Lidovky.cz: Znají se od dětství, teď mu poradil, kde získat peníze na byt

 

Šestadvacetiletý grafik a designér Jakub Sýkora a o čtyři roky starší finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss se spolu znají už od mládí. Hráli spolu fotbal ze pražskou Duklu a následně i za klub Aritma Praha. Dlouholetí kamarádi dnes oba bydlí ve Vršovicích, kromě přátelství je pojí také fakt, že Vladimír radí Jakubovi s jeho financemi a s ochranou majetku. 

 


 

„Vláďův přístup je perfektní. Kdykoliv potřebuji, zavolám mu a během pár minut mi umí poradit, když je můj dotaz složitější, setkáme se a vše probereme. Je zodpovědný a spolupráce je velice profesionální. Nepřekvapilo mě to, vždy byl takový, už na fotbale měl funkci pokladníka," směje se Jakub Sýkora.

Jejich spolupráce začala na konci roku 2014, kdy se Jakub rozhodl postavit na vlastní nohy a odstěhovat se od svých rodičů z bytu na pražských Vinohradech. „Máme s rodiči bezvadný vztah, ale už jsem cítil, že potřebuji to svoje," začíná s vyprávěním. Nejprve s hledáním příliš nespěchal, spíš si „oťukával", jestli na koupi vůbec dosáhne, jak vysoké budou splátky. Když se ale seznámil s o dva roky mladší Evelyn, šlo vše najednou jako na drátkách. Jeho hlavní požadavek byl, že se nechce stěhovat za Prahu a rád by zůstal v širším centru města, nejlépe v lokalitách Vršovice, Malešice, Jarov nebo Strašnice.

Vloni nakonec koupil za 2,9 milionu korun byt v činžovním domě ve Vršovicích a také hned začal s rekonstrukcí. V dnešních dnech je rekonstrukce ve finální fázi. Byt ho celkově vyšel na více než 3,5 milionu korun. Na splátkách i s pojištěním měsíčně platí přes 11 tisíc korun.

„Od začátku jsem přemýšlel, že si koupím starší byt, který si zrekonstruuji ke svému obrazu," říká spokojený Jakub. Koupi bytu a náklady na rekonstrukci financoval z deseti procent z vlastních zdrojů, se sháněním nejvhodnějšího hypotečního úvěru mu pomohl Vladimír Weiss. „Jakub je živnostník, což je specifický typ klienta. Vybrali jsme proto banku, která vzhledem k hodnotám v daňovém přiznání umí poskytnout relativně slušný objem úvěru, což by jiné banky nezvládly," vysvětluje jisté specifikum hypotéky poradce.

V říjnu Jakub ukončil hrubou etapu opravy bytu a začal konečně bydlet ve svém. Protože ke svým penězům přistupuje zodpovědně a myslí na strýčka příhodu, nechal si od Vladimíra Weisse vypracovat několik variant pojištění svého nového domova. Do bydlení hodně investoval a nechce podcenit jeho ochranu. Podmínkou čerpání hypotéky bylo pojištění nemovitosti, rozhodl se ale také pro pojištění domácnosti a odpovědnosti. „V rámci dané pojišťovny jsme využili nejširší možný tarif. Byt je chráněn před hlavními riziky, jakými jsou mimo jiné vodovodní škody, požár a odcizení či vandalismus. Důležité je pohlídat si pojistné částky a dostatečné limity, což je nejvyšší suma, kterou pojišťovna zaplatí, pokud dojde ke karambolu. Tuto sumu obecně volíme podle velikosti bytu v metrech čtverečních a vybavení domácnosti. Do pojištění vybavení jsme zahrnuli také fakt, že si Jakub svůj nový domov zrekonstruoval ve vyšším standardu, bytová jednotka je prakticky jako nová – od elektřiny přes podlahy až po kuchyňskou linku včetně vestavěných skříní. Jakub se pohybuje v oblasti IT, má tedy doma také drahou elektroniku," upřesňuje další parametry pojištění Vladimír Weiss s tím, že volili pojistnou částku ve výši 500 000. Plánovaná výše spoluúčasti na pojištění činí 5000 korun. „K pojištění domácnosti přidáváme pojištění z běžné občanské odpovědnosti, které se lidově říká tzv. pojistka na blbost, protože chrání před škodami, které náhodně způsobíme někomu jinému," doplňuje poradce. K pojištění nemovitosti navíc sjednali pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

„S Jakubem máme podchycenou otázku ochrany příjmu, kdy máme železnou finanční rezervu ve výši dvou měsíčních příjmů pro případy možného krátkodobého výpadku příjmu a k tomu pak životní pojištění, které chrání před hlavními zdravotními riziky, které mohou nejvíce zahýbat s rozpočtem, a těmi jsou případy úmrtí, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti," vyjmenovává Vladimír Weiss. Část peněz posílá Jakub pravidelně do podílových fondů. „Tvoříme tak dlouhodobou finanční rezervu, pomocí které plánujeme dřívější umoření hypotečního úvěru," uzavírá poradce.

Hodnocení ze strany poradce

Nejraději kloubím zábavu s prací. Proto tak rád pracuji se svými přáteli. Jakub je zodpovědný a ví, co chce. O to více jsem rád, že se mu po roce hledání podařilo najít byt jeho snů a že jsem s tím mohl pomoci. Jakub je také velice precizní. Na čem jsme se dohodli, to se obratem stalo. S lidmi podobného ražení je radost cokoli dělat. V Jakubově případě jsme kombinovali dva účely - nákup a rekonstrukce nemovitosti. Tyto záměry mají vždy svá úzká místa. To ale nebyl náš případ. Vše nám šlo jako po másle.

 

 

Autor: Redakce Lidovky.cz

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/znaji-se-od-detstvi-ted-mu-poradil-kde-ziskat-penize-na-byt-pni-/moje-penize.aspx?c=A170317_115357_moje-penize_msk

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.