Konec podfuků s nemovitostmi? Pravidla pro realitky

 

Podnikání realitních kanceláří v Česku nemá pravidla ani meze. Makléřem se může stát každý, trhu vládnou zákony džungle. Spotřebitelé i renomé solidních realitek kvůli tomu dostávají na frak. Teď mají roky bez pravidel skončit.

 

 

Počet realitních makléřů v Česku atakuje dvacetitisícovou hranici. V přepočtu na počet obyvatel patříme v Evropě ke špičce. Na rozdíl od většiny evropských zemí u nás taky není podnikání realitních kanceláří a makléřů nijak regulováno. Výsledek? Soudcům se na stolech kupí stohy sporů mezi klienty a makléři. O několika případech, kdy postup realitky nebyl zrovna košer, si můžete přečíst na webu Peníze.cz

Falešný "vážný zájemce"

Neprofesionální přístup, neoprávněné zadržování a zpronevěra peněz klientů, klamání klienta – třeba tím, že mu nastrčí falešného „vážného zájemce“ o nemovitost, zprostředkování podmíní podpisem exkluzivní smlouvy, po kterém ale „vážný zájemce“ přestane jevit vážný zájem. To je jen malý výčet problémů, se kterými se lidé setkávají, když využijí služeb realitního makléře.  Poškozuje to spotřebitele a i důvěru v realitní kanceláře jako celek – bity jsou na tom ty kvalitní a slušné.

Ochrana ze zákona

Změnit by to měl nový zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj ho chystá už roky. Teď štafetu převzala ministryně Věra Jourová, která nechala připravit dotazník pro spotřebitele i realitní zprostředkovatele – chce z něj zjistit, co obě strany skutečně tíží a pálí, a při přípravě zákona se tím nechat inspirovat. Smyslem nového zákona je ochránit kupující, prodávající i solidní realitní kanceláře a makléře. Vybíráme to základní z jeho pravděpodobných kontur.

  • Jasná kvalifikace a registr - Dnes může být realitním makléřem každý. Práh vstupu do oboru je hodně nízký: stačí dosáhnout osmnácti let, mít čistý trestní rejstřík a obstarat si živnostenský list - volnou živnost. Nově by měl vzniknout veřejný registr realitních zprostředkovatelů. Aby mohli profesi vykonávat, měli by doložit odbornou způsobilost – museli by tedy dosáhnout určitého vzdělání nebo složit zkoušku odbornosti.
  • Povinné pojištění odpovědnosti - Pro řadu profesí vyplývá povinnost uzavřít pojistku pro případ odpovědnosti za škodu přímo ze zákona. Platí to pro advokáty, notáře, daňové poradce, insolvenční správce nebo poskytovatele zdravotní či sociální péče. Smysl je jasný: ochrana klientů, kteří by mohli být od člověka vykonávajícího natolik odbornou profesi poškozeni. Pro realitní makléře a zprostředkovatele zatím nic podobného neplatí. Nový zákon by to mohl změnit.

 

Co ještě bude zákon obsahovat? Čtěte dál.

 

Petra Dlouhá, Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.