší čas klidu, ale v kapse míň peněz, než byste mohli mít, kdybyste odkroutili ještě nějaký pátek práce a odešli do důchodu v řádném termínu. Snížení penze je trvalé, důchod bude nižší i poté, co dosáhnete regulérního důchodového věku. I předčasné důchody se ale přirozeně valorizují.

Že o předčasném důchodu zrovna uvažujete? Kápneme vám do noty; máme pár tipů.

 

 1. Zjistěte, jak na tom jste. Nejdřív orientačně

Nejdřív ověřte, jestli na předčasný důchod vůbec můžete pomýšlet. Pokud máte na řádný důchod nárok dřív než v šedesáti třech letech, můžete do předčasného důchodu až tři roky před penzijním věkem. Jestli dosáhnete řádného důchodového věku ve třiašedesáti nebo později, můžete do předčasného důchodu odejít až o pět let dřív, musí vám ale být minimálně šedesát. Podmínkou je, že máte splněné doby účasti na důchodovém pojištění, které jsou potřebné pro vznik nároku na (řádný) starobní důchod. Člověk, který chce do penze v roce 2015, musí mít odpracováno jednatřicet let, respektive být tak dlouho účasten důchodového pojištění; nějaké roky pojištění se dají doplatit i zpětně.

 2. Požádejte sociálku o přehled

Jednou ročně můžete správu sociálního pojištění požádat o informativní list důchodového pojištění, což je dokument, který obsahuje souhrnný přehled údajů o vašem důchodovém pojištění, ze kterých se při výpočtu starobního důchodu bude vycházet. Když v datech najdete chybu, můžete na to upozornit a zjednat nápravu – mohlo se stát, že některý z vašich zaměstnavatelů sociálce nedodal potřebné doklady nebo chybně uvedl příjem.

 3. Neukvapte se. I jeden den udělá rozdíl

Jak už bylo řečeno výš, předčasný důchod snižuje penzi. Procentní výměra důchodu se snižuje za každých (i započatých) devadesát dnů, které zbývají do doby, než by vám vznikl nárok na řádný starobní důchod. Jestli vám tedy kupříkladu vznikne nárok na důchod za devadesát sedm dní, vyplatí se zkusit nástup do předčasného důchodu o týden odložit.

 4. Srážku pocítíte. Nedejte ale na obecné poučky

Nejvíc se snížení důchodu projeví u vysokých penzí. Také platí, že předčasný důchod bude tím nižší, čím kratší máte doby účasti na důchodovém pojištění. Konkrétně to může vypadat třeba takhle:

  • Jestli byste normálně dosáhli na starobní důchod okolo deseti tisíc, ale nastoupíte do předčasného důchodu o tři roky dřív, klesne vám měsíční penze o necelé dva tisíce.
  • Pokud půjdete do důchodu dřív jen o rok, počítejte, že se vám (možný) desetitisícový důchod sníží zhruba o pět stovek, (možný) dvanáctitisícový zhruba o osm set.

Rozhodně se ale nedá říct, že se předčasný důchod nevyplatí nikomu. Do hry vstupuje celá řada okolností. Může se například stát, že o práci přijdete nebo vaše výdělky pár let před důchodem citelně klesnou, což by se následně odrazilo i na výši (řádné) penze. Pak může být předčasný důchod racionální volbou.

 5. Vrátit se můžete vždycky

Když se jednou pro předčasný důchod rozhodnete, neznamená to, že je pro vás konečnou stanicí. Když se naskytne zajímavá pracovní nabídka, budete se doma nudit nebo vás začne štvát, že je váš předčasný důchod příliš nízký, můžete jeho pobírání přerušit a vrátit se zpátky do pracovního procesu. Až zaměstnání ukončíte nebo dosáhnete důchodového věku, požádáte si o obnovení výplaty důchodu. Jeho procentní výměra se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Pokud si chcete vypočíst důchodový věk, případně alespoň orientačně zjistit, jak vysoký by váš důchod a předčasný důchod mohl být, využijte naše důchodové kalkulačky zde.

 Petra Dlouhá, Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.