„Lidé se často diví.“ Rozhovor s expertem o nejčastějších chybách při pojišťování majetku

 

Kdo se nejlíp vyzná v pojištění? Ne ředitelé pojišťoven, dokonce ani lidé, kteří pojištění vymýšlejí. Nejvíc o něm vědí ti, kteří čelí stížnostem klientů a vysvětlují, co se jiným nepodařilo povědět dost jasně – lidé z klientského servisu pojišťovny. Vlastně... někdo to umí ještě líp: lidé z klientského servisu společnosti, která prodává pojištění různých pojišťoven. Seznamte se s Jiřím Pěnčíkem.

 

 

Jaké chyby nejčastěji dělávají lidé, když si pojišťují majetek?

Bohužel se nejčastěji setkáváme s chybami v těch nejzákladnějších věcech, třeba s nevhodnou výší pojistné částky. S výjimkou paneláků, kde pojišťovny upřednostňují tržní hodnotu před reprodukční, by lidé měli pojišťovat svůj majetek na cenu, za kterou by si dokázali pořídit danou věc novou, nikoliv na hodnotu, za kterou by ji byli schopni v danou chvíli prodat.

Co to pro mě bude znamenat, když si nastavím pojistnou částku na tržní hodnotu místo reprodukční?

Majetek bude podpojištěný. Pokud se stane pojistná událost, pojišťovna bude plnit jen částečně.

A kolik tedy od pojišťovny dostanu?

Pokud budete mít například nemovitost v hodnotě dva miliony, pojistíte ji na polovinu, tedy na milion, a stane se pojistná událost za milion, pojišťovna vám nezaplatí vám pojišťovna celou částku, ale jen polovinu. Pojistná částka byla podhodnocená o 50 procent. Dostala byste jen půl milionu.

Je tedy potřeba na začátku smlouvu správně nastavit, aby mi pojišťovna v případě pojistné události zbytečně nekrátila plnění...

Ano, ale to nestačí. Smlouvu musíte pravidelně aktualizovat. Když vám cena nemovitosti poroste, může se vám stát už za dva za tři roky, že bude potřeba pojistnou částku upravit.

Každé dva roky bych tedy měla zajít do pojišťovny a nechat si přepočítat pojistnou částku?

Buď si to můžete hlídat sama, nebo si sjednat takzvanou indexaci, kdy vás o změnách cen pojištění bude informovat pojišťovna. Ve druhém případě se vám nemůže stát, že by vám pojišťovna krátila plnění z důvodu podhodnocení – vzala na sebe povinnost upravovat vám cenu pojištění podle vývoje hodnoty nemovitosti.

A co když mi pojišťovna navýší pojistné víc, než kolik budu ochotná platit?

Pokud nebudete s navýšením pojištění souhlasit, můžete smlouvu do jednoho měsíce od doručení zprávy o změně ceny pojistného vypovědět.

Na co bych si měla dávat pozor při sjednávání pojištění majetku kromě výše pojistné částky?

Nejprve je potřeba si uvědomit, zda potřebujete pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti nebo oboje. Lidé často nerozlišují tyto dvě pojistky a pak se diví, že jim pojišťovna odmítá zaplatit, když jim například jedno z těchto pojištění chybí.

A jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?

To je snadné. Kdybyste vzala dům a otočila ho vzhůru nohama, co by se vysypalo, patří do domácnosti, zbytek je nemovitost. A záleží jen na vás, co z toho si pojistíte.

Více informací naleznete na webu penize.cz zde.

Michaela Horáková, specialistka kampaní společnosti Partners Financial Services, a.s.

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.